Pankreas İltihabı (Pankreatit) Belirtileri ve Tedavisi

Pankreatit

Pankreatit, pankreasın iltihaplanmasıdır. Pankreas bezi karnın üst kısmında midenin arkasında yer alan uzun, düz şekilli bir organdır. Pankreasın başlıca görevleri sindirimi kolaylaştırıcı enzimler üretmek ve vücudun şekeri düzgün şekilde emebilmesini sağlayacak hormonlar salgılamaktır.

 

Pankreatit akut yani ani ve beklenmedik şekilde gelişip günler sürebildiği gibi uzun yıllar boyunca süren kronik türden de olabilir. Pankreatitin hafif şiddetli olanları kısa sürede tedaviye bile ihtiyaç duymadan geçebilirken şiddetli vakalar ise yaşamı tehdit eden boyutlara varabilmektedir.

 

Pankreas İltihabı Belirtileri

Görülen pankreatit türüne göre belirtiler de değişebilir. Yaygın olarak görülen akut pankreatit belirtileri şunlardır:

 

Üst karın ağrısı

 • Sırta doğru yayılan karın ağrısı
 • Yemek yedikten sonra kötüleşen karın ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Karın bölgesine dokunurken hassasiyet yaşanması gibi

 

Kronik pankreatite bağlı belirtiler

 • Üst karın ağrısı
 • Beklenmedik şekilde kilo kaybedilmesi
 • Yağlı, kokulu dışkı (steatorrhea)

 

Ne zaman doktora görünmelidir?

İnatçı ve geçmeyen karın ağrısı durumlarında mutlaka doktora görünmek gerekir. Hiçbir şekilde geçmeyen ve hafiflemeyen karın ağrısı durumunda vakit kaybetmeden tıbbi yardım istenmesi gereklidir.

 

Pankreas İltihabı Nedenleri

Pankreatit, pankreasta üretilen enzimlerin daha dışarı çıkmadan pankreasta iken aktifleşmesi sonucu organın zarar görmesi ile meydana gelir. Normal sindirim sürecinde, pankreasta üretilen ve inaktif olan enzimler ince bağırsağa ulaşarak burada sindirime yardımcı olur.

 

Pankreatitte ise enzimler daha pankreasta iken aktif hale gelir. Bu durum pankreas hücrelerinin zarar görmesine, iltihaplanmaya ve pankreaitit ile ilişkili diğer belirtilerin ortaya çıkmasına yol açar.

 

pankreatitteAkut pankreatitin tekrarlayan nöbetleri ilepankreasta oluşanvhasarlar ilerleyen zaman içinde kronik pankreatite dönüşebilir.Düzgün çalışamayan bir pankreas ise çeşitli sindirim sorunlarına ve şeker hastalığına neden olabilir. Pankreatitin birçok nedeni vardır. Akut ve kronik pankreatitin yaygın nedenleri arasında aşağıdakiler gösterilebilir:

 • Alkolizm
 • Safra taşları
 • Karın ameliyatı
 • Bazı ilaçlar
 • Sigara
 • Kistik fibrozis
 • Safra taşı tedavisinde kullanılan endoskopik retrogradkolanjiopankreatografi (ERCP)
 • Pankreatite ilişkin aile öyküsü
 • Aşırı aktif paratiroid bezinden (hiperparatiroidizm) kaynaklanabilen yüksek kalsiyum seviyesi(hiperkalsemi)
 • Kandaki yüksek trigliserid düzeyleri (hipertrigliseridemi)
 • Enfeksiyon
 • Karın yaralanması
 • gibi

 

Pankreas İltihabı Kompaklikasyonlar

Pankreatit ciddi bazı komplikasyonlara neden olabilir:

 

Psödokist

Özellikle akut pankreatit pankreasta kist şeklinde sıvı toplamasına yol açabilir. Büyük pseudokistlerin yırtılması iç kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlara neden olur.

