Yaşam Tarzı ve Ruh Sağlığınız

ve Ruh Sağlığınızı Etkileyen Nedenler

Dışarı çıkıp dolaşmak sağlıklı ve doyurucu bir yaşamın önemli bir parçasıdır; ancak yaşlandığınızda bazı güçlükleri de beraberinde getirir. Buna karşılık 90 yaşın üzerinde dünyayı gezen birçok kadın vardır. Yaşınızın macera duygunuzu alt etmesine izin vermeyin!

ruh sağlığı

İleri yaşlarda sağlıklı yolculuk yapmanın anahtarı yalnızca gideceğiniz yer için değil yolculuğun kendisi için de dikkatli bir hazırlık yapmaktır. Örneğin; mesaneniz güçsüzse, uzun bir yolculuğa çıkarken otobüs yerine tren daha iyi bir seçim olabilir.

Yurt dışına çıkıyorsanız sigortası yaptırmanız gerekir. Sigorta poliçesinin üzerindeki minicik yazılara şöyle bir göz atıp kapsama alınmayan durumları inceleyin (özellikle de önceden beri var olan hastalıklar açısından). Diyabet, epilepsi sara gibi bir rahatsızlığınız varsa, üzerinizde durumunuzu belirten bir uyarı kartı bulundurun ve yolculuğa çıkarken hekiminizin telefon numarasını yanınıza almayı unutmayın.

 

Sürekli kullandığınız ilaçlardan yanınızda yeterli miktarda bulunduğundan emin olun. Eğer bu ilaçlar arasında güçlü ağrı kesiciler de varsa, hekiminizden durumu açıklayan bir belge alarak yanınızda taşıyın. Uyuşturucu kaçakçısı ninelere pek sık rastlanmasa da istisnalar görülmüştür!

 

Araba Kullanmak

Durumunuzun araba kullanmaya uygun olup olmadığına siz karar verirsiniz. Aslında pek çok kadın bu konuda gayet aklı başında davranır ve çoğu kadın emniyetli birer sürücüdür.

araba kullanmak

Kadınların en büyük hatası özellikle de uzun yolculuklarda araba kullanma işini büyük oranda eşlerine bırakmalarıdır. Sağlık durumu iyi olduğu sürece sorun yok; ama ona bir şey olduğunda 50 kilometre yol gitmek bile gözünüzü korkutabilir. Direksiyon başındaki becerilerinizin körelmesine izin vermeyin; eşinize nodm ferinizi anlatın ve direksiyon koltuğuna sırayla oturun.

 

Yaş ilerledikçe tepki verme süresi uzar ve olası tehlikelerin farkına varmak daha uzun zaman alır; bu nedenle yol işaretleri yerleşim planı daha kafa karıştırıcı olabilir. Yapılan bir araştırmada yaşlı sürücülerin ölüm ya da yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarında rol oynama olasılığının daha fazla olduğu gösterilmiştir.

 

Kaza geçiren bu yaşlı sürücülerin çoğunda daha önce bir başka kazaya ramak kaldığı bilinmektedir, Bu eğer sizin de başınıza geldiyse, aileniz ya da arkadaşlarınız araba kullanmanız konusundaki endişelerini dile getiriyorlarsa, belki de direksiyonun başından kalkma zamanınız gelmiştir.

 

Uçak Yolculuğu

Uçmaya engel olacak çok az tıbbi sorun vardır. Ancak standart bir ticari uçakta hava basıncı 2 000 metredeki basınca eşdeğerdir; bu da deniz seviyesindeki basıncın üçte biri kadar daha düşüktür. Bu basınç farkı solunum sorunları ya da kalp hastalığı olanlarda problem yaratabilir. Kendi durumunuzdan emin değilseniz, uçak biletinizi almadan önce hekiminizle görüşün.

uçak yolculuğu

Artrit de bazı sorunlara yol açabilir. Uçaktaki ortalama bir koltuk, eklemleri normal olan biri için bile biraz sıkışıktır. Ancak bazı koltuklarda biraz daha geniş yer vardır ve rezervasyon sırasında bazı koltuklardan birinde oturmayı talep edebilirsiniz. Tuvalete yakın bir koltukta oturmayı da tercih edebilirsiniz.

