Lekelenme Nedenleri Nelerdir?

Lekelenme ve adet kanaması arasındaki temel fark gelen kanın miktarıdır.  Lekelenme şeklinde vajinal kanama azdır, düzensiz, arada sırada ve aynı zamanda önemsizdir fakat bunun aksine adet ise ortalama 3-5 gün arasında sürer ve büyük miktardadır.

 

Lekelenme adet döngüsünün bir parçası olarak meydana gelebilir fakat bu, gebeliğin göstergesi yada altta yatan herhangi bir koşulun habercisi olabilir.

 

 

ADET DÖNEMİ

 

lekelenme adet donemi nedenleriBu dönem ortalama 28 günde bir gerçekleşse de kadından kadına değişebilir, 21 yada 35 gün sürebilir. Bir adet döneminin başlangıcı ya da menstrüel siklusun birinci günü kanamanın olduğu gündür. Adet döneminde rahim içi doku parçalanacak, dışarı atılacak ve olası bir gebelik için tekrardan hazırlanmak üzere kalınlaşacaktır.

Ortalama bir adet döneminin süresi üç ile beş gün arasında değir. Bu şekilde, iki ile yedi gün arasında süren bir dönem, normal olarak kabul edilir. Her bir döngüde kan kaybı miktarını dört ile on iki çay kaşığı arasında değişebilir.

 

Adet döneminin ardından kadınlar bu dönem civarında karın bölgesinde ağrı, kramplar, şişkinlik, baş ağrısı yada migren, meme alanında şişlik, bazı gıdalara istek, sinirlilik ve yorgunluk gibi duygusal bozukluklar görülebilir.

 

LEKELENME

 

Öte yandan lekelenme ise adet döngüsü arasında oluşabilir. Vajina yoluyla dışarı atılan kan veya sıvı daha az ve bazen sadece kan damlacıkları şeklindedir. Kan rengi çoğunlukla koyu kahverengi veya açık pembe olabilir.

 

Lekelenme genellikle zararsız olmasına rağmen çeşitli faktörler veya acil tıbbi müdahale gerektirebilen var olabileceğinden bir jinekologa danışmanız önerilir. Aşağıda lekelenmeye neden olabilen çeşitli durumlar belirtilmiştir.

 

 

 Gebelik

 

Lekelenme bir kadının hamile olduğunu, ya da gerçekten hamile ise gebelikle ilgili bir problemin göstergesi olabilir.

 

Her ne kadar gebeler için gelen kan miktarının çok az olması normal olarak kabul edilse de yine de bir doktor tarafından kontrol edilmesi akıllıca olacaktır. Gebe iken aşağıdaki koşullara sahip olmak tıbbi bakım gerektirir;

 

 • Gebeliğin birinci ayı ile ikinci ayı arasındaki ağır kanama ektopik gebelik yada bir düşüğe işaret ediyor olabilir.
 • Kanama gebeliğin ikinci ayından sonra oluşursa, plasenta ile ilgili bir sorun olabileceği akla getirilmelidir.

 

 

İlaçlar

 

Lekelenme doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Doğum kontrol haplarını yeni almaya başlayan kadınlarda adet dönemleri arasında hafif kanamalar oluşabilir ve bu genellikle ilk 2-3 ay sürebilir.

 

Bununla birlikte zaten düzenli olarak kullananlarda ise bu tür lekelenme ile karşılaşma olasılıkları bulunmakta ve özellikle kullanımı aksatmaları durumunda yaşayabilirler.

 

 

 Yumurtlama

 

Yumurtlama olayı; yumurtanın yumurtalık tarafından döllenme borusuna fırlatıldığı süreçtir. Yumurtlama Günü adet döngüsünün 7- 22. Günleri arasında meydana gelir. Bu nedenle nadiren de olsa bazı kadınlar bu süreçlerde lekelenme tarzı deneyimler yaşayabilir.

 

 

Sağlıkla İlgili Durumlar

 

 

 • Enfeksiyonlar – Cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya enfeksiyonlar genellikle vajina, rahim, serviks, fallop tüpleri, yumurtalıklar gibi pelvik organların enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle anormal kanama olabilir, bazen vajinal duş ve ilişki sonrası da yaşanabilir.
 • Pelvik İltihabi Hastalık – Lekelenme veya anormal kanama yumurtalıklar, rahim ve fallop tüpleri gibi üreme organlarının enfeksiyonu olan pelvik iltihabi hastalığı olan kadınlarda görülebilir.
 • Uterus Myomları – Rahim myomları, rahim içinde büyüyen tümörlerdir. Bu tümörler kanserli yada kanser özelliğinde olmasın adet dönemleri arasında kanamaya neden olabilir.
 • Polikistik Over Sendromu – Hormon dengesizliği olarak da bilinen bu hastalık durumunda, düzenli yumurtlamaya engel olan hormonlar yüzünden lekelenme tarzı kanama görülebilir.
 • Rahim İçi Araç (RİA) – Spiral gibi rahim içine takılan herhangi bir araç düzensiz kanama veya ağır kanama şansını artırmaktadır.
 • Kanserler – Adet dönemleri arasında var olan vajinal kanama bir vajinal tümörün yanı sıra over veya servikal kanserin belirtisi olabilir.

 

 

Stres ve Kaygı

 

Yoğun duygusal stres veya kaygı altındaki kadınlarda kanama veya lekelenme ile karşılaşılabilir.

 

 

Diğer Faktörler

 

Düzensiz kanamaya neden olan diğer faktörler aşağıdaki gibi olabilir;

 • Cinsel istismar veya saldırı
 • Vajina içindeki yabancı bir nesne
 • Polipler (rahim ağzındaki büyümeler)

 

 

LEKELENME VE ADET DÖNEMİ ARASINDAKİ FARKLAR

 

Temel fark yukarıda da belirtildiği gibi kanın miktarıdır. Lekelenme, düzensiz veya anormal kanama olarak tanımlanmıştır ve bu yüzden de adet döngüsü içinde herhangi bir noktada gerçekleşebilir.

lekelenme adet dönemi farki

Adet dönemindeki bir kadının az veya hafif kanaması olduğunda, bu, meydana gelen ağır kanama karşısında önemsizdir.

Lekelenme oluştuğunda iç çamaşırında bir ışık lekesi şeklinde normal koyu kahverengi veya soluk pembe renkli özelliktedir. Çoğu zaman, bu, bir tuvalet kağıdı ile silindiği zaman kendini belli eder.

Bir adet döneminden farklı olarak, lekelenme tarzı kanamada hijyenik ped ya da tampon kullanımı gerekli değildir. İnce bir ped kanı emmek için yeterli olacaktır

Bir önceki yazımız olan Kadınların Alzheimer Hakkında Bilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde alzheimer, diyet ve yaban mersini hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.