Protein Çeşitleri ve Günlük Protein İhtiyacı

Hücreler ana maddesi dendiğinde ilk akla gelen proteinlerdir. Proteinler bağlı oldukları hücrelerde olan tüm aktivitelerde aktif olarak rol alırlar. Bunlar çoğunlukla biyolojik olaylardır. Bu faaliyetleri şöyle bir düşündüğümüzde; kanımızdaki oksijenin taşınmasında yardımcı olan hemoglobinde bir proteindir, saçlarımız ve tırnaklarımızda bulunan keratin de bir proteindir. Vücudumuzun önemli bir rol oynayan, şeker alımımızı düzenleyen insulinin yanında, savunma mekanizmamızda bulunan antikorlar da. Bunlar gibi pek çok faaliyette rol alan proteinler, vücudumuzun olmazsa olmazlarıdır.

 

Proteinlerin yapı taşı amino asitlerdir. Yaralandığımızda iyileşmemizi sağlayan, rejenere olmamızda yardımcı olan protein aynı zamanda çocuklarımızın büyüme ve gelişiminde çok büyük rol oynar. Yağda eriyen vitaminler, proteinler sayesinde vücudumuzda kullanılmaktadır.

 

protein nedirDoğada toplam 22 adet amino asit bulunmaktadır. Bunların toplam 8 tanesi vücudumuzda üretilmemektedir. Bu eksikleri gidermek için bu amino asitler dışarıdan besinler ile alınmalıdır. Vücudumuzun önemli bir yapı taşı olan proteinler, vücudumuzda depo edilemez. Bu sebeple ekstra olarak düzenli olarak alınmalıdır. Vücudumuzda yeterli protein olmazsa, vücudumuzda oluşan biyolojik faaliyetler aksar ve çoğu hayati fonksiyonumuz sıkıntıya girer. Yaralandığımızda geç iyileşiriz, hatta ve hatta bir çok enzim üretilemez.

 

Vücudumuzda ki protein miktarında azalma olduğunda durgunluk, çok çabuk yorulma gibi etkiler görülmeye başlanır. Protein alımına devam etmediğiniz taktirde hastalıklara karşı direncimiz düşer ve kansızlık olur. Diş eti hastalıklarının yanında göz bozuklukları, siroz ve tansiyon düşmesi gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Ancak vücudumuzda olması gerektiğinden fazla protein varsa bu bizim yararımıza değildir. Aksine karaciğerimiz için çok zararlıdır.

 

Protein Çeşitleri Nelerdir?

İki tip protein çeşidi vardır. Bunlar; tamamlanmış ya datamamlanmamış olarak adlandırılmaktadır.

protein cesitleri
Protein çeşitleri

Tamamlanmış olarak adlandırılan proteinler yenilerini oluşturmak için gerekli olan tüm amino asitlere sahiplerdir. Bunlar genellikle balık, yumurta, et ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerde bulunur. Bir porsiyon et yemiş bir birey her türlü proteini üretebilecek kapasitededir.

 

Tamamlanmamış proteinler de ise 1-2 amino asit eksiktir. Kuruyemiş, meyve, sebze, bakliyat gibi besinlerde bulunurlar. Vücudun yeni proteinler üretmesini istiyorsanız, tamamlanmamış proteinler yanına ya diyet izlenmeli ya da ekstra olarak protein alınmalıdır. Vejeteryanlar için bu husus çok önemlidir, et gibi gıdalardan tamamlanmış protein almadıklarından dikkat etmelidirler.

 

Günlük Protein İhtiyacı

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre sağlıklı bir insanın günlük olarak her kilosuna tekabul minimum 0.45 gr protein alması gerekmektedir.

 

US RDA’nin yaptığı açıklamaya göre sağlıklı bir insanın günlük olarak her kilosuna tekabul maksimum 0.80 gr protein almalıdır. US RDA’nin yanında İngiltere Sağlık Departmanı da aynı miktarda proteini önermektedir.

 

Eğer bir sporcuysanız ve dayanıklık antremanı yapıyorsanız. Kilonuz başına harcamanız gereken protein miktarını 1-1.2 gr kadar arttırmalısınız. Ağırlık ve dayanıklılık yapan sporculara önerilen net bir veri yoktur. Eğer ideal vücut ölçülerinin üzerinde iseniz, yukarıda verilen miktarlardan daha fazla protein almanıza gerek yoktur. Amino asitlerin yağ hücrelerini desteklemek zorunda olmadıklarından, almanız gereken protein miktarı çoğalmaz.

Bir önceki yazımız olan A vitamini Zehirlenme Belirtileri başlıklı makalemizde akut toksisite, fazla dozda A vitamini alınması ve kronik toksisite hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.