Myastenia Gravis Nedir? Myastenia Gravis Belirtileri ve Tedavisi

 Myastenia Gravis Nedir? 

Başlıca kraniyal sinirlerle innerve edilen kaslarda olmak üzere epizodik kas kuvvetsizliği ile kendini belli eden bir hastalıktır. Bu kuvvetsizlik, karakteristik olarak kolin esterazi inhibe eden ilaçlarla düzelir.

 

Hastalık, sinir ve kas kavşağındaki postsinaptik asetilkolin reseptörlerine karşı bir otoimmun atak nedeniyledir. Bu atak asetilkolin reseptörlerinin işler bozukluğu veya kaybına neden olarak, normal nörömuskuler geçişi engeller. Antikor oluşumuna yol açan başlangıç olayı bilinmemektedir. Kadınlarda daha sık olmak üzere, sıklıkla 20-40 yaşları arasında, ama her yaşta görülebilir.

 

myastenia gravis belirtileri

 

  

En sık görülen semptomlar, ptoz, diplopi ve egzersiz sonrası yorgunluktur. Olguların % 40’ında oküler kaslar tutulur, ileri dönemlerde oküler kas tutumu % 85’e çıkar. Dizartri, disfaji ve proximal extremite güçsüzlüğü sıktır. Duyu ve derin tendon refleksleri korunmuştur. Saatler veya günler içinde belirtiler dalgalanma gösterir. Özellikle atak sırasında, ağır generalize kuadriparezi gelişebilir. Bazı hastalar bulber semptomlar (seste değişme, nazal regurjitasyon, boğulma, disfaji) gösterir. Yaşamı tehdit eden solunum kaslarının tutulumu (myastenik kriz) olguların % 10’unda görülür.

 

 Myastenia Gravis Tanısı 

MG olasılığı yukarıda tanımlanmış bulgu ve belirtilerden herhangi biri nedeniyle düşünülmelidir ve antikolinesteraz ilaçlardan biri ile düzelme tanıyı kesinleştirir. Kısa etki süreli ( < 5 dakika) edrophonium, MG tanısı ve myastenik ve kolinerjik krizleri, ayırt etmek için kullanılır. Test için, 10 mg edrophonium enjektöre çekilir, 2 mg IV olarak verilir, eğer 30 saniye içinde ters bir reaksiyon oluşmazsa, geri kalan edrophonium enjekte edilir. MG de, kas işlevlerinde ani, kısa süre devam eden bir düzelme olur. Myastenik ve kolinerjik kriz ayrımında, myastenik krizdeki hastalar düzelme gösterirken, kolinerjik krizdekiler kötüleşir. Tehlikeli kalp-solunum depresyonu olabilir, test sırasında yardımcı solunum araçları ve atropine bulunmalıdır.

 

Elektrofizyolojik testler ve serolojik anormallikler, tanının tartışmalı olduğu durumlarda yardımcıdır. Olguların % 60’ında, nöromuskuler iletim çalışmaları 2-3 Hz’lik yinelenen sinir uyarımı ile birleşik kas aksiyon potansiyelinin amplitüdünde dekrement yanıt gösterir. Tek lif EMG’si, tanı koyma şansını % 95’e kadar çıkarabilir. Generalize MG’li hastaların % 50’nin serumunda asetilkolin reseptör antikorları bulunur. Antikor titre seviyesi, hastalığın şiddeti ile bağlantı göstermez. Mediyasten BT’si varsa timomayı gösterebilir.

 

myastenia gravis tedavisi

 

  

Antikolinertezazlar ve plazmaferez semptomları tedavi ederken kortikosteroidler immunsupresifler ve timektomi, otoimmun patogenezi etkileyerek hastalığın gidişini değiştirebilir.

 

Prostigmine oral olarak günde 3-4 kez 60-240 mg veya neostigmine oral olarak günde 3-4 kez 15-60 mg, en sık kullanılan kolimerjik ilaçlardır. Doz dikkatli bir şekilde hastanın ihtiyacına göre ayarlanmalıdır ve hafif alevlenmelerde dozu arttırmak gereklidir. Sabahları yutma güçlüğü olan ağır disfajik hastalarda, yatarken uzun etkili kapsüller verilebilir. Pyridostigmine daha az olarak abdominal kramplara ve diyareye neden olabilir. Oral olarak günde 2 – 3 kez 0,4 – 0,6 mg atropine veya günde 3 – 4 kez 15 mg propantheline, gastrointestinal yan etkileri için kullanılabilir. Paranteral tedavi gerektiğinde 15 mg oral doz yerine 0,5 mg IV veya 1,5 mg IM neostigmine verilebilir.

 

Aşırı neostigmine veya pyridostigmine verilmesine bağlı kuvvetsizlik, klinik olarak myasteniadan ayrılamayabilir. Hastalar ilaca karşı dirençli olabilir. Daha önce iyi olan hasta kötüleşiyorsa nedeni araştırılmalıdır. IV edrophonium verilmelidir; eğer hastanın kuvvetsizliği düzelirse, bu idame tedavisinin yetersiz olduğunu gösterir. Eğer hasta kötüleşiyorsa ya doz fazladır ya da hastalık dirençlidir. İlaçlara yanıt vermeyen solunum paralizli hastalar, yoğun bakım biriminde, tam solunum desteğine gereksinim gösterir.

 

Yarı kronik hastaları tedavi etmek için, kortikosteroidler yararlıdır. Krizleri tedavi etmede daha az öneme sahiptirler. 60-70 mg alternan doz olarak verilen prednizol genellikle birkaç ay içinde düzelme meydana getirir ve doz daha sonra minimuma indirilir. Azathioprine 150-200 mg/gün benzer başarı şansına sahiptir.

 

Timektomi generalize MG’li hastaların çoğunda indikedir; % 80 olgu, takiben remisyona girer veya daha az dozda idame tedavisine gereksinim duyar.

 

Plazmaferez, dirençli hastaları timektomiye hazırlamak için kullanılır ve ayrıca solunum krizindeki hastalarda yararlıdır.

Bir önceki yazımız olan Botulizm Nedir? Botulizm Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde botulizm belirtileri, botulizm nedir ve botulizm tanısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.