Kadınların Alzheimer Hakkında Bilmesi Gerekenler

Kadınların,   hastalığında erkeklere oranla daha fazla karşılaştığı bir hastalıktır. Belirli değişiklikleri yapmak beynin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

 

Alzheimer’ın yaygınlığını 2050 yılına kadar üç katına çıkarabileceğini öngörüyor. Şu anda 5,7 milyon Amerikalıyı etkiliyor ve altıncı lider ölüm nedeni olmaya devam ediyor ve her yıl meme kanseri ve secde kanserinden daha fazla insanı öldürüyor.

 

Kadınların alzheimer hakkında bilmesi gerekenler
Kadınların alzheimer hakkında bilmesi gerekenler

 

Eğer bir kadınsanız, Alzheimer’ı bir erkekden daha fazla geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Nedeni bir kadının sağlığı üzerinde büyük bir etkisi olan bir hormona neden olabilir. Bu hormonda tabi ki östrojen. Vücudu birçok hastalığa karşı korur, ve depoları bir kadına menopoz girdiğinde yaptığı gibi. Beynimiz de dahil olmak üzere organlarımız bize karşı hareket edebilir. Bu bilgiye rağmen, hormon replasman tedavisi (HRT) ve tüm artıları ve eksileri konusunda tartışmalar sürmektedir. Zihnimizi ve hafızamızı korumanın tek yolu bu mu yoksa diyet rol oynayabilir mi?

 

ÖSTROJEN VE BEYIN SAĞLIĞI

Birçok çalışma, ek östrojenin aslında beyni demans ve Alzheimer hastalığı ile ilişkili olumsuz değişikliklerden koruyabildiğini göstermektedir. Journal of Neurology dergisinde yapılan bir 2017 çalışmasında, menopozun başlangıcında HRT kullanmaya başlayan kadınların, on yıl sonra Alzheimer riski azalmıştı. Diğer çalışmalar HRT kadınlarının daha iyi çalışma belleği ve erken ölüm oranlarının daha düşük olduğunu göstermektedir. Daha ötesi, çalışmalar östrojen alan postmenopozal kadınlarda daha iyi bir beyin yapısına ve daha düşük demans riskine sahip olduklarını göstermektedir. Beynini korumak için HRT’yi benimseme argümanı zorlayıcı bir şeydir, ama bu sadece başlangıçtır. Diğer yaşam tarzı faktörleri (ve genetik) de güçlü bir rol oynar.

 

BESLENMEMIZDEN ÖSTROJEN ALABILIR MIYIZ?

Hipokratlar bir keresinde “Gıdanın ilacı olsunlar” demişti. Postmenopozal hastalarımın birçoğu, beyin sağlığını ve östrojen içindeki karşılık gelen dipslerini göz önüne aldıklarında bu kavramı barındırıyorlar. Çoğu zaman, onları diyetlerine östrojenik gıdalar eklediklerini görüyorum. Bu gıdalar aslında vücuttaki östrojeni taklit eder ve şunları içerir:

  • soya
  • nohut ve fava fasulyesi gibi bazı baklagiller
  • keten tohumu
  • Susam taneleri
  • Lahana ve brokoli gibi bazı turpgiller
  • kayısı
  • yulaf

 

Önemli olan bu gıdaları, bir gıda fabrikasında yapılan şeylerin aksine tüm formlarında tüketmektir. Bu, soya izolatlı protein barı veya içinde keten tohumu bulunan mısır çipinin sayılmadığı anlamına gelir. 2017 yılında yapılan bir araştırmada, bütün soya kaynaklarının belirli meme kanserleri olan kadınlarda ölüm riskini azaltmaya yardımcı olabileceği ve Alzheimer hastalığı ile ilişkili beyin değişikliklerinin önlenmesine yardımcı olabileceği bulunmuştur. Yine de, HRT gibi, bu gıdalar bile, belirli tipte meme kanseri olan bazı kadınlar için sorunlu olabilir ve hala beyin sağlığının iyileştirilmesi için tartışmalı bir yaklaşım olabilir.

HRT rotasını aldığınızda veya daha doğal bir seçenek seçerseniz, genel diyet ve yaşam tarzı faktörleriniz beyninizi korumak için belki de en güçlü bileşendir. Bunun nedeni, bol miktarda kırmızı et (domuz pastırması, sosis ve sosis gibi işlenmiş seçenekler dahil), şeker, soyulmuş taneler, ultra işlenmiş “gıda benzeri” ürünler ve beraberindeki kanepe patates yaşam tarzının çok daha büyük bir rol oynadığı tipik Batı diyetidