Şifalı Bitkilerden Elde Edilen Merhem ve Yağlar

Zeytinyağı kullanım alanları

Zeytinyağı, badem yağı, lanolin ve vazelin gibi maddeler ile yapılır.

Merhem yapmak için evvela gerekli olan bitkiler toz haline getirilir sonra az zeytinyağı ile ezilir. Eşit miktarda lanolin ve vazelin karışımı azar azar bu maddeye ilave edilir ve havanda iyice karıştırılır. Hazırlanan bu merhemler kapalı bir kapta ve serin yerde muhafaza edilir.

Merhemler ya ihtiyaç duyulan bölgeye masaj yapılır ya da bir beze sürülerek ağrılı bölgenin üstüne konur. Günde birkaç defa tekrarlanabilir.

şifalı bitkilerden elde edilen merhem ve yağlar bitkisel tedavi

Aromatik yağ (kokulu yağ)

Kokulu çiçek veya bitkilerin yaklaşık 3 gün zeytinyağı içinde normal sıcaklıkta tutulup süzülmesi yoluyla elde edilir.

 

500 gr. böyle çiçek veya bitki kurusu 2 litre zeytinyağı içinde ağzı kapalı 3 gün bekletilir. Sonra süzülür, süzülen bu sıvı içine tekrar 500 gr. çiçek konur ve yine 3 gün bekletilir daha sonra süzülen bu sıvı bir kapta ağzı kapalı olarak muhafaza edilir.

 

Tıbbî yağlar

Buna sarı kantoron yağını örnek vererek açıklayalım.

25 gr. yeni çiçek açmış sarı kantoron çiçekleri bir kapta ezilir ve bu ezilen bitki içinde 500 gr. zeytinyağı bulunan bir şişe içine boşaltılır. 3-5 gün sıcak bir yerde tutulur daha sonra cam şişenin ağzı kapatılır ve içindeki yağ kırmızı hale gelene kadar yaklaşık 6 hafta güneşte tutulur.

 

Sonra çiçekler süzülür ve bu sıvıdan sulu kısım ayrıştırılır. Elde edilen bu yağ koyu renkli bir şişeye konur ve ışık almayan bir yerde muhafaza edilir.

Bu yağ hem dâhilen hem de haricen kullanılır.

 

Uyku torbaları

8×8 veya 10×10 cm ölçülerinde pamuklu bir kumaştan kese hazırlanır ve bir kenarına fermuar dikilir. Bu keseye istenen bitki veya bitki karışımı doldurulur.

 

Bu keseler yatmadan evvel yastık altına veya üstüne bir örtü örterek doğrudan başınızın altına yerleştiriniz. Bu keseler yaklaşık 3 – 4 hafta etkilidir. Sonra boşaltıp yeniden doldurulur.

 

Vücudu hemen ısıtmak için ayak banyosu

Ayaklarınızın girebileceği bir kaba 37 derecede sıcak su koyunuz ve ayaklarınızı sokunuz. Kovadaki su sıcaklığını sürekli kaynar su ilave ederek arttırınız. Dayanabileceğiniz dereceye kadar çıkarınız ve bu şekilde 10 dakika durunuz. Sonra ayaklarınızı güzelce kuruladıktan sonra sıcak yün çorap giyiniz.

Terleme banyosu

Önce bir fincan sıcak ıhlamur çayı içiniz. Küveti 37 derece sıcak su ile doldurunuz ve içine girdikten sonra sıcak su ilavesi ile 40 dereceye çıkarınız. Bu sıcaklıkta yaklaşık 3 dakika durunuz. Çıkınca daha önce ısıtılmış büyük bir havluya sarınınız ve yün battaniye örtülü yatağa giriniz. Birkaç dakika sonra ilk terler başlayacaktır. Daha sonra yaklaşık 30 dakika terlemeye devam ediniz. Kurulandıktan sonra yine ısıtılmış çamaşır giyerek bir saat daha istirahat ediniz.

 

Dikkat!

Damar hastalığı olanlarla hamileler böyle terleme banyosu alamazlar. Kalp rahatsızlığı olanlar ancak refakatçi kontrolünde böyle bir banyo alabilirler.

Bir önceki yazımız olan Zatürree ve Bitkisel Tedavi Önerileri başlıklı makalemizde zatürree belirtileri nelerdir, zatürree neden olur ve zatürree nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.