Takıntılı Biri Misin? İşte Takıntı Hastalığının 5 Belirtisi.

Gün içinde bir hayli fazla ellerinizi yıkama isteği duyuyor ve buna karşı koyamıyor musunuz? Tamamen simetrik olarak tertip ettiğiniz elbise dolabınızdan giysilerinizi almakta zorlanıyor musunuz? Yürürken adımlarınızı saymaktan artık sıkıldınız mı? Her insanın düzen ve temizlik gibi duyarlı noktaları olabilir. Fakat günlük yaşamı etkilediği gidişatlar da bu tavırlar milyonlarca insanı etkileyen obsesif kompulsif bozukluğa OKB işaret ediyor olabilir.

 1. Ellerinizi sürekli yıkamadan duramıyor musunuz?
  Dürtüsel bir biçimde el yıkama ya da gün içinde sürekli dezenfektan kullanma gibi tavırlar obsesif kompulsif bozukluğun en sık karşılaşılan obsesyon bulgularındandır. Bu obsesyonun altında genellikle bireyin kendisine ya da başkalarına mikrop bulaşması korkusu yatar. OKB hastaları için bu fobi öylesine büyüktür ki aralıksız el yıkamaktan kendilerini alamadıkları için zamanla bu vaziyet cilt problemlerine, tahriş ve kanamalara dahi neden olabilir.
 2. Yalnızca temizlik yapmak için mi yaşıyorsunuz?
  Obsesif Kompulsif bozukluğa işaret eden en yaygın bulgulardan biri de şahısların saplantılı bir biçimde temizlik yapmalarıdır. Temizlik saplantısının altında da el yıkama obsesyonunda olduğu gibi mikroplara karşı duyulan büyük bir korku yatar. Bireyler her ne kadar bu kendilerini alamadıkları temizlik rutinleriyle obsesif düşüncelerinin neden olduğu anksiyete ve stresi geçici bir süre için giderseler de bu gevşeme genellikle uzun sürmez ve yine aynı rutine başlamak için sabırsızlanırlar.
 3. Sürekli olarak bir şeyleri kontrol etmekten işe mi geç kalıyorsunuz?
  Ocağın, pencerelerin ya da kapının kapalı olduğundan emin olmak için sürekli kontrol etmeniz mi gerekiyor? Aynı kontrolleri defalarca yapmadan rahat edemiyor musunuz? Bu cins, yineleyen hakimiyet etme tutumları obsesif kompulsif bozukluğu olan şahısların neredeyse %35’inde görülen, saplantı hastalığının en yaygın kompulsiyonlarından biridir. Tüm kompulsif tavırların altında bir obsesyon uyuduğu gibi kontrol etme saplantısının atında da bireyin kendisine ya da başkalarına zarar gelmesinden derinlerde yatan sorumsuzluk hislerine kadar muhtelif obsesif düşünceler yatabilir.
 4. Aklınızda sürekli olarak doğru sayıya ulaşmaya çalışan biri mi var?
  Saplantı hastalığının en yaygın bulgularından biri de şahısların gün içinde gerçekleştirdikleri eylemleri belirli bir sayı kalıbına göre yapmaları ya da kendi kendilerine saymalarıdır. Misal; “3” rakamının iyi olduğuna inanan bir birey merdivenleri üçer üçer çıkmak ya da kapıları kesinlikle 3 kere kilitlemek gibi kompulsif tutumlar gösterebilir. Bu rakamda tekerrür edilmeyen eylemler birey için büyük bir stres kaynağı haline gelebilir.
 5. Her şeyin düzenli olmasına ve yerli yerinde durmasına özen mi gösteriyorsunuz?
  OKB’si olan bireyler için etraftaki eşyaların muhakkak bir düzen ve simetride durmaması, hatta doğru rakamda olmaması dahi ciddi bir stres kaynağı olabilir. Bu sebeple gün içinde sürekli eşyaları yeniden tertip etmek, yerlerini değiştirmek gibi saplantılı tavırlar gösterebilirler. Bu fazla düzen ihtiyacının altında genellikle simetri ya da rakamla alakalı obsesyonlar yatar.

Bir önceki yazımız olan Sağlığınızı Tehdit Eden Günlük Alışkanlıklar başlıklı makalemizde günlük alışkanlıklardan kurtulmanın yolları, sağlığı tehdit eden günlük alışkanlıklar ve sağlıklı yaşam için hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.