Morbid Obez Nedir? Morbid Obez Belirtileri ve Tedavisi

Obezite, nefes alma veya yürüme gibi insan sağlığını etkileyebilecek ortak işlevlerin yapılamamasına neden olan ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Obezitenin birçok rahatsızlığa neden olması gibi farklı obezite türleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında bulunan morbid obez, yüksek tansiyon, reflü hastalığı, kalp hastalığı ve diyabet gibi rahatsızlıkların baş göstermesine neden olur. Hatta kanser gibi ciddi hastalıklarda bile risk teşkil etmektedir. Bu derece hastalıkların nedeni olan obez türünü daha yakından tanımamız için morbid ve ? sorusuna cevap bulmamız gerekir. Çünkü hedef hastalığı yok etmek için ilk önce onun ne olduğunu ve hangi durumlarda karşılaşabileceğimizi bilmemiz gerekiyor.

 

Morbid Obez Nedir? ve Nasıl Belirlenir?

morbid obezBir insanın sağlıklı olmasını anlamak için vücudunun ağırlık yapısındaki kitle durumunu belirlenmesi gerekir. Bunu yapmak için Vücut Kitle İndeksi (VKİ) hesaplanması gerekmektedir. Bir kişinin boy ve vücut ağırlığının orantısı alınarak, daha önceden belirlenen kitle indeksi tablolarından karşılaştırılarak sonuç elde edilir. Vücut Kitle İndeksi, 20 – 25 arasında ise normal bir vücut kitleniz var demektir. Ancak morbit obez rahatsızlığı olan kişilerde bu sayı 35 veya üzerindedir. Bu sayıyı gören kişilerde görülen rahatsızlıklar yüksek tansiyon veya diyabet gibi obezite başlangıcı olarak görülen sağlık sorunları görülür.

 

Vücudunuzda fazla yağ varsa obezite tehlikesi altındasınız demektir. Kilonuz yüksek ve yaşınıza göre boyunuzda orantısız ise sağlıklı olmak için doktorlardan yardım almanız lazım. Çünkü ideal bir ağırlıkta olan insanların ortalama %10 gibi fazlalık olması gerekirken, morbid obezite rahatsızlıklarında bu oran daha fazla olmaktadır. Yani ideal kilo sahibi olan bir insana göre bu obez türü rahatsızlığı olanlar 6 kat daha fazla ağırlıktadır.

 

Morbid obezite hastası olan bir insan sadece sağlığı bozulmaz. Hayatını da risk altına almış demektir. Kalp hastalığından tutun cinsel hastalık ve kansere kadar çeşitli çok ciddi hastalıklara neden olur. Buna iskelet sisteminde yaratabilecek hastalıklarda dahildir!

morbid obez tedavisi

Morbid Obez Vücut Kitle İndeks Oranı

Uzman doktorlar tarafından insanlar için belirlenen oranlarına göre, kişinin obez mi olup olmadığını belirlemek için hazırlanmış sağlık oranıdır. Buna göre yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu oran 35’in üzerinde ise malesef obez yolundasınız. Bahsettiğimiz oranlama türü şu şekildedir;

 • Normal: 19.0–24.9
 • Aşırı kilolu: 25.0–29.9
 • Obez evre 1: 30.0–34.9
 • Obez evre 2: 35.0–39.9
 • Morbid obez evre 3: 40.0 veya daha büyük

 

Morbid Obez ile Obez Arasındaki Farklar

Bir kişi morbid obez kabul edilmeksizin obez olma ihtimali bulunmaktadır. Obez olan bir insan 30 veya daha yukarı vücut kitle indeksi vardır. Obez bir insanın morbid obez olması daha yüksektir.

 • diyabet
 • yüksek tansiyon
 • bazı kanserler
 • inme
 • artrit (iltihap başlangıcı)
 • kapl hastalığı

Morbid obezite, bir kişi bu durumlardan birini geliştirme şansını büyük ölçüde artıran bir obezite seviyesine ulaştığında ortaya çıkar.

