Margarin Nedir ve Margarinin zararları Nelerdir?

Sağlık Köşesi Bilgi İçeriği

?

, suni olarak üretilen bir yağ çeşididir ve bu bile onun masum bir besin olmadığının göstergesidir. Margarin yağının, insan sağlığına son derece zararlı olduğu bilimsel olarak bile kanıtlanmış bir gerçektir. Margarin ile dünya 1. Dünya Savaşı’nda tanıştı. Bu da askerlere ucuz tereyağı yedirmek amacıyla sıvı yağın belli işlemlerden geçirilerek margarin haline getirilmesi ile yapıldı.

margarin nedir margarinin zararları nelerdir

Savaşların bitmesine ve gıda sektörünün gelişmesine rağmen margarinden vazgeçmeyen sektör çiçek yağı, zeytin yağı, soya yağı ya da fındık yağının artık kolay erişilebilir olmasına rağmen margarin üretmeye devam etmektedir. Ancak margarinin birçok zararlı ve sağlığı bozan tarafları bulunmaktadır.

 

Margarin, sıvı yağın kimyasal katkılar ve işlemler sonucu katılaştırılması ile elde ediliyor. Her ne kadar içerisinde omega 3 ya da bitkisel yağlar bulunuyor denilse de margarinler kalp damar hastalıklarına davetiye çıkarır. Bu nedenle margarin zararlı mı diye soranlar için, evet margarin zararlı bir besin kaynağıdır.

 

Margarin Zararları Nelerdir?

Margarinin doymuş yağ oranı da oldukça yüksektir. Margarinin sürekli tüketimi kalp hastalıkları gibi çok ciddi risk içeren hastalıkları tetikler ve herhangi bir kalp hastalığı riskinin üç katına çıkartır. Kolesterol seviyesini yükseltir. İyi kolesterolü düşürür.

 

Margarinin zararları arasında emziren annelerin süt kalitesini de düşürmesi bilinmektedir. Margarinin bağışıklık sistemini zayıflattığı da biliniyor. Margarinin yol açtığı sağlık sorunlarından en kötüsü de şeker hastalığı gibi diğer ciddi rahatsızlıklara sebep olmasıdır.

Yazımızdan da anlaşılacağı gibi margarinin zararlı bir besin olduğu apaçık ortadadır. Beslenme açısından sağlığınıza dikkat ediyorsanız margarinden uzak durmanız gerekir. Mümkün olduğunda kimyasal olan margarinden uzak durmalı zeytin yağı tüketmeye özen gösterilmelidir. Yemeklerde yağ kullanırken sizin için sağlık önemli ise, kesinlikle zeytin yağı kullanmanızda fayda var.

Bir önceki yazımız olan Probiyotik Gıdaların Özellikleri ve Faydaları başlıklı makalemizde probiyotiğin cilde faydaları, probiyotik bulunan sebzeler ve probiyotik fermente yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

  1. Dürdane Ortaçgil diyor

    Margarin, vazgeçilmeyen en sağlıksız yağ türlerinden biridir. Oldum olası yemeklerde margarin kullanmayı sevmem. Yemeklerde hep zeytin yağı kullanırım. Zeytin yağı margarine göre yemekleri, hem hafif hemde lezzetli yapıyor. Margarinin zararları en fazla kalbi etkilemektedir. Kalp hastalığı yapan ağır bir yağ türüdür. Hiç tavsiye etmiyorum margarin yağını.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.