Vajina Kokusu İçin Önlemler

Kadınlar bazen vajinal kokudan şikayet ederler. Bunun hijyen eksikliğinden kaynaklandığı gibi başka sebepleride olabilir. Bunu önlemek için bir takım şeylere dikkat etmek gerekir. Bunun başında vajinayı daima kuru ve temiz tutmak gelir. Dar kıyafetler yerine, rahat ve bol kıyafetleri tercih etmeniz vajinadaki nem ve bakteri oluşumunu önleyecektir. Çünkü bol kıyafetler vajinanın hava almasını sağlar. Regl döneminde değilseniz altınıza bir şey giymeden yatabilirsiniz. Bu da genital bölgenin hava almasını sağlar ve kaşıntınız varsa bundan kurtulmanıza neden olabilir. Çamaşır ve kıyafet seçimine dikkat etmelisiniz. Sentetik ürünler yerine pamuklu kıyafet ve iç çamaşırı kullanmalısınız.

 

Tampon kullanan kadınlar bunu sık sık değiştirmelidir. Cinsel yönden aktifseniz, her ilişki sonrası idrara çıkmanız önemlidir. Zira bu yöntemle vajinada ki bakterileri dışarı atmış olursunuz. Kondom kullanımı da önemlidir. Bu genital bölgede enfeksiyonu önler. Ayrıca ilişki sonrasında duş yapmalısınız ve sirkeli su ile genital bölgenizi yıkayabilirsiniz. Fakat bunu her zaman yapmamalısınız.

kadinlarda idrar kacirma

Tek eşliliğe özen gösterin. Çoklu ilişki vajinal kokunun yanı sıra cinsel yolla bulaşan hastalıklara da davettiye çıkarabilir. İlişkiye girdiğiniz kişinin herhangi bir rahatsızlığı olmadığından da emin olmalısınız.

 

Aşırı şekerli ürünler yerine sağlıklı gıdalar tüketmeye özen gösterin. Ayran ve yoğurt vajinal kokuyu önleyen besinlerdir. Koku gidene kadar yoğurt ve ayran içmeye devam edin.

 

Vajinal koku evlilikte de sorun olabilir. Bu tip yöntemlerle kokudan kurtulamıyorsanız altında başka sebepler olabileceği için bir doktora başvurmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.