 

Morbid Obez Risk Faktörleri

Neredeyse herkes morbid obez olmasına rağmen, bazı riskli nedenler bir insanın diğer bir insana göre daha fazla risk altına sokar. Bunlar aşağıdakileri içerir:

Genetik faktörler  Bazı uzman doktorlar, aile içinde obezite veya morbid obezite hastalığı bulunan kişilerin morbid obez olma olasılığının daha yüksek olduğunu belirlemişlerdir.

 

Kişisel alışkanlıklar  Bir kişinin ne tür yemek seçtiğini vücut ağırlığının aşırı kilolu veya obez olup olmadıklarını tetikler.

 

Zihinsel faktörler  Stres, bireyin stres hormonu daha fazla üretmesine neden olabileceği için, birisinin kilo almasına da neden olabilir. Vücut yağ depolamasına ve kilo almasına yol açar.

 

Uyku alışkanlıkları  Uyku problemi, kilo almanın en başında gelmektedir.

 

 

Hamilelik dönemi  Birçok kadın hamilelik döneminden önceki kilosuyla hamilelik sonrası kilo arasında artış bulunmaktadır. Hamilelik döneminden sonra bu kiloları vermekte zorluk çeker ve malesef menopoz döneminde de kilo almaya yatkındır.

 

Bazı tıbbi sorunlar  Sendrom türlerinin hemen hemen hepsi bazı tıbbi sorunlar obeziteye neden olabilir.

 

 

Bazı ilaçlar  Antidepresanlar ve beta blokerleri kilo alımına neden olabilecek ilaçlardan sadece birkaçıdır.

 

 

Yaşlanma  Yetişkin kişiler yaşlandıkça, metabolizması da doğal olarak yavaşlar ve ancak yoğun tempolu yaşam tarzlarına göre insanların kilo almalarını kolaylaştırır.

 

Morbid Obez Kompaksiyonları

 • kalp hastalığı
 • anormal kan lipid sayısı
 • 2 tip diyabet
 • üreme sorunları
 • osteoartrit
 • obezite hipoventilasyon sendromu
 • inme
 • uyku apnesi
 • safra kesesi taşları
 • belirli kanserler
 • metabolik sendrom

 

Morbid Obez Tedavi Yöntemleri

Morbid obez olan bir kişinin kilo vermesini seçmek için birkaç tedavi seçeneği vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir;

Diyet ve Egzersiz

Bir insan sağlıklı veya sağlık sorunları olsa bile diyet ve egzersiz planlarını doktor veya diyetisyenle tartışmalıdır. Uzman doktorlar, diyet başlangıcında zayıflama hedeflerini belirlemede yardımcı olabilirler. Aynı şekilde, bir doktorun bakımı altında egzersiz ve diyet yapmak, cinsel ilişkiden kaynaklanan sorunların önlenmesine yardımcı olabilir.

 

Kilo Kaybında Kullanılan İlaçları

Kilo için kullanılan ilaçlar, zayıflamada daha az güvenilir kilo verme aracı sunar. Bir insan, bir ilacı almayı bıraktıktan sonra, diyet ve egzersize farklılıklar yapılmadıkça verdiği kiloları yeniden kazanırlar.

 

Cerrahi Müdahaleler

Cerrahi müdahalede en fazla kullanılan iki çeşit cerrahi yöntem vardır. Bunlar:

 

Gastrik bantlama

 

Mide etrafına bir halkanın yerleştirildiği yer, girebilecek yiyecek miktarını sınırlandırır.

 

Gastrik bypass

 

Midenin bölümlerinin baypas edildiği yerde, doluluk hissi verir.

 

Bir kişi önemli oranda kilo vermek için başarılı olursa, aynı şekilde cerrahların vücuttan cilt çıkarma ameliyatına da sahip olabilirler.

Bir önceki yazımız olan Yüksek Ürik Asit İçeren Gıdalar başlıklı makalemizde gut hastalığı, hiperürisemi ve ürik asit içeren gıdalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.