Varikosel Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

?

Erkek kısırlığının en önemli sebeplerinden biri olan varikosel; yumurtadaki kirli kan toplayan damarların genişlemesi (testis damarlarında genişlemesi, varisleşmesi) demektir. Sağlıklı sperm üretimi için testisler skrotum denen ve vücudun dışında  torbaların içinde olurlar ve böylece vücut ısısından etkilenmezler. Varikoselde testislerde ısı artar ve toplar damardaki kan organa geri döner. Venlerde yani toplar damardaki bazı zararlı maddeler sperm kalitesinin bozar, döllenme kapasitesini düşürür. Varikosel yumurta ağrısına neden olabilir.

 

varikosel belirtileri

 

Yetişkin on erkekten birinde görülebilmektedir. Bu hastalık ergenlikte ortaya çıkarsa yumurtaların küçük kalmasına sebep olabilir ve zaman içinde ilerleyebilir. Çocuğu olmadığı için doktora başvuran dört erkekten birinde varikosel tanısına rastlanır. Varikoselli hastalar testisi aşan kilot giymemeli, ağrı kesici ilaç kulanmamalı ve ayakta uzun süre kalmamalıdır. Bu önemler işe yaramıyorsa cerrahi yönteme başvurulur.

 

varikosel tedavisi

 

Varikosel Tanı ve Tedavisi

Varikosel yumurtadan bacağa yayılan ağrı ve sıcak bir ortamda torbada belirginleşen damar yapısı belirtidir. Varikosel tanısı üroloji uzmanının fiziksel olarak elle muayenesi ile yapılır. Hastanın durumuna göre, hasta kilolu, testisleri yukarda ve skrotum az gelişmiş ise veya fizik muayenede şüpheye düşüldü ise Skrotal dopplere (USG) ismi verilen film çekilebilir.

 

Hastaya uygulanacak tedavi hastanın durumuna ve test sonuçlarına göre belirlenir. Ergenlik dönemindeki bir hasta ise varikoselli olan testis diğerine göre daha küçükse ameliyat önerilir. Varikosel ameliyatı daha çok çocuk sahibi olamayan erkeklere uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Testis Kanseri Belirtisi ve Tedavisi başlıklı makalemizde testis kanseri belirtileri, testis kanseri kimlerde görülür ve testis kanseri tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.