Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama Günü Hesaplama

Kadınlar yumurtlama gününü hesaplamak için en basit olarak kâğıt kalemle yapabilirler. Ortalama olarak adet döngüsünü bir yere yazacaklar örneğin 30 günde bir görülen adet kanamasından (adet kanamasının ilk gününden diğer ay adet kanamasının ilk gününe kadar geçen süre 30 gün diyelim) 14 günü çıkarınca yumurtlama günü bulunabilir. Yani adet kanamasının ilk gününden itibaren sayıldığında yumurtlama 16. günde oluşur. Bunun gerçekliği ortalama %75 dir.

 

Yumurtlama Gününde Vajinal Salgıdaki Uzama

kadinlarda akinti cesitleriDiğer bir yöntem ise vajinal salgılarda ki artışı fark ederek yumurtlama zamanını anlayabilir. Bu daha çok üreme çağında tecrübeli hale gelmiş, ileri yaşlarda olanlar ve genellikle çocuk doğurmuş olanlar bu değişikliği fark edebilirler. Yumurtlama gününde vajinal salgıda bir uzama olur. Bu uzama östrojen hormonunun çok fazla miktarda kanda salgılanması neticesinde, rahim ağzı salgısına yaptığı etki sonucunda oluşan bir durumdur. Bunu tecrübeli kadınlar çoğu zaman salgının uzamasını görünce “bu benim yumurtlama günüm”şeklinde anlayabilirler.

 

Yumurtlama dönemi farklı cihazlarla da anlaşılabilir. Bazal vücut ısısı metodu diye bir durum var. Çok hassas termometreler yani bir derecenin onda birine kadar hassasiyet gösteren termometrelerle günlük olarak vücut ısısı ölçüldüğünde, yumurtlama gününden başlayacak şekilde vücut ısısının 0,5 ile 1 derece arttığını gözlemleyebilirler. Çünkü yumurtlama zamanında salgılanan progesteron hormonu vücudun ısısının artmasına neden olur. Bu hassas termometre – normal olarak ateş ölçen termometre ile değil – ile anlaşılabilir. Bazal metabolizmanın hassas termometre ile ölçümüne bağlı yumurtlama gününün hesaplanmasının gerçekliliği %80-%85 civarındadır.

 

Bunların dışında, yumurtlamadan bir gün önce kanda birden yükselen bir hormon var. Buna LH (Luteinleştirici Hormon) hormonu deniliyor. Bu çok yükseldiği zaman kanda idrarda da aynı şekilde yüksek çıkıyor. İdrarda ki bu yükselmeyi saptayan ve yumurtlamadan bir gün önce haber veren testler var. Bunlara yumurtlama monitörü adı verilir. Hassasiyeti son derece yüksek olan testlerdir. Gebe kalmak isteyen kadınlara çoğu zaman bu yöntem önerilir. Gebelikten korunmada da kullanılabilir. Bu durumun hassasiyeti ise %90 dır.

 

Yine cihaz kullanarak yumurtlamayı belirleyen test ise tükürükteki oluşan değişiklikleri mikroskop altında algılayan özel cihazlardır. Bunlar Türkiye’ de yaygın değildir. Bu yüzden fazla kullanıcısı da olamamıştır. Yumurtlamadan hemen sonrada tükürük salgısında da – hormonal değişikliklere bağlı olarak – bazı farklılıklar ortaya çıkıyor. Bunu ise mikroskop altında görmek mümkündür. Bu değişiklikleri göstermeye ve böylece yumurtlama gününü belirlemeye yarayan testlerin hassasiyeti ise son derece düşük % 60 civarındadır.

Bir önceki yazımız olan Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir başlıklı makalemizde doğumdan sonra ilişkide acı ve normal doğum sonrası ilişki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.