Kalp krizinde ilk yardım

geçiren kişi göğüste ağrı ve baskı, karnın üst bölgesinde ağrı, göğüs, omuz, çene ve dişlerde beklenmedik ağrılar ve rahatsızlık hissi, nefes darlığı, baş dönmesi, bayılma, terleme ve mide bulantısı gibi belirtiler gösterebilir. Ancak bu belirtilerden bir yada bir kaçının göstermesi sizin kalp krizi geçirdiğinizi veya geçireceğinizi göstermez. En doğrusu yukarıda saydığımız sağlık sorunları ile karşılaştığınız durumlarda, bu konuda uzman sağlık uzmanlarına giderek, muayene olmanızda fayda var. Sağlık uzmanlarının verdiği tedavi ve tavsiyeleri uygulamalısınız.

Kalp krizi kalbe kan taşıyan kan damarlarında tıkanma sonucu oksijenin kalbe gidememesi ile ortaya çıkar. Bu kan akışı kaybı kalpteki kasların bir bölümüne zarar verir. Kalp krizi genellikle 15 dakikadan uzun süren göğüs ağrılarına neden olur. Buna karşılık bazı durumlarda hiçbir belirti ortaya çıkmayabilir.

kalp krizinde ilk yardım

Kalp krizi geçiren kişiler genellikle belirtiler ile bir hafta veya birkaç gün öncesinden karşılaşmaya başlarlar. Bir nevi vücudun kişiye uyarı vermesi olarak algılanır. Vücut kalp krizi geçireceği sinyalini bahsedilen belirtilerle vererek önlem almasını sağlar.

 

Eğer çevrenizden biri ve kendinizin kalp krizi geçirmesi halinde olarak yapmanız gerekenler;

 

Acil servisi arayın

Belirtiler üzerinde 5 dakikadan fazla düşmeyin kalp krizinde ilk yardım yapılması gereken ilk şey derhal acil servisi arayın. Komşularınızdan yanınızda durmalarını veya sizi hastaneye götürmelerini rica edin. Vakit kaybetmeden acil servisi aramak, hayata tutunmanızı daha fazla sağlayacaktır.

 

Aspirin

Aspirine karşı alerjiniz yoksa aspirin için. Aspirin kan dolaşımını etkileyerek kalp atışınızı düzenlemeye yardımcı olabilir. Doktorunuz, aspirini yasaklamadıysa veya aspirine karşı herhangi bir alerji yoksa, acil servis ekipleri gelene kadar size vakit kazandırabilir.

 

Nitrogliserin alın. Eğer kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız ve doktorunuz daha önceden size nitrogliserin yazdıysa nitrogliserini almayı ihmal etmeyin.

Kalp krizinde ilk yardımları arasında kalp masajı yapın. Kalp krizi geçiren birinin yanında iseniz ve kişi bilinçsiz bir şekilde yerde yatıyorsa, acil servise haber verdikten sonra kalp masajı yapmaya başlayın.

Bir önceki yazımız olan Spor ve Egzersiz Yaparken Baş Ağrısı Nedenleri başlıklı makalemizde beyine kan basıncı, egzersiz yaparken baş ağrısı nedeni ve kronik baş ağrısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.