Kilo Almanın Sebepleri ve Çözümleri

Aslında siz farkında olmadan kilo alıyorsunuz. Kilo vermek için yemek yememeye başlıyorsunuz. Ancak yemediğiniz için kilo almaya devam ettiğinizi fark ediyorsunuz. Halk dilinde bir söz vardır; “Su içsem bile yarıyor!” tam size göre bir kelime değil mi? Hayır, sağlık köşesi okurları! Bu söz çok doğru bir söz değildir. Yemek yemeyerek kilo veren insan sayısı çok azdır. Bu kişiler yemek yemeyerek kilo vermiş olsa dahi, eski beslenme alışkanlıklarına döndüğü zaman, verdikleri kilodan daha fazla alacaktır. Peki ne yapmak gerekir de, var olan kilolardan tamamen kurtulmalı?

İşte zayıflama üzerine yazdığımız bu makalede doğru bildiğiniz yanlışlardan bahsedeceğiz. Makalemizde “” yer alan bilgileri dikkatle okuduğunuzda çok şaşıracağınız bilgilerle karşılaşacaksınız.

kilo almanın sebepleri ve çözümleri

Her zamankinden daha fazla kilo alıyorsunuz ve buna şaşırıyorsunuz. Mutlaka bir nedeni olmalı diyorsanız işte kilo almanın sebepleri ve çözümleri 

 

Uyku eksikliği

Uyku düzeni ile kilo artışı ilişkili iki konudur. Uykusuzluk çekmek veya az uyumak kilo aldırabilir.

 

Stres

Yoğun talepleri olan hayatta sıkışınca stres kaçınılmazdır. Kortizol hormonu koruma moduna alınır ve iştah artıran salgılarına başlar.

 

Antidepresanlar

Bazı depresyon ilaçları kilo aldırır.

 

Kilo aldıran ilaçlar

Bazı reçeteli ilaçların yan etkilerinde de kilo artışı vardır.

 

Doğum kontrol hapları

Östrojen ve progesteron hormonlarını değiştiren bu haplar kilo aldırabilir.

 

Menopoz etkileri

Çoğu kadın menopoz sırasında kilo alır. Hormonlar ve diğer sebepler buna etkendir.

 

Kilo alımı ve diğer anormallikleri beraberinde getirir. Çok fazla kortizol hormonu salgılaması görülür. 

 

Kadınlarda sıkça görülen bir hormon sorunudur. Yumurtalıklarda kistler meydana gelir ve kilo artışına sebeptir.

 

Sigarayı bırakmak

Sigarayı bırakmak da zamanla kilo aldırır. Nikotin yerine gıdaya dayanılır. Biz sigarayı bırakmak kilo aldırır dedik diye de “o halde sigarayı bırakmıyorum!” demeyin. Sigarayı bırakın, ancak sigarayı bıraktıktan sonra kilo aldıracak besinlere yüklenmeyin.

Eğer istenmeyen bir kilo artışı varsa, doktorunuza danışarak bazı ilaçları kesin. Sigara ve alkolü yavaşça azaltın. Başkalarının kullandığı ilaçlara göre bir yol izlemeyin. Az tuzlu gıdalar tüketin. Metabolizmanızı her zaman atakta tutun ve egzersiz yapın.

Bir önceki yazımız olan 15 Dakikalık Göbek Eritme Egzersizleri başlıklı makalemizde 15 dakikalık göbek eritme egzersizleri, crunch hareketi ve egzersiz hareketi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.