Yeni Koroner Anjiografi ile Koroner Arter Tedavi

Son zamanlarda Türkiye’de gerçekleştirilen ameliyatlarla dünyada ses getiren başarılar gerçekleşmekte. Gün geçtikçe tıp alanında yapılan teknolojik atılımlar ve buna bağlı olarak ameliyatlar, tüm dünyada ses getirmeye devam ediyor. Bu gelişmelerden biri de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi‘nde gerçekleştirilen kasık bölgesi yerine komplikasyonsuz yöntemi yapıldı. Bu yöntem ile birlikte hastalara büyük bir avantaj sağlanarak, sağlık açısından en kısa sürede iyileşme hızı artacak.

koroner anjiografii

Ege Üniversitesi bir ilke imza atarak tıp alanında enfiye çukuru olarak anılan komplikasyonsuz yeni bir koroner anjiografi yöntemiyle operasyon yaptı. Prof. Dr. Necdet Budak, Uz. Dr. Elton Soydan ve Prof. Dr. Mustafa Akın bir araya gelerek başarılı operasyon hakkında basına bilgilendirme amacıyla bir araya geldi.

 

Ege Üniversitesi Akademisyenlerine başarılar dileyerek şu konuşmayı yapan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi’nin birçok alanda olduğu gibi kardiyoloji alanında da ülkemize ve toplumumuza sağlık alanında öncülük yaptığını ve akademisyenlerin bu başarısını ve devamında gelecek çalışmalarının maddi ve manevi olarak yanlarında olacaklarını belirtti.

 

Başarılı ameliyatla gerçekleştirilen yeni anjiografi tekniği ülkemizde ilerleyen süreçte daha fazla artması bekleniyor. Anjiografi tekniğinin avantajlı olan tarafı ise, hastaların daha az ağrı hissetmesini sağlayacak. Yeni teknik yapıldıktan sonra hastanın konforu sağlanarak, daha hızlı iyileşmiş olacak ve erken taburcu olması gibi avantajlar elde edebilecek.

 

?

Koroner anjiografi; koroner arter denilen hastalığının tedavi sürecinde kullanılan yöntemdir. Koroner arterlerin birçok nedene dayalı olarak daralması veya tıkanmasına bağlı olarak göğüste ağrı, akut koroner sendrom ve hatta ani ölüm dahil olmak üzere farklı acil müdahale gerektirebilecek klinik bir olaya sebebiyet vermektedir.

 

Koroner arter hastalığının nedenleri arasında sıralanabilecek ve en sık karşılaşılan rahatsızlıklar; diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolestrol, sigara ve benzer tütün tüketimi, kalp hastalığı gibi bir çok nedenden dolayı koroner arter hastalığı çok sık görülür.

 

Koroner arter tedavisinde kullanılan yöntem, hastada bir arteryel denilen giriş yeri belirlenerek kasık damarından yol açılarak koroner anjiografi enfiye çukuru olarak bilinen bölgeden anjiografi yapılıyor. Buna bağlı bölgede birçok komplikasyona sebep olmaktadır.

Sağlık haberi olarak yayınlamakta olduğumuz bu makalede ortaya çıkan komplikasyonu ortadan kaldıran yeni bir koroner anjiografi tekniği geliştirilmiştir. Böylece hastalar için en kısa sürede iyileşme süreci sağlanmış oluyor.

Bir önceki yazımız olan Bacak kemiğinden çene kemiği yapıldı başlıklı makalemizde bacak kemiği çene kemiği, bacak kemiğinden çene kemiği ve cerrahi teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

  1. Tayfun Bekmezci diyor

    Türkiye’de tıp uzmanları tarafından bir başarıya daha imza atıldığını görüyoruz. İşte Türkiye, işte sağlık atılımları. Bu sağlık yeniliklerinin hükümet yetkilileri tarafından desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Türkiye’nin her yerinden böyle başarılar duydukça, dünyada göğsümüz kabarıyor. Umarım dahada başarılı haberler duymaya devam ederiz.

  2. Canan Kadimgiller diyor

    Koroner anjiografi geliştirmeleri çok güzelmiş. Uzun süre hastanede yatmak yerine bir kaç günde sağlıklı bir şekilde taburcu olmak mükemmel bir şey. Umarım bu gelişmeler Türkiye’nin her yerinde yapılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.