Kemoterapi Alternatifleri Nelerdir?

Kemoterapi Nedir?

Kemoterapi bir çeşit kanser tedavisi olarak günümüzde kullanılmaktadır. Bununla birlikte yarattığı yan etkiler nedeni ile terapi oldukça kötü bir üne sahiptir. kişiden kişiye değişiklik gösterebilirken genellikle kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir.

Kemoterapi kanser hücrelerinin büyümesini engellemek için uygulanan kimyasal ajan tedavisine verilen addır. Kemoterapi ilaçları damar yolu ile ve oral yolla vücuda uygulanabilir. Kemoterapi malesef hızlı büyüyen kanser hücreleri ile sağlıklı hücreleri birbirinden ayıramaz ve bu nedenle bazen sağlıklı dokular zarar görebilir.

kemoterapi alternatifleri

Birçok kişi kansere karşı daha az invasif tedavi yöntemlerini tercih etmektedir. Bu durum da birçok kişiyi alternatif tedavi yöntemlerine yöneltir.

 

İmmunoterapi

İmmunoterapi kanserle savaşmak için vücudun kendi bağışıklık sistemini kullanır. Bazı proteinler ile vücudun bağışıklık sistemi uyarılır. Bu tedavi yöntemi genellikle erken safhalardaki kanser rahatsızlığının tedavisinde etkilidir.

 

Fotodinamik Terapi

Bu tür kanserli hücrelerle savaşmak için fotosentetik etki yaratan bazı ajanlar kullanır. Bu ilaçlar sadece belli tür bir ışık ile harekete geçer. İlaç harekete geçirildikten sonra kanserli hücreler yol edilmeye başlanır. Bu tedavi yöntemi diğer tedavi yöntemlerine oranla daha ucuzdur.

 

Tamamlayıcı Terapi

Tamamlayıcı terapi kanserin belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Bununla beraber bu tedavi yöntemi kanseri tedavi etmez. Bununla beraber tamamlayıcı terapi kişinin stresini azaltır ve genel sağlığını geliştirir.

 

Farmakolojik Ve Biyolojik Tedaviler

Kanser tedavisinde kullanılan fakat aşırı oranda toksin ve zehir içermeyen bazı ilaç tedavileri de bulunmaktadır. Bu ilaçlar arasında homeoterapi ilaçları, enzim terapileri, Ko-enzim Q10 ve  bulunmaktadır.

Bitkisel Tedavi

Bazı hastalar bitkisel besinler ile bu bitki takviyelerin rahatsızlığın yan etkilerini azalttığını belirtmektedir. Bununla birlikte bu iddiayı destekleyici araştırmalar henüz yeterli oranda değildir.

Bir önceki yazımız olan Menenjit Nedir? Menenjit Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde bebeklerde menenjit belirtileri, menenjit belirtileri ve menenjit hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.