Karasu (Glokom Göz) Hastalığı

Göz içinde bulunan ve doğal olarak oluşan sıvının göz dışına uygun bir biçimde boşaltılamaması ve bunun sonucunda göz içinde artan basınç nedeni ile optik sinirlerdeki bir hasarı ifade eden rahatsızlık türüdür. Yavaş olarak yapılan drenaj ise normal göz anatomisi (açık açılı glokom) veya drenaj mekanizmasındaki yapısal sorunlar (açı kapanması glokomu) ile oluşabilir. Glokom optik sinir hasarı genellikle ilk olarak tünel görüşe yol açar ve periferik görmeyi etkiler ve ilerleyerek merkezi görmeyi etkiler.

 

Kronik yada açık açılı glokom olarak bilinen glokomun yaygın türü olan glokom zaman içinde gözdeki basıncın kademeli bir birikmesinden kaynaklanır. Açık açılı glokomun daha az oranda görülen formu olan normal tansiyonlu glokom, göz tansiyonu normal olsa da optik sinir hasarını gösterir. Glokomun başka bir türü olan açı kapanması veya akut glokom adı verilen durum ise drenaj mekanizmasının bloke olması sonucu göz içi basıncında ani bir artışın görülmesidir. Glokom ayrıca doğum ile birlikte oluşabilir ya da ilaçlar, hastalıklar da bir cerrahi müdahale sonrası oluşabilir.

 

Glokom herkesi etkileyebilir fakat 60 yaşın üzerindeki kimselerde daha sıklıkla görülmektedir. Bunun dışında hastalığın ortaya çıkmasında ailesel öykü de önemli rol oynamaktadır.

 

Çoğu durumda, glokom sinsi bir şekilde ilerler ve siz bunun farkına görme konusunda bir belirti olduğunda varırsınız. Bu nedenle düzenli göz muayenesine gitmeniz isabetli olacaktır. Glokom için zamanında yapılan tedavi hastalığın ilerlemesini durdurabilir. Tedavi yapılmaması durumu kalıcı görme kusurları ve körlüğe yol açabilir.

 

GLOKOM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirtiler glokom çeşidine bağlıdır. Glokomun herhangi belirtisinden şüphelendiğinizde bir doktora muayene olunuz. Genel olarak belirtiler şunlardır;

 

Açık açılı glokom belirtileri

Açık açılı glokom, herhangi bir görme kusurunuz olmayana kadar belirti vermez. Genel olarak görüş alanınızın kenarlarında görme kaybı ile başlar. Bu belirti sonrasında ise görme merkezine doğru ilerler.

 

Açı kapanması veya akut glokom belirtileri

Bu tür glokom, ani belirtiler ile başlar. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri daha ağır gerçekleşebilir.

 • Göz ağrısı
 • Işıklar etrafında görülen haleler
 • Göz ile ilgili belirtilere eşlik eden baş ağrısı
 • Görme kaybı veya görmede değişiklikler
 • Kusma ile yada olmadan bulantı
 • Kızarmış gözler

 

Konjenital glokom belirtileri

Doğum ile birlikte ortaya çıkan glokom türüdür. Birkaç ay geçene kadar genellikle tanılanamaz. Aşağıdaki belirtiler fark edilebilir;

 • Korneada yani gözün ön kısmında sis yada duman
 • Işığa karşı artan hassasiyet
 • Kan çanağı gözler
 • Bir veya iki gözün şişmesi
 • Sekonder glokom belirtileri

 

Sekonder glokom belirtileri belirli neden bağlı olarak açık açılı veya açı kapanması glokomu belirtileri ile aynı olabilir. İkincil glokom bazı ilaçlar, tıbbi sorunlar veya diğer tıbbi koşullara bağlı olarak ortaya çıkabilir.

 

Ciddi bir durum gösteren belirtileri;

 • Işıklar etrafında görülen haleler
 • Baş ağrısı
 • Görme kaybı veya görmede değişiklikler
 • Kusma ile yada olmadan bulantı
 • Bulanık görme
 • Göz ağrısı

 

GLOKOM NEDENLERİ NELERDİR?

Göz tansiyonu adı da verilen glokom göz içindeki sıvı basıncının gelişmesinden kaynaklanır. Basınçtaki bu artış vücudun kendi ürettiği sıvının drenaj mekanizmasının korunamamasından kaynaklanır. Fakat optik sinirlerde meydana gelen hasar göz içindeki basınç artışı olmadan da ortaya çıkabilir. Yine göz içindeki basınç artışı, herhangi bir görme değişikliklerine neden olmadan yada optik sinire zarar vermeden de meydana gelebilir.

 

Açık açılı glokomda, gözün anatomisi normal görünür ve göz içindeki basınç artışının nedeni genellikle bilinmemektedir. Açı kapanması glokomu ise gözün drenaj yolunun önemli bir parçası olan ön odanın tıkanması yada anatomik anormalliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Doğumsal glokom ise genellikle göz drenaj mekanizmasının anormal gelişimi yada gecikmesinin bir sonucudur.

 

Sekonder glokomun birçok nedeni olabilir. . bunlar arasında belirli ilaçlar özellikle de kortikosteroidler, kornea nakli ve katarakt cerrahisi gibi ameliyatlar yada göze alınan bir travma sonucu meydana gelebilir.

 

GLOKOM NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Erke n teşhis önemli bir faktördür. Glokomun çoğu türü görmede değişiklik meydana getirene kadar herhangi bir belirti vermez. Her ne kadar glokom genellikle tedavi edilemese de glokomun çoğu türünde tedavi mümkündür. Tedavinin amacı meydana gelen hasarın daha fazla ilerlemesini önlemektir. Şayet sinir hasarı oluşmuşsa bu durumda geri dönüş söz konusu değildir.

 

Tedavide genellikle göze damlatılan göz damlaları ve göz basıncını azaltan oral ilaçlar reçete edilebilir. Akut glokomu olan bir çok hastada damar yolu ile kullanılan acil ilaçlar kullanılabilir.

 

İlaveten lazer yada fazla sıvıyı farklı bir kanal yardımı ile boşaltma gibi geleneksel tedavi seçenekleri de mevcuttur.

 

GLOKOM NELERE YOL AÇABİLİR? ŞİKAYETLER NELER OLABİLİR?

Glokomun yan etkileri ölümcül değildir. Ancak tedavi edilmemesi ciddi görme kusurlarına hatta körlüğe yol açar. Bunun yanında;

 

Merkezi ya da yan görme kaybı

Görme kaybı veya görmede değişiklikler fark edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Ayak Kaşıntısı Neden Olur? başlıklı makalemizde ayak kaşınmasının nedenleri, ayak kaşıntı tedavisi ve ayak kaşıntısı nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.