Menenjit Nedir? Menenjit Belirtileri ve Tedavisi

Menenjit Nedir?

Menenjit, beyin ve omurilik çevresindeki örtünün iltihaplanmasıdır. Genelde bir enfeksiyon sonrasında menenjit hastalığına neden olur. Çocuk, genç ve genç erişkinlerde daha sık görülür. Bağışıklık sistemi zayıflığından yararlanır. Öncesinde yaşanan grip ve benzeri vücudu yorarak halsizlik belirtileri gösteren hastalıktan sonra, bağışıklık sisteminin zayıflamasından faydalanarak, enfeksiyonların vücuttan atılamadan tekrar nüksetmesiyle birlikte menenjit hastalığı görülebilir. Uzun süreli sağlık sorunları da nedeni olabilir.

Viral menenjit

En yaygın menenjit türlerinden biri olan viral menenjit çok sık görülmektedir. Viral nenjit başlangıcı ateş ve nöbetler görülmeye başlar. Bakteriyel menenjit olarak bilinen menenjit takviyesi ile beyin hasarını önlemek için hemen tedaviye başlanmalıdır. Viral menenjit hastalığına virüs, bakteri ve organizmalar neden olur.

viral menenjit bakteriyel menenjit

Menenjit bulaşıcı mı?

Menenjit hastalığı, öksürük, hapşırık ve yakın temasla kişiden kişiye geçer. Menenjit hastalığı bulaşıcıdır. Bu nedenle menenjit rahatsızlığı olan insanlara karşı yakın temastan uzak durulması gerekir. Aksi halde size de menenjit bulaşabilir. Çocuk sahibi olan annelerin bu hastalığa karşı daha dikkatli olması gerekir. Çünkü çocuklara geçen menenjit hastalığı, yetişkinlere göre daha risk taşımaktadır.

 

Bu belirtiler görüldüğü taktirde en kısa sürede hastanelerin acil servislerine gitmelisiniz. Aksi halde menenjit hastalığı ilerlemesi halinde iyileşmesi daha zor olabilir.

 

Bebeklerde ve çocuklarda menenjit belirtisi

Bebeklerde görülen menenjit, bebeklerin huysuzlaşmasına, ağlamasına, uyuyamamasına ve yemek yemeyi reddetmesine neden olur. İştahsızlık çeken bebeklerin vücut direnci hızla düşmeye başlar. Vücut direnci düşen bebeklerin, hayati riskler taşımasına neden olur. Nefeste zorlanma ve öksürük, menenjit hastalığı geçiren bebek ve çocuklarda görülür. Ateş ve baş ağrısı da görülürse hemen doktora gidilmelidir.

Lomber ponksiyon teşhis için kullanılan bir laboratuvar testidir. Omurgadan sıvı örneği alınır. Kan testi, CT tarama ve MRI da kullanılır. Antibiyotik, deksametazon, aşı, iğne gibi tedavi şekilleri mevcuttur. Menenjit hastalığı, vücuda yeni yayılması halinde doktora gidildiğinde serum verilerek vücut direncinin arttırılması sağlanabilir. Ağır menenjit rahtsızlığı geçirmeden önce önlem almanızda fayda var. Sağlık köşesi ekibi olarak hepinize sağlıklı sıhhatler diliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Burun Kanamasının Nedenleri başlıklı makalemizde ani burun kanamasının nedenleri, baş ağrısı ve burun kanaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.