 

Enfeksiyon

Akut pankreatitler pankreası bakteri ve enfeksiyona karşı savunmasız hale getirebilir. Pankreas enfeksiyonları ise ciddidir ve enfekteolan dokuların ameliyat ile alınmasını gerektirir.

Solunum problemleri

Akut pankreatit vücutta çeşitli kimyasal değişikliklere yol açarak akciğerlerin fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir. Bu durum kandaki oksijen miktarında tehlikeli düşüşler yaşanmasına neden olur.

 

Diyabet

Kronik pankreatit sonucu pankreasta insülin üreten hücrelerin hasar görmesi diyabete yol açabilir.

 

 

Böbrek yetmezliği

Böbrek yetmezliğine neden olan pankretit türü çoğunlukla akut olmaktadır. Şiddetli ve kalıcı durumlarda böbrek yetmezliği ortaya çıkar ve diyaliz tedavisine ihtiyaç duyulur.

 

Yetersiz beslenme

Hem akut hem de kronik pankreatit, pankreasta yiyecekleri yıkmak için gerekli olan enzimlerin daha az üretilmesine neden olabilir. Bunun bir sonucu olarak aynı miktarda besin tüketmenize rağmen yetersiz beslenme ishal ve kilo kaybına yol açabilir.

 

Pankreas kanseri

Kronik pankreatit nedeniyle pankreasın uzun süre iltihaplan0ması pankreas kanseri için bir risk faktörü oluşturur. 

 

Pankreas İltihabı Testler ve Teşhis

Pankreatit tanısı için kullanılan prosedürler şunlardır:

 • Pankreatik enzimlerin yüksek seviyelerde olup olmadığını görmek için kan testleri
 • Sindirim sisteminde yeterince emilemeyen yağların dışkıdaki varlığını görmek için gaita testleri
 • Safra taşlarını tespit etmek ve pankreastaki iltihabı değerlendirmek için bilgisayarlı tomografi çekilmesi
 • Safra ve pankreas iltihapları için abdominal (karın bölgesi) ultrasonu
 • Pankreatik kanal veya safra kanalında iltihap ve tıkanmaları tespit etmek için endoskopik ultrasonografi
 • Safra kesesi, pankreas ve kanallarda anormallikler olup olmadığını görmek için MR gibi testler uygulanır.

Hastanın durumuna göre ilave başka testlere de ihtiyaç duyulabilir.

 

Pankreas İltihabı Tedavi ve İlaçlar

Pankreatit tedavisi genellikle hastaneye yatış gerektirir. Hastanın durumu stabilize hale getirildikten ve inflamasyonlar kontrol altına alındıktan sonra altta yatan nedene yönelik tanı ve tedavi işlemlerine geçilir.

 

Pankreatitin stabilize olması için hastaneye yatış

Pankreatit teşhisi sonrası hasta tıbbi müdahale için hastaneye yatırılır. Pankreas iltihabının kontrol altına alınabilmesi için uygulanan ilk tedavi işlemleri şunlardır:

 • Hastanede iken pankreasın iyileşmesini kolaylaştırmak için birkaç gün yemek yemeye sınırlama getirilir. Pankreas iltihabı kontrol edildikten sonra berrak sıvılar içilmesine ve yumuşak gıdalar yenmesine başlanır. Zamanla iyileşmeye bağlı olarak normal diyete dönülür.
 • Pankreatit şiddetli ağrıya neden olabildiği için ağrı kesici ilaçlar verilebilir.
 • Vücut pankreası onarmaya ve toparlamaya çalışırken sıvı kaybı yaşayabilir. Bu yüzden damardan sıvı takviyesi ile bu giderilmeye çalışılır.

 

Hastanede kalma süresi hastanın durumuna bağlıdır. Bazı insanlarda çabuk iyileşme görülürken bazılarında ortaya çıkan komplikasyonlar nedeniyle daha uzun süre kalmaları gerekebilir.

