Kilo Verdirici Hapların Faydaları Ve Zararları

Aşırı kilo; diyabet, kardivoyasküler sorunlar, uyku apnesi ve depresyon gibi bir çok soruna yol açar. Eğer aşırı kilo probleminiz varsa bir an önce kilo verme çalışmaları için önlem almanız gerekir. İyi planlanmış bir diyet, düzenli egzersiz ve ile istediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün. Ancak her makalemizde olduğu gibi yine hatırlatmada bulunmakta fayda var. Uzman olmayan kişiler tarafından tavsiye edilen “kilo verdirici hap” adı altında ilaçları kullanmamalısınız. Sağlık köşesi ekibi olarak her zaman, söz konusu sağlık ise, kesinlikle ilaç tavsiyelerinden uzak durun diyoruz.

Amerikan Gıda Ve İlaç Dairesi, vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olan kişiler tarafından kullanılmak üzere Xenical ve Meridia gibi bazı  için kullanımını onaylamıştır. İyi bir ve egzersiz programları uygulamanın yanı sıra bu hapların yardımıyla yılda 4 ile 9 kilo arasında kilo vermek mümkündür.

kilo verdirici hapların faydaları ve zararları

Aynı araştırma ekibinin diğer açıklamaları arasında, kilo verme oranının kişilerde değişiklik gösterebileceği yönünde bilgilendirmede bulunmuştur. Yani metabolizma hızınıza göre zayıflama süreciniz ve kilo kaybı ağırlığınız haftaları, belki de ayları bulabilir. Bu tür ilaçların kilo verme sürelerinin belirtilmesinde kesinlik bulamazsınız. O nedenle kilo veremiyorum endişesine kapılmamalısınız. Mümkün olduğunca sabırlı olmanızda fayda var.

 

Günümüzde sadece obezite problemi olan kişilerin dışında bazı kişiler fazlalık birkaç kilo vermek için diyet haplarını kullanıyor. Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma kız öğrencilerin %25’i daha fazla kilo vermek için kilo verdirici haplar, laksativler gibi yöntemlere başvurduğunu saptamıştır.

 

Birçok durumda kilo verdirici ilaçlar düzgün kullanıldıkları sürece oldukça sağlıklıdır; fakat üretici bilgileri göz ardı edilmeye başlanırsa yavaş yavaş sorunlar da başlar. Bu durumda ilk yapmanız gereken şey, bu tür ilaçları kullanmadan önce ilaç ile birlikte verilen bilgileri dikkatli şekilde okuyarak, kilo verdirici ilaçların yan etkileri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

 

Bazı kilo verdirici ilaçlar yüksek kan basıncı, inme gibi rahatsızlıkların oluşma riskini arttırabilir. Bu nedenle kilo verdirici haplar kullanılırken oldukça dikkatli davranılmalıdır. Sağlıklı bir vücuda sahipken, sırf zayıflama arzusuyla bilmediğiniz, tavsiyeler üzerine önerilen ilaçlardan arkanıza bakmadan kaçmalısınız.

Eğer kilo verdirici hap kullanmak istiyorsanız şu noktaları göz önünde bulundurmanız gerekir. İlk olarak kalori alımınızı kontrol altına alacak uygun bir diyete başlayın ve yedeklerinize dikkat edin. Ayrıca internette kilo verme ile ilgili siteleri takip ederek kendinizi motive edin. İyi bir diyet ve egzersiz programı ile birlikte düzenli olarak kilo verdirici hapları kullanırsanız hayalinizdeki vücuda sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kilo Vermek İçin Spordan Sonra Ne Yemeli başlıklı makalemizde kilo vermek için spordan sonra ne yemeli, spor sonrası beslenme listesi ve spordan ne kadar sonra yemek yenmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.