Sezaryen Doğum Sonrası Normal (Vajinal) Doğum Yapılabilir mi

Aslında bu soru birçok annenin merak ettiği bir sorudur. Hem doktorların hem de çoğu annenin tercih ettiği bir doğum metodu olan normal doğum, sezeryana göre daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Sezeryan doğumun kaçınılmaz olduğu gebelik problemlerinden ötürü ise çoğu anne adayı ilk veya daha sonraki doğumlarını sezeryan ile yapabilmektedir. Normal doğum sonrası sezeryan ile doğum yapılması günümüzde anne adaylarına kolaylıkla uygulanabilmektedir.

 

Peki sezeryan doğum sonrası normal doğum yapılabiliyor mu? Hangi durumlar riskli yada değil? Hangi koşullarda yapılabilir yada yapılamaz? gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

 

Hemen sorunun cevabını  verelim. Sezeran doğum yapan bir anne, daha sonraki doğumlarını normal doğum ile yapabilir. Ve bu durum % 50-60 oranında başarı ile sonuçlanabilmektedir. Fakat bunun bazı şartları bulunmaktadır.

 

Sezaryen Hangi Durumlarda Mümkün Değil?

sezeryan dogumYapılan sezeryan doğumun hangi neden ile yapıldığı ve buna karar verildiği çok önemlidir.  Mesela, mutlak bir baş – pelvis uygunsuzluğu sebebi ile yapılmış (bebeğin başının çok büyük olması gibi) ise yada annenin havsala kemiklerinde çocukken geçirilmiş bir hastalığa (doğumsal kalça çıkığı yada raşitizm gibi) bağlı olarak ciddi bir darlık bulunuyorsa veya rahimde şekil bozukluğu bu nedenler ile sezeryan olunmuş ise bir kez sezeryan demek sonraki doğumların da sezeryan olacağı anlamına gelmektedir.

 

Sezaryen Hangi Durumlarda Mümkün?

Ama bunun dışında önceki sezeryan fetal distres adı verilen doğum sancıları sırasında bebeğin kalp atışlarının bozulması ve bu nedenle bebeğin bir an önce dünyaya getirilmesinin gerektiği durumlar nedeni ile sezeryan yapılmış ise bu durumda diğer doğumlar için normal doğum denenebilir.  Yada plesanta previa adı verilen bebeğin eşinin önde gelmesi, ilerlemeyen doğumlar, bebeğin iriliği, yan veya ters durması gibi durumlarda bir kez sezeryan yapılmışsa diğer doğumların da sezeryan olacağı anlamına gelmez.

 

Sezaryen Nerede Yaptırılmalı?

Fakat, çok çok önemli olan bir husus şudur ki, eğer sezeryan sonrası normal bir doğum yapılacak ise bunun mutlaka tam teşekküllü bir sağlık kuruluşunda yapılması gerektiğidir. Anne adayına olası bir komplikasyonda, anında müdahale edilmesi açısından bu son derece önemlidir. Tam donanımlı bir hastanede gerek istenilen kanın temini, gerek anestezi uzmanlarının bulunması yada gerekse de diğer operatör doktorlarının bulunması anne adayı açısından önemli bir avantajdır.

 

Sezaryen Neden Riskli? Ne Kadar Başarılı?

sezaryen riskleriSezeryan doğum sonrasında annede sezeryan bölgesinde normal doğum sancıları esnasında baskı nedeni ile yapılmış sezeryan kesilerinin dikişleri zorlanabilmekte ve  rüptür adı verilen yırtılmalar söz konusu olabilmektedir. Bu, çok yüksek bir risk teşkil etmese de yine de bir risk unsurudur. Bu aşamada, doktorlar olarak yapılabilecek bir şey bulunmamaktadır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda sezeryan sonrası normal doğum yapılacak ise mümkün olduğu kadar kısa sürede ve müdahalesiz gerçekleşmelidir. Yani doğum ilerleyemiyorsa, normal vajinal doğumda kullanılan suni sancı yöntemleri yada  sancının düzene sokulması için desteklenmesi tedavisine gidilemiyor. Çünkü bu durumlar annenin dikişlerinde var olan baskıyı daha da artırmaktadır.