 

Hava yolları genellikle yaşlı yolculara özellikle de yürüme konusunda güçlük çekenlere özel ilgi göstererek gereken kolaylığı sağlar. Günümüzde hava alanları küçük bir kasaba büyüklüğündedir; hareketle ilgili sorunlarınız varsa, çıkış kapısına kadar götürecek motorlu araçlar işinizi kolaylaştırır.

 

Uçağa ilk binen yolcu olmanıza izin verilir; böylece acele etmenize gerek kalmaz. İnerken de diğer yolcuların beklememesi için son yolcu olarak indirilirsiniz.

 

Bazı durumlarda mürettebat sizi kaldırıp uçağın merdivenlerinden çıkarabilir ya da indirebilir. Biletinizi almadan önce hava yollarını yardıma ihtiyacınız olacağı konusunda bilgilendirin ve sunabildikleri hizmetleri öğrenin.

 

Kısa uçuşlar sağlık açısından genellikle risk taşımaz; ancak uzun süren bir yolculuk olacaksa havadayken sağlığınızı en iyi durumda tutmak için alabileceğiniz önlemler vardır.

  • İlaçlarınızı el bagajına koyun; böylece gerektiğinde kullanılmak üzere elinizin altında olurlar. Dönüş yolculuğunuzda gecikme olacağını da hesaba katarak mutlaka tedarikli olun.
  • Zaman farkı olan bir yere seyahat ediyorsanız, hekiminize ilacınızı vardığınız yerde ne zaman almanız gerektiğini sorun.
  • Uçak kabinindeki hava çok kuru olabilir. Sıvı kaybını karşılamak için bol su ve alkolsüz sıvı tüketin. (Alkol, sorunu büsbütün kötüleştirir.)
  • Cildinizi korumak için önceden bol miktarda nemlendirici sürün. Kulaklarınız duyarlıysa, inişten bir saat önce dekonjestan burun spreyi sıkmanızın faydası olabilir.
  • Göz cerrahisi geçirdiyseniz (özellikle retina dekolmanı nedeniyle), hekiminizle uçuşu tavsiye edip etmediği hakkında konuşun. Basınçlı kabinde gözler kurur; bu nedenle kontakt lens yerine gözlük takın ve gözleriniz rahatsız olursa yapay gözyaşı kullanın.
  • Uzun bir uçak yolculuğu sırasında yaş kaç olursa olsun herkeste derin ven trombozu (DVT) gelişebilir. Bunu önlemek için özel destekleyici çorap giyin. Ayrıca havadayken kabin içinde mümkün olduğunca yürümeye çalışın; baldır kaslarınızı esnetin ve otururken ayaklarınızı zaman zaman hareket ettirin.

 

Yakınların ölümü

Kadınlar erkeklerden ortalama 5 yıl daha uzun yaşadığı bilinmektedir. Yaşam beklentileri daha uzun olduğu için kadınların yaşan ıhı inin son yıllarını dul geçirmeleri üzücü bir gerçektir. Eşin ölümü daha önce hiç yalnız kalmamış biri için kuvvetli bir darbedir. Dahası yaşamın bu döneminde kaçınılmaz olarak arkadaşlarınızı kaybetmeye başlarsınız.

 

Başlangıçta kadınların bu büyük kaybın kendisiyle başa çıkın;ısı gerekir. Her ne kadar yas tutmak için belli bir süre yoksa da kesinlikle sevdiğiniz ya da çok yakın olduğunuz biri için yas süreci 1 yıla kadar varabilir. Bu duygusal mayın tarlasından herkes kendi yönh; mini kullanarak çıkar: Davranışlarda “doğru yol” yoktur. Ancak yeni yol olarak yas tutarken keder farklı evrelerden geçer.

