Testis Kanseri Belirtisi ve Tedavisi

15-35 yaş arasındaki erkeklerde sık görülür. Ancak aylık muayeneler ve bulguların değerlendirilmesiyle hastalığı erken dönemde yakalayabilirler. Bu her hastalıkta olduğu gibi testis kanseri hastalığında da önemlidir. Testis kanseri genelde tek testiste görülür. Bu tip vakalarda erkek üretkenlik fonksiyonlarını diğer testis ile sürdürebilir.

 

testis kanseri belirtileri

 

Sağlık Köşesi Bilgi İçeriği

Testislerde ağrılı kitle
Alt karın bölgesi ve kasıklarda ağrı
Scrotumda ani kan ve sıvı toplanması, ağırlık hissi
Testislerde elle bir değişikliğin hissedilmesi

 

Bu belirtiler farklı hastalıklar nedeniyle olabilir. Eğer belirtiler 2 haftadan fazla sürüyorsa doktora görünmelisiniz. Erken teşhis için önemli bir nokta kişinin kendi kendine muayenesidir. Sıcak banyo veya duş sonrası scrotumun sıcaktan gevşediği zaman doğru muayene zamanıdır. Aynanın karşısına geçip ayakta durun ve scrotum derisinde değişiklik, şişlik var mı diye kontrol edin. Testislerinizi her iki elinizle muayene edin. Orta parmak testisin altında, baş parmaklarınız üstte olma üzere testisi nazikçe çevirin. Bir testisin diğerinden büyük olmasına şaşırmayın, çünkü bu normaldir. Spermi taşıyan ve biriktiren yumuşak tubular bir yapısı olan epididymisi bulun. Kanserli kitleler genelde bu bölgede olurlar. Fakat testisin ön yüzünde de olabilir.

 

testis kanseri tedavisi

 

 

Muayene sonucunda bir kitle ile karşılaşırsanız doktorunuza görünün. Bu kitle kanserli olsun olmasın muayene edilmelidir. Aksi takdirde yayılabilir. Doktor tanı için kan testleri ve ultrason isteyecektir. Tanıda skrotal ultrasonografi yanı sıra AFP ve beta-HCG denilen kan tahlilleri en önemli yöntemlerdir. Nadir olarak biyopsi istenir. Testis kanserinde de erken teşhis ve tedavi önemlidir. Kanseri büyük ölçüde geriletir. Tedavi biçimi hastanın yaşına, durumuna göre değişebilir. En önemli aşama tümörün cerrahi müdahale ile çıkarılmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Testosteron Doğal Olarak Arttırmanın Yolları başlıklı makalemizde dht hormonu, ereksiyonu artıran bitkiler ve ereksiyonu artıran yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.