Sağlığınızı Tehdit Eden Günlük Alışkanlıklar

Çoğu insan sıhhatiniz için sigara içmenin kötü olduğu veya çok fazla fast food tarzı ürünler yemenin bel için iyi olmadığı gibi şeyleri zaten biliyor olsa da, sıhhatinizi sabote eden ve günlük olarak yinelenen pek çok alışkanlık da vardır. Bu alışkanlıklardan kimileri, özellikle bayağı rutininizin bir parçasıysa fark etmek güç olabilir. Hemen rastgele bir zararlı etki fark etmezsiniz. Fakat zamanla ilişkileriniz, fiziksel sıhhatiniz ve psikolojik sıhhatiniz üzerinde çok ciddi bir etkisi olacaktır.

Bu içerikte sizler için günlük olarak yinelediğimiz ve farkında olmadan sıhhatimiz için tehdit yaratan 10 alışkanlığı derledim. Keyifli okumalar.

 1. Stres altında olmak
  Geçmişiniz olan stresli bir vakayı düşünmek – ister beş sene evvel, ister beş dakika evvel olsun – psikolojik sıhhatiniz için iyi değildir. Bu durum bunalıma olan meyli çok fazla arttırır
 2. Sürekli derdinizi anlatmak veya başkalarının derdini dinlemek

  Aralıksız olarak negatif meyilli konuşmalara tanık olmanın psikoloji üzerindeki etkisi de yüksek olur.

   

 3. Bol bol öz eleştiri yapmanız

  Her kusur yaptığınızda kendinizle “aptal” gibi sözcüklerle negatif biçimde konuşursanız, bu kusur yaşamınız süresince sürecek bir alışkanlığa dönüşebilir.

   

 4. Sosyal medyada çokça zaman geçirmek

  Instagram’da, Pinterest’te fazla zaman geçirmek, sosyal ilişkilerde kopmaya neden olacağından ruh sıhhatiniz için sonucu kötü olabilir.

   

 5. Çok geç uyumak

  Araştırmalara göre, geç uyumak ve haliyle çok daha geç bir saatte uyanmak, kendinizi gün boyu daha halsiz ve bitkin hissetmenize sebep oluyor.

   

 6. Aşırı derecede para harcamak
  Araştırmalarda akıl sağlığı ve finansal meseleler arasında bir ilişki olduğu ortaya koyulmuştur. Araştırmacılar, zihinsel sıhhat sorunlarına sahip olma ihtimalinin borcu olan insanlar arasında üç kat daha fazla olduğu neticesine varmışlardır.

   

 7. Saatlerce televizyon izlemek
  Çoğu kişi, akşam tüm zamanını kanepenin üzerinde tüketmenin beden için iyi olmadığını bilse de, bu sırada televizyon izlemenin beyin üzerinde de negatif etkilerinin bulunduğu belirtiliyor.

 8. Öğün atlamak
  Öğün atlamak düşündüğünüzden de daha zararlı. Öğün atlayan insanlar bir sonraki öğünde daha fazla yemek yiyerek bedenlerine yaptıkları ani yükleme ile kendilerine sandıklarından daha fazla zarar veriyorlar.

 9. Acıkmadan yemek yemek

  Çok fazla kalori harcamak aşırı kilolu olmanıza neden olabilir. Fazla kilo, alttaki gibi çeşitli sağlık sorunlarının tehlikesini artırır:

  1-Diyabet

  2-Yüksek tansiyon

  3-Kalp hastalığı ve felç

  4-Uyku apnesi

  5-Bazı kanser türleri

  6-Böbrek hastalığı

 10. Çok fazla oturmak
  Bir ofiste çalışıyorsanız, oturarak çok fazla zaman geçirmeniz sıhhatiniz için kötü olabilir. Bu davranış, fiziksel sorunlarınızın artmasına neden olur.

Bir önceki yazımız olan Fizik Egzersizlerinin Vücuda Yararları başlıklı makalemizde düzenli egzersizin faydaları, fizik egzersizleri nasıl yapılır ve fizik egzersizlerinin vücuda yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.