Sırt Spazmları için Ana Çözümler

Sırt spazmları ağrılı kaslarda kasılmalar veya kramplar. Ağrı, atletik bir antrenman sırasında ya da yataktan kalkarken ya da ev hanesini gerçekleştirirken yalnızca hareket etmek kadar basit bir şekilde aşırıya kaçmanın sonucudur. Spor Yaralanmaları Bülteni’ne göre, çoğu sırt spazmı sırtın alt bölgesini etkiler. Evdeki bel ağrısına iyi gelen krem ilaçlarla sırttaki kas krampının  hafifletebilirsiniz.

Sırt spazmları için ana çözümler
Sırt spazmları için ana çözümler

Adım 1

Sırt spazmını hafifletmek için acı veren bölgeyi buz ve yardımıyla masaj yapın. Spor Yaralanma Bülteni’ne göre, bir buz kütlesini sırtınıza masaj yapın – 12 dakika boyunca doğru yere ulaşmak için bir aile üyesinin yardımına ihtiyacınız olabilir. Soğuk algınlığı sadece acıyı kolaylaştırmaz, kas ve çevresindeki dokularda iltihaplanmayı azaltabilir. Gün boyunca sırt agrısı olan bölgeyi buzlayabilir, buzlanma seansları arasında 20 dakikalık bir mola verebilirsiniz.

Adım 2

Evde bir sırt spazmını tedavi etmek için ibuprofen veya asetaminofen gibi aşırı ağrı kesiciler kullanın. Bağ yırtılmadan meydana gelen çoğu sırt agrısı, muhtemelen bel ağrısına iyi gelen krem ilaç dolabınızda bulunan ilaçlarla desteklenebilir.

Adım 3

MedlinePlus’a göre, alt sırtınızı güçlendirmek için hem nazik hem de kas kramplarını rahatlatan ve hafifleten bazı nazik gerdirme işlemleri yapın. Pelvik baskılar olarak da adlandırılan Pelvik, sırtınızın alt kısmını güçlendirir ve esnekliğinizi arttırır.

Yere yatın ya da kollarınızla yatağınızı yanınızda yatırın. Sırtınızın küçüklüğünü zemine doğru hafifçe iterken, mide kaslarınızı sıkın. Konumu birkaç saniye basılı tutun – eğer dinlenmeden önce 12 saniyeye kadar kullanabilirsiniz.

4. Adım

Sırtınızı ve çekirdeğinizi güçlendirmek ve sık sık spazm olan sıkı kasları gevşetmeye yardımcı olmak için bacak kaldırmalarını gerçekleştirin. Yatağa ya da yatağa uzan. Sağ kolunuzu ve sol bacağınızı her iki ekstremite düz tutarak, olabildiğince yükseğe kaldırın. Orijinal pozisyonunuza dönmeden önce pozisyonu olabildiğince uzun tutun. Egzersizi sol kolunuz ve sağ bacağınızla tekrarlayın. Spor Yaralanmaları Bülteni’ne göre, bu egzersizin 10 tekrarından iki set yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Apandisit Belirtileri başlıklı makalemizde apandisit bel ağrısı yaparmı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.