Narın Faydaları Nelerdir?

Çevrenizdeki marketlerde ve süpermarketlerde artık daha fazla nar satılmaya başlandığını fark etmişsinizdir. Genellikle kokteyl ve bazı içeceklerde sık olarak kullanılan nar, sağlık için oldukça faydalı bir meyvedir. da en az nar kadar faydalıdır. Bunun yanında olduğu gibi da vardır. Vücudunuzun sağlığı için gerekli olan besinleri bulunduran nar, hem sindirimi düzenliyor, hemde cilt bakımı ve cinsel sağlığa da faydası vardır. Hamilelik döneminde en sık tüketmeniz gereken besinler arasında yine bulunmaktadır.

Yeni yapılan araştırmalar günlük bir bardak nar tüketiminin prostat kanserini engellemeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

narın faydaları nelerdir

Geçen yıl Amerikalı araştırmacılar fareler üzerinde uyguladıkları bir deneyde narın prostat kanserini engellemeye yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

 

Kanserli hücreleri hızla yayılan bir erkekte normal yaşam süresi yaklaşık olarak 15 aydır. Bununla beraber her gün düzenli olarak içilen nar suyu yaşam süresini 54 aya çıkarabilir.

 

Narın faydaları nelerdir?

 • Antioksidan içermektedir. Antioksidanlar vücutta biriken toksinleri atmayı sağlar.
 • C vitamini içerir ve vücudunuzun c vitamini ihtiyacını karşılar.
 • Kanserli hücrelere karşı savaş açmaktadır.
 • Yaşlılıkta ortaya çıkabilecek Alzheimer hastalığına karşı korumaktadır.
 • Sindirim sisteminizi düzenleyerek, bağırsaklarınızı temizlemeye yardımcı olur.
 • Kalp hastalıklarına karşı faydası bulunur.

 

Nar diğer meyvelere oranla daha fazla antioksidan özellik taşır. Nardaki antioksidan özellik yeşil çay ve kırmızı şaraptan daha fazladır.

 

Amerika’da yapılan araştırmacılar her gün düzenli olarak nar tüketimi kalbe giden kan akışını hızlandırır. Nar ayrıca kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve C vitamini ve folik asit bakımında oldukça zengindir.

 

Nar suyunun farklı türleri bulunmaktadır. Doğal şekerli narlar ek şeker gerektirmez ve daha sağlıklıdır. Bunun yanı sıra bazı acı nar suları da bulunmaktadır. Bu tür nar suları genellikle yemeklerde kullanılır.

Yemeklerde kullanılan acı nar suları, yemeklerinizi daha lezzetli hale getirir. Üstelik lezzetli olmasının yanında besin bakımından vitamin deposu haline gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Şifalı Biktilerin Toplanması başlıklı makalemizde şifalı bitki, şifalı bitkilerin korunması ve şifalı bitkilerin kurutulması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

4 Yorumlar

 1. Arsen Batmaz diyor

  Narın insan vücuduna bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum. Özellikle narın cilde faydası çok ilginç geldi. Folik asit bakımından zengin olması içeriğinde c vitamini olduğunu gösterir. Folik asit varsa birçok faydası olduğu da mutlaka vardır.

 2. Osman Oruk diyor

  Bende bazı zamanlar c vitamini eksikliği oluyor. Nedense narın mevismine denk geliyor c vitamini eksikliği. Narı yediğim zaman bu rahatsızlıktan çabuk kurtuluyorum. Narın faydası gerçekten çok kuvvetli. Resmen besin deposu diyebilirim. Benimde bilmediğim çok fazla faydası var. Bol bol nar tüketmeniz gerektiğini tavsiye ediyorum. Bu makalede de döktürmüşsünüz. Bir kez daha sağlık köşesi ekibine teşekkür ediyorum.

 3. Serpil Benek diyor

  Osman beyin dediği gibi c vitamini eksikliği varsa, mevsiminde nar yemenizde fayda var. C vitamini deposu olarak portakalda en çok bilinen meyvedir. Portakalın yanında narda yemelisiniz. Narın faydası saymakla bitmez. Her derde deva olmaktadır. Kan dolaşımını bile dengelemektedir.

 4. Remziye Hilerci diyor

  Narın faydalarından bahsedeceksek ohooo say say bitmez 🙂 Yorum yapan arkadaşlar narın faydaları arasında sürekli c vitamininden bahsetmiş. Narın faydası sadece c vitamini deposu olduğu değildir. Farklı bir çok narın faydası bulunmaktadır. Nar tüketmek kan dolaşımına yarar sağlamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.