Kalıcı Sivilcelere Karşı Salisilik Asit

Kalıcı çabucak sap güven can sıkıcı ve utanç verici hem de cilt hastalıkları vardır. Hatta cilt bakımları için kullanmak istediğiniz her tedavi yöntemini görüp, bu yöntemlere ait ilaçları raflarınıza doldurmuş olabilirsiniz. Bu kafa karıştırıcı tedavileri ve aktif maddeleri bolluğu ile, çileden çıkarak vazgeçmiş olabilirsiniz. Kırışıklıkları hafifletmek için, oluşan sivilceleri önlemek ve cilt güzelliğinizi kalıcı kılmak için en önemli iki akne mücadele maddeleri vardır. Bir çok tedavi yönteminin hepsini içeren bu yöntemle diğer ilaç ve tedavilere gerek kalmıyor.

Salisilik Asit

Bir sivilce ilacı için alışveriş yaparken ilaç prospektüsü mutlaka okumalısınız. Salisilik asit, genel itibariyle akne (sivilce) cilt tedavileri olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden sadece biridir. Maske şeklinde olan bu yöntem ile temiz Salisilik asit  prospektüsünün iki yüzünde de (ambalaj üzerinde işaretlenmiş) belirli miktarlarda kullanılan yöntemi yavaşça cildinize uygulamanız gerekmektedir.

kalıcı sivilcelere karşı salisilik asit

Beta hidroksi asit ve anti-inflamatuar aynı zamanda bakteri ve diğer kirlere neden olan enfeksiyonla mücadele için, cilt içinde çalışarak önlemede oldukça etkilidir. Salisilik asit zararsız olsa bile, yan etkisi olarak batma, yanma, kızarıklık ve kuruluk gibi cilt tahrişleri meydana gelebilir. Şayet belirtilen yan etkileri görülmeye başlarsa, mutlaka cilt doktorlarına görünmenizde fayda var.

 

Cildinizde görülebilecek her hangi bir farklılık, ilaçlarda kullanılan bazı kimyasal maddelere karşı etkilendiği ve zarar gördüğü anlamına gelebilir. Bu nedenle tahriş veya diğer farklı değişimler görüldüğünde yüzünüzü yıkayın ve kuru havlu ile silin. Daha sonra hemen cilt doktorunuza görünün. Aksi halde ihmal etmeniz durumunda, cildinizde kalıcı hasarlar bırakabilirsiniz.

 

Benzoil Peroksit

Benzoil peroksit üretilen sivilce sayısını azaltarak, onları yavaş bir şekilde yok olmasına yardımcı olmaktadır. Cilt bakım ürünleri arasında bulunan salisilik asit gibi yaygın, benzoil peroksit gibi ürünlerin amacı bakterileri öldürme, cilt soyulmasını önleme ve aşırı yağlı ciltleri dengelemek gibi görevleri bulunmaktadır.

 

Birçok ve diğer yöntemler bulunmaktadır. Ancak hepsinde kimyasal maddeler kullanıldığı için, kullanıcılar tarafından tereddütle yaklaşılmaktadır. Sağlığını düşünen kişilerin bu tür ilaç ve tedavi yöntemlerini çok dikkatli incelemeli ve araştırması gerekiyor.

Bahsettiğimiz iki yöntem bazı yabancı kaynaklarda çok etkili olduğu yönünde bilgiler içeriyor. Ancak her cilde uygulanması hakkında bilgi vermiyorlar. O neden bu tür ilaçları kullanmadan önce, doktorunuza danışmanızda fayda var.

Bir önceki yazımız olan Selülit ve Selülit Tedavisi başlıklı makalemizde selülit, selülit kremi ve selülit nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.