Şifalı Biktilerin Toplanması

Şifalı bitkileri doğadan toplayacak olan kişinin temel bazı bilgilere sahip olması şarttır. Özellikle dikkat edilmesi gerekenlerin başında bazı bitkilerin zehirli ikizleri olduğudur. Zira bu tür bitkiler ölüme varan ciddi tehlikelere yol açabilirler. Bunun yanında hangi bitkinin nerelerden ve ne zaman toplanması gerektiği de iyi bilinmelidir. Bu şifalı bitkiler özellikle yararlı etkileri açısından olduğu kadar çevre kirliliği bakımından da önemlidir.

 

şifalı bikilerin saklanması

 

Bitkilerin hangi mevsimde ve günün hangi saatlerinde toplanması gerektiğini bilmeli, onları etkin maddelerin en yoğun olduğu zamanda toplamalıyız. Böylece bitkilerin gücünden en üst düzeyde faydayı bitkisel tedavi sağlayabiliriz.

 

Ayrıca bitkinin hangi organının tedaviye uygun olduğunu da dikkate almalıyız. Örneğin bazı bitkilerin çiçekleri kullanılırken, bazılarının meyve, tohum, kök, yaprak veya kabukları, bazılarınınsa her yeri kullanılır.

 

Bitki toplama öncelikle tabiata zarar vermemeye, türlerinin tükenmesine neden olmamaya özen göstermeliyiz. Bunun için

  • Bir bitki kümesinin tümünü toplamamalıyız. Bu sayede hem ihtiyacı olan başkaları da bu bitkilerden yararlanabilir, hem biz bir sonraki mevsimde de orada aynı bitkileri bulabiliriz. Özellikle köklerinden yararlanılan bitkilerin soylarının tüketmemeye dikkat etmeliyiz.
  • Bitki toplarken ağaçları veya çalıları hırpalamamalı, dallarını kırmamalıyız.
  • Çayır ve çimenliklere dikkatli bir biçimde girmeli, çiğneyip ezmemeliyiz.
  • İhtiyacımızdan fazla bitki toplamamalıyız.

 

şifalı bitki

 

Şifalı bitkiler toplanırken en çok dikkat etmemiz gereken husus yanlışlıkla zehirli olanlarını toplamamak olmalıdır. Onun için kesin olarak teşhis edemediğimiz bitkileri toplamamalıyız.

 

Hangi şifalı bitki, hangi mevsimde, günün hangi saatlerinde toplamamız gerektiği ve onların kurusunun mu yoksa tazesinin mi daha yararlı olduğunu bilmemiz de son derece önemlidir.

 

şifalı bitkilerin faydası

 

Tecrübeler en başarılı tedavileri genellikle yeni toplanmış taze bitkilerin sağladığını göstermiştir. Taze bitkiler Şubat sonundan başlayarak Kasım sonuna kadar toplanabilir.

 

Çiçeklerde etkin maddelerin en yoğun olduğu zaman genellikle çiçeklenme başlangıcıdır. Yapraklarda çiçeklenmeden önce ve çiçeklenme zamanı, köklerde ilkbahar başlangıcı ve sonbahar, meyvelerde ise olgunluk zamanıdır. Yine sadece sağlıklı, temiz ve haşaratsız ( larvasız, kurtsuz ve böceksiz ) bitkileri toplamaya da dikkat etmeliyiz.

 

Güneşli günlerde bitkileri sabah erken saatlerde toplamalıyız. Bitkileri kökleri ile beraber çekip koparmamalıyız. Çiçek ve yapraklarını toplarken bitkileri ezmemeliyiz. Terlemeye başlayıp kurutulurken kararmamaları için topladığımız bitkileri naylon poşetlere veya cebimize koymamalıyız.

 

Kimyasal gübre kullanılmış veya ilaçlama yapılmış bahçe, tarla ve çayırlardan; ayrıca kirli ve mikroplu suların kıyıları, tren yolları, kara yolları ve endüstri alanları çevresinden bitki toplamamalıyız.

 

şifalı bitkiler nerede bulunur

Şifalı Bitkileri Kurutma ve Saklama 

Bitkiler, kökler hariç kurutulmadan önce yıkanmazlar. Toplanan bitkiler ince ince kıyıldıktan sonra temiz bezlerin veya baskısız ve boyasız kağıtların üzerine serpiştirilerek mümkün olduğunca çabuk kuruyabilecekleri gölgeli, havadar ve sıcak yerlerde kurumaya bırakılır.

 

Köklerde, kabuklarda ve bitkinin çok sulu bölümlerinde kurutma için zaman zaman yapay sıcaklık da kullanılabilir. Ancak sıcaklığın 35 dereceyi aşmamasına dikkat etmek lazımdır. Kökler, kurutulmadan önce özenle yıkanarak kıyılırsa daha iyi olur.

Sadece tam anlamı ile ve doğru biçimde kurutulmuş bitkiler kış için saklanabilir. Saklama için cam kaplar veya ağzı kapanabilir karton kutular idealdir. Plastik kaplar ve teneke kutular kullanılmamalıdır. Kurutulmuş bitkiler ışıktan da korunmalıdır. Renkli cam kaplar, mesela yeşil renkliler en uygun olanlarıdır.

 

Kurutulmuş bitkiler şifalı güçlerini zamanla yitirdiklerinden yalnızca bir kış için stok hazırlamalıyız.

Bir önceki yazımız olan Papatya Çayı ve Papatyanın Faydaları başlıklı makalemizde papatya çayı nasıl hazırlanır, papatya mideye iyi gelirmi ve papatya yağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

  1. Pelin Rengenc diyor

    İlaç şirketlerinin yaptığı ilaçların reçetesini dikkatli okursanız, önemli malzemeleri arasında bitkiler bulunmaktadır. En yararlı bitkileri ilaç yapımında kullanıyorlar. Tabi bunun yanında ekstradan kimyasal maddelerde ekliyorlar. İlaç kullanmak yerine şifalı bitki tüketmenizde fayda var. En sağlıklı yaşam standartları arasında şifalı bitki tüketimi bulunmaktadır. Vücut dengesini korumak için kullanabileceğiniz bir çok bitki türleri bulunmaktadır. Bu bitki türlerini belirli aralıklarda kullanırsanız, en basiti sürekli çay içmek yerine, arada şifalı bitki çaylarını da içmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.