 

  • Genel olarak ilk tepki süresi birkaç saat ile birkaç gün arasın da değişen hissizlik dönemidir. Bu dönem sizi bu süreç içine karşılaşacağınız cenaze işleriyle uğraşmak da dahil bulun duygusal baskılardan korur.
  • Bu evrenin ardından aşırı yoğun duyguların yaşandığı bit dönem gelir. Ölen kişiyi özlersiniz. Sizi bırakıp gittiği için öfkolt; nebilir; gevşeme, uyuma ya da konsantre olma konusunda güçlük çekebilirsiniz. Ölen kişiyle daha önceki tartışmalarınız v< ? söylenmemiş sözler nedeniyle suçluluk da duyabilirsiniz.
  • Bir sonraki evrede geri çekilip yaralı hayvan misali kendi yara larınızı yalayarak iyileştirmeye çalışırsınız. Üzüntünüzle kemli kendinize başa çıkmak istersiniz; hatta ailenizi ve arkadaşla rınızı dahi uzak tutma isteği duyabilirsiniz. Ölen kişiyi hatır İn I an her şey sizi ağlatır.
  • Yas tutmanın son evresi ölümü kabullenmek ve yola devam etmektir. Kederin ezici ağırlığı hafifler ve enerjiniz, iştahınız, uyku düzeniniz normale döner. Sevdiğiniz birini kaybetmenin geride bıraktığı boşluk hiçbir zaman tamamıyla dolmaz, ama acı daha dayanıiabilir hale gelir ve yaşama yeniden bağlanırsınız.

 

Yas tutma sürecinde ailenizden ve arkadaşlarınızdan destek istemekten çekinmeyin ve hissettiklerinizi içinizde hapsetmek yerine dışa vurmaya çalışın. Bu dönemde yargılarınıza fazla güvenmeyin ve evden taşınmak gibi önemli kararlar vermeyin. Kendinize yas tutmak için yeterince zaman ve fırsat tanırsanız, daha sonraki dönemlerde ortaya çıkabilecek sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

 

Bazı kişiler yas tutma sürecinde takılıp kalırlar ve devam etmeyi ya da duygularını kabullenip bunlarla başa çıkmayı başaramazlar. Bu açıdan en fazla risk altında olan kadınlar ruh sağlığı sorunu öyküsü olanlar, daha önce başka büyük kayıplar yaşayanlar ya da ölen kişiyle ilgili olumsuz duyguları olan kişilerdir. Ayrıca öz saygısı düşük, ölen kişiye aşırı bağımlı olan ya da ailesinden ve arkadaşlarından destek alamayan kadınlar da hassas bir grup oluşturur.

Ölümün meydana gelişi, özellikle de beklenmeyen bir ölümse, yas tutma sürecini daha da zorlaştırabilir. Trafik kazaları (özellikle de ölen kişinin sorumlu olduğu kazalar), kalp krizi, intihar gibi ani ölümler, toplum tarafından kolayca kabul görmeyen ilişkilerle bağlantılı ölümler ya da otopsi yapılmasını gerektiren ölümlerde başa çıkma süreci özellikle zordur.

 

Danışmanlık almayı, psikoterapiden yararlanmayı ya da benzer deneyimi yaşayanların bir araya gelerek oluşturduğu grupların toplantılarına katılmayı düşünün.

 

Ailenizden biri yas tutma sürecindeyse, yapabileceğiniz en iyi şey ona zaman tanımak ve duygularını ifade ederken onu dinlemektir. Başlangıçta günlük işleri devam ettirmekte zorlanabileceği için alışveriş ya da yemek pişirme gibi konularda yardım önerisi de faydalı olur. Eğer bu durumla başa çıkamıyor gibi görünüyorsa, bir uzmana başvurarak yardım alması için cesaret verin.

Bir önceki yazımız olan Likopenin İnsan Sağlığı İçin Önemi başlıklı makalemizde kanser ile likopen ilişkisi, likopen içeren besinler ve likopen maddesinin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.