Likopenin İnsan Sağlığı İçin Önemi

?

Domatese kırmızı rengi veren likopen olarak bilinmektedir. Likopen maddesi, hücrelere daha fazla oksijen taşınmasını sağladığı için kötü oluşumlu hücreler, yani kanser hücrelerine karşı savunma etkisi göstermektedir.

Kanser hücrelerinin oluşmasının başlıca nedeni, dış etkenlere bağlı olarak hücrelerin oksijensiz kalması, daha sonra oksijensiz solunum yapmaya çalışarak yavaş yavaş kendisini ve çevre hücreleri sindirmesidir.

likopenin insan sağlığı için önemi

Domateste bol bol bulunan bu likopen maddesi ise adeta kansere doğal bir ilaç olmuştur. Hücrelerin solunum için ihtiyaç duyduğu oksijenin neredeyse tamamı likopenin sorumluluğundadır, likopen aracılığı ile taşınmaktadır.

 

Vücudun hastalıklara karşı savunma sistemini oluşturan alyuvarlar ve akyuvarlar da likopen içermektedir.

 

Bilimsel araştırmaların gösterdiği sonuçlara göre, az likopen alan insanların, düzenli olarak likopen pigmenti içeren gıdalar alan insanlara göre bağışıklık sistemlerinde oluşan zayıflıklar sonucu, hastalanma riskinin yüzde 70 oranında fazla olduğu açıklanmıştır.

 

Likopen hangi hastalıklara şifa olur?

Likopen maddesi, başta prostat kanseri olmak üzere, göğüs kanseri, akciğer kanseri, lenf kanseri, kan kanseri, kolon kanseri, sindirim sistemi hastalıkları  ve yaşlılıktan dolayı oluşan kalp ve damar deformasyonlarına şifa olmaktadır.

Likopenin bulunduğu maddelerin en başında domates gelir. Domatesin yanı sıra, domates içeren ürünlerden ketçap, domates salçası, domates suyu, domates sosu da bol miktarda likopen pigmenti barındırmakadır. Domatesin dışında karpuz ve kan portakalı da likopen içerir.

Bir önceki yazımız olan Müzik, Kalbe ve Akciğere İyi Geliyor başlıklı makalemizde kalp damarları, kan basıncı ve müzik kalbe ve akciğere iyi geliyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

  1. Seyra Yazıcı diyor

    Likopen dediğimiz kavramın öncelikle ne olduğunu bilmek gerekiyor. Likopen; domatese kırmızı rengini veren bir maddedir. Likopen maddesi nefes almak için oksijen ihtiyacı duyan canlılarda oksijen taşınmasını sağlayan bir tür hayati önemi bulunmaktadır. Bu durumda likopen ile kanser arasında çok fazla ilişki bulunmaktadır. Kanserli hücreyi yok etmek için likopen kullanılması da elbette mantıklı bir yöntemdir.

  2. Vesile Ötüken diyor

    Seyra hanıma katılıyorum. Likopen maddesi ile kanserli hücreyi yok etmek için bir araç olarak kullanılabilir. Zaten günümüzde bu maddeyi kanser tedavilerinde sıkça kullanılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.