 

Altta yatan nedenlerin tedavisi

Hastanın durumu stabil hale getirildikten ve durum kontrol altına alındıktan sonra altta yatan nedene yönelik teşhis ve tedavi prosedürleri uygulanmaya başlanır. Uygulanacak tedaviler pankreatitin nedenine bağlı olacaktır. Tedavi örnekleri şunlar olabilir:

 

Safra kanalındaki tıkanıklıkları gidermek için prosedürler

safra kesesiDaralanolan veya tıkanan safra kanallarından dolayı gerçekleşen pankreatit tedavilerinde açma ve genişletme prosedürleri uygulanır.

Endoskopik retrogradkolanjiyopankreatografi (ERCP) adı verilen prosedürde pankreas ve safra yollarını incelemek için ucunda kamera olan bir tüp kullanır. Boğazdan indirilen tüp ve kamera vasıtasıyla monitöre sindirim sisteminin görüntüleri aktarılır. ERCP, safra sorunlarını teşhis etmede ve hasarları onarmada yardımcı olur.

 

Safra kesesi ameliyatı

Eğer altta yatan neden olarak safra taşları tespit edilmişse, taşların alınması için safra kesesi ameliyatı (kolesistektomi) yapılabilir.

 

Pankreas ameliyatı

 Pankreastaki sıvıyı boşaltmak veya hastalıklı dokuyu kaldırmak için ameliyat yapılması gerekebilir.

 

Alkol bağımlılığı için tedavi

alkol bagimliligiUzun yıllar değişik içki türlerinin alınması pankreatite neden olabilir. Bu tür pankreatit için alkol bağımlılığından kurtulmak için bir tedavi programına başlanması gerekebilir. Pankreatit teşhisinden sonra da içmeye devam edilmesi pankreatitin kötüleşmesine ve ciddi komplikasyonlarını görülmesine yol açabilir.

 

Kronik pankreatit için ilave tedaviler

Hastanın özel durumuna bağlı olarak ilave tedavilere başvurulabilir. Kronik pankreatit için;

 

Ağrı yönetimi

 Kronik pankreatit kalıcı karın ağrısına neden olabildiği için ağrıyı kontrol etmek için ilaç önerisi yapılabilir. Şiddetli ağrılardan dolayı pankreastan beyne sinyal gönderen sinirlerin ameliyat ile bloke edilmesi ağrıları hafifletecektir.

 

Sindirimin düzenlenmesi için enzimler

 Pankreatik enzim takviyeleri vücudun besinleri yıkmasında ve besinlerin işlenmesinde faydalı olmaktadır. Takviye pankreas enzimleri yemek ile birlikte tablet şeklinde alınır.

 

Diyet değişiklikleri

Diyet konusunda muhtemelen doktorunuz besin değeri yüksek ve yağı düşük yemekler yemenizi önerecektir.

 

Pankreas İltihabı Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

Hastaneden taburcu olduktan sonra pankreatitin iyileşmesini devam ettirmek için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi önerilir:

 • Alkol almayı bırakınız. Bunu tek başınıza yapamıyorsanız ve bağımlılık halini almışsa ilgili kurumlardan yardım alınabilir.
 • Sigara içiyorsanız bırakınız. Pankreatiti kötüleştirebildiği gibi vücudun diğer bölgeleri için de risk oluşturur. Sigara bırakmada kararlı olunması önemlidir ve gerekirse “alo 171”sigara bırakma hattından da yardım istenebilir.
 • Düşük yağlı besinler içeren diyetlerle beslenin. Yağ bakımından zayıf, taze meyve ve sebze, tam tahıllı ürünler ve yağsız protein içeren diyetler tercih ediniz.
 • Daha fazla sıvı içiniz. Pankreatit nedeniyle dehidratasyon meydana geldiği için gün boyunca bol miktarda sıvı tüketmeniz hatta su şişesini yanınızda taşımanız gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Brusella Hastalık Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde brusella hastalık belirtileri, brusella nasıl bulaşır ve brusella tedavisi neler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.