Spor ve Egzersiz Yaparken Baş Ağrısı Nedenleri

Uzun süreli ve yorucu egzersizler, örneğin birkaç kilometre koşu ya da tempolu yürüyüş, ip atlama, kondisyon egzersizleri, yarış yapma gibi sporlar bünyeyi yorar ve bir yere yığılıp kalırsınız. Bıçak saplamaları gibi şiddetli ağrılar yaşanır. Bu şekilde başlayan ağrılar gitgide kişide zayıflık, yıpranma ve kalıcı baş ağrılarına yol açabilir. Egzersiz yaparken kararında hareket etmeliyiz. Aksi halde migren ağrılarına dönüşebilir. Birçok kişi egzersiz sırasında da bu ağrıları hissediyor, ayrıca bittikten sonra hissedenler de var. Spor ve egzersiz yaparken baş ağrısı nedenleri arasında en fazla spor ve egzersiz yapmadan önce ısınma hareketi yapılmamasından kaynaklanır. Diğer bir neden ise vücudunuzu fazla zorlamadan dolayı baş ağrısı yapmaktadır.

Nasıl egzersiz yapılacağını bilmek, migren ve gibi sorunlardan kurtulmayı da sağlar. Çoğu baş ağrısı, beynin etrafındaki kan damarları iltihaplandığında, başın etrafında uzanan sinirlere ağrı ve şok dalgaları gönderilerek gelişir.

spor ve egzersiz yaparken baş ağrısı nedeni

Düzenli kardiyo bu reaksiyonu genelde azaltır egzersiz sırasında vücudun yaydığı endorfinler, doğal ağrı kesiciler olabilir. Bazı aktiviteler egzersizlerin iyileştirici etkilerini azaltır üstelik baş ağrısı gibi sorunlara yol açar.

 

Nöroloji uzmanlarının tavsiyelerine göre, sağlıklı bir fitness ve egzersiz için, kendi sınırlarımızı çizmeli ve bu sınırın dışına çıkmamalıyız. Suda dalış iyi bir egzersizdir, beyine kan basıncı vereceği gibi yoğun aktvitelerin tersine kendinize verdiğiniz bir mola gibi iyi gelecektir.

 

Ağırlık çalışıyorsanız miktarı azaltın. Vücut geliştirme sırasında kaslara giden oksijen akışını yükseltir. Nefes alma egzersizleri yapın. Kan akışınızı dengelemek için öğle aralarında voleybol oynayabilirsiniz.

 

Orta yoğunlukta yapılan egzersizler, ağrıları azaltmaya yardımcıdır. Spordan önce mutlaka ısının. Isınmadan spora başlarsanız, beyindeki nitrik oksit gibi kimyasallar kan seviyelerini düşürür. Kan damarları hızla genişleyerek kimyasallarla ağrıyı oluşturabilir.

Baş ağrısı çeken kişiler genelde amino asit tiramini içeren soya, turunçgiller, muz, yoğurt ve fındık gibi besinlerin baş ağrısı yaptığını fark etmiştir. Amino asidi azaltıp beyinin kan damarlarını açarlar. Bunların yanında bol su için, duruşunuza beden hakimiyetine dikkat edin. Kaslarınız zayıfsa ağırlık çalışmayın.

Bir önceki yazımız olan Böbrek hastalıklarına anne karnında teşhis başlıklı makalemizde anne karnında bebek, bebek böbrek hastalığı ve çocuklarda böbrek hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.