Probiyotik Gıdaların Özellikleri ve Faydaları

Yoğurt, probiyotik kullananlar için iyi bir probiyotik kaynağıdır. Lactobacillus veya bifidobacteriathat gibi “iyi” bakteriler içerir ve bağırsak dengesi ve sağlığını destekler. Çalışmalar, probiyotik kullananlar insanlara göre laktoz  kolay sağlanmasına katkıda bulunduklarını gösterir. Gaz sıkıntısı, ishal ve diğer sindirim sistemi rahatsızlıklarına da iyi gelir.

 

Yemeklerin sindirilmesini kolaylaştırır. 

Lahana turşusu da probiyotik fermente yiyecekler olarak sindirimi artırır. Probiyotiklerden Leuconostoc, Pediococcus ve lactobacillus içerir. Pastörize olmayanları bakterileri öldürür. Lahana turşusu başta olmak üzere vitamin de içerir ve enfeksiyonları önler.

 

probiyotik besinler

 

Miso çorbası, probiyotik kullananlar Japonların ünlü bir kahvaltı yemeğidir. Soya salçası sindirimi harekete geçirir. 160 bakteri probiyotiği içerir. Düşük kalorilidir ve B vitamini konumunda depo görevi görür. Antioksidan içerir. Yumuşak peynirler de bakterilerle savaşır. Dayanıklı, fermente ve yumuşak peyniri mutlaka tüketmeliyiz. Bağışıklık sistemini de güçlendirir. Bakterilerle savaşır.

 

Kefir, yine iyi probiyotik içeceklerdendir.

Efsaneye göre , kefir Avrasya’nın Kafkas dağlarının çobanlarına kadar uzanır. Süt, yoğurt ve bazen krem peynirle hazırlanır. Birkaç tür mayalanma şekli vardır ama probiyotik takviyesi olmasını istiyorsanız, kefir her daim sağlık verir. Mayalı ekmekler. Soğuk et veya peynirler mayalı ekmek arasına sandviç yapın. Laktobasil probiyotiği içerir ve sindirime iyi gelir.

 

 

Probiyotik sütler.

Bakterileri fermente edilmiş diyet sütleri sıkça tüketin. Laktik asit bakterileri ile kültürlenirler. Sütü bolca tüketin. Ekşi turşular. Doğal yollarla sirkeyle ev turşusu hazırlayın. Deniz tuzu ve su solüsyonu sağlıklıdır. Sindirime çok iyi gelir.

 

probiyotik bulunan sebzeler

 

Probiyotik hangi sebzelerde bulunur?

Bunların dışında probiyotiğin cilde faydaları için probiyotik bulunan sebzeler soya fasulyesi, kapsül, tablet, toz ya da sıvı gıda takviyeleri, kuşkonmaz, yer elması, muz, yulaf ezmesi, kırmızı şarap, bal, akçaağaç şurubu, ve baklagiller gibi besinlerde de probiyotikleri bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan C Vitamini Nedir? C Vitaminin Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde c vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar, c vitamini nedir ve c vitamini özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.