 

Zaten, günümüz teknolojisi ile sezeryan ameliyat sonrası rahim duvarı katları çok kuvvetli dikişler ile dikilebilmekte ve olası rüptür (yırtılma, açılma) sorunları en aza indirilebilmektedir.  Ama, yine de anneyi doğuma hazırlarken bu ihtimali göz önünde bulundurarak ameliyathane şartları da annenin yanı başında hazır edilmektedir. İşte bütün bu güvenceler alındıktan sonra sezeryan sonrası normal doğum yapılabilmektedir. Fakat, yine de bu tip vakaların yani normal doğum sonrası vakalarının yaklaşık %35‘ inde tekrardan sezeryan doğuma gereksinim duyulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Doğum İndüksiyonu (Suni Sancı) başlıklı makalemizde doğumdan sonra kanama, epidural blok ve göbek kordonu problemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

13 Yorumlar

 1. Dr. Osman diyor

  Sezaryen doğum sırasında anne adayı her türlü risk ve olasılıklara karşı mutlaka tam teşekküllü araç ve gereç bulundurulan hastanelerde doğumu yapmalı. Aksi halde vahim sonuçlar doğurabilir. Anne adayları doğum öncesi mutlaka bu konulara kafa yorması ve sağlıklı bebek dünyaya getirmek için haftalar belki de aylar öncesinden araştırma yapması gerekiyor.

 2. Canan Özgüvenli diyor

  Çok merak ettiğim ve araştırdığım bir konuydu sezaryen doğum sonrası konu. Doğumun normal olarak yapılması daha sağlıklı evet ama gelin birde bunu annelere sorun. Normal doğum yaptıktan sonra sezaryenle doğum yapmak günümüzde kolaylaştı. Peki sezaryenden sonra normal doğum yapmak olur mu? Bu sorunun cevabını makalenizde aldım. Yani makalenizde de dediğiniz gibi %50 – %60 oranında doğum yapabiliyorsak, yinede risk altında olmuş oluyoruz. Bu durumun yüzde oranını arttırmak için galiba normal doğum yapmak gerekiyor her zaman. Ama yukarıda da dediğim gibi normal doğum yapmak, sezaryen doğum yapmaya göre çok zor. Zordan kastım çok şiddetli ağrılar ve kasılmalar haddinden fazla oluyor.

 3. Meltemmm diyor

  Dr. Osman, kesinlikle size katılıyorum. Çok doğru tespitler yapmışsınız. Dünyaya sağlıklı bebek getirmek istiyorsak, mutlaka hastanelerin hijyen ve teknik donanımlarına dikkat etmemiz ve araştırmamız lazım. Yerinde tespit yapmışsınız. Tebrik ederim… Bu arada sağlık köşesi olarak sitenizi çok beğeniyorum. Sürekli bu konular hakkında paylaşım yaparsanız, tecrübesiz anneler için faydalı bilgi olabilir. Saygılarımla…

 4. ElifSu diyor

  Çok teşekkür ederim Sağlık Köşesi. Ayrıca size de teşekkür ederim Canan hanım. Bende bir anne adayı olarak benimde bazı korku ve endişelerim var her anne gibi… Sağolsun eşimin ve doktorumun telkinleri ve tavsiyeleri sayesinde endişelerimi ve korkularımı gideriyorum. Sezaryen doğum yapma fikri aklımın bir köşesinde hep var ama bilmiyorum sağlık açısından buna dayanabilir miyim bilemiyorum.

 5. Kefser diyor

  Sezaryen doğum sonrası ağrılar olması normal mi acaba? Ameliyatlı bölgede iğne batar gibi ağrılarım oluyor. Birde ufak ufak kasılmalarda oluyor. Bunun için ne önerirsiniz?

 6. Avşin Selvi diyor

  Aramızda doktor olması mutluluk verici. Sayın Osman bey, söylediğiniz her bir kelimeye katılmamak elde değil. Tavsiyelerinizi dinlemek ve daha çok bilgi vermenizi gönülden isterim. Örneğin sezaryen doğum sonrasında yapılması gerekenler arasında neler olmalı? Ekstra bir öneriniz veya bir doktor olarak tavsiyeniz var mı?

 7. Sakine Pekgedik diyor

  Sezaryen doğumlarında risk olarak rüptür yırtılmasıdır. Rüptür yırtılması çok fazla risk olarak görünmese de yinede risk teşkil eder. Şayet sezaryen doğum yapılması isteniyorsa, en kısa sürede sezaryen operasyonu gerçekleştirilerek sonlandırılması lazım.

 8. Kevser Güzer diyor

  Sezaryen ile doğum yapmak isteyen kadın arkadaşlarımızın dikkat etmesi gereken en önemli unsur, tam donanımlı hastane ve bu hastanelerdeki doktorların tecrübesine bakılması lazım. Sonuçta dünyaya bir insan getiriyorsunuz. Parçanız olan bir insan!

 9. Canan Kadimgiller diyor

  Yazılarınızı beğenerek okuyorum. Çok güzel bilgiler veriyorsunuz. Yorumlarını eksik etmeyen diğer arkadaşların da tecrübelerini yorumla bizlere aktarması taktire şayan. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Özellikle sağlık köşesi siz değerli ekibe çok teşekkürler.

 10. Dilan Palamut diyor

  Bebeğin kalp atışlarında bozukluk varsa, en uygun doğum yöntemi sezaryen doğumdur. Sezaryen doğum ile kalp atışında sıkıntı olan bebeklerin bu doğum yöntemiyle dünyaya gelmesinde hem anne hem bebek için fayda vardır. Aynı şekilde bebeğin vücut büyüklüğüne göre de sezaryen doğum yapılmalıdır. Mesela bebeğin vücudu geniş ise annenin daha kolay ve sağlıklı doğum yapabilmesi için sezaryen doğum yapılmalı.

 11. Handan Kalyon diyor

  Ben bir anne adayı olarak sağlık köşesi ailesine ve kullanıcılarına teşekkür ediyorum. Sayenizde sezaryen doğum ile ilgili vermiş olduğunuz bilgilerle hem aklımdaki sorular çözüldü hem de doğum endişesi olduğu için rahatlamış oldum. Ayrıca sağlık köşesi yorumcularına da ayrıca teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız 🙂

 12. Orkun Arık diyor

  Bir ara siyasete kadar giren sezaryen doğum, ne kadar gerekli veya ne kadar gereksiz olmasını bir başkasının tartışması yerine bu kendisini ilgilendiren bayanların ve uzman doktorların konuşması daha sağlıklı diye düşünüyorum. Sağlık köşesi sayesinde ziyaretçilerin, sağlık köşesi yazarların, doktorların ve sağlık köşesi müdavimlerinin yorumlarda konuşarak tartışması kadar güzel bir şey yok. Zevkle sitenize girip yazılarını okuyorum. Yorumları okurken de ayrı bir zevk aldığımı söyleyebilirim.

 13. Avşin Selvi diyor

  Orkun bey, aynen bende düşüncelerinize ve sağlık köşesi yorumunuza katılıyorum. Site gerçekten harika… Hem köşe yazarlarının yazdığı makale mükemmel bilgi verici hemde siteye gelen insanlar çok güzel yorum ve tavsiyede bulunuyorlar. Umarım sağlık sektörü konusunda kalıcı bir site olursunuz. En sevdiğim siteniz ve sağlık köşesi sitenize destek verilmesi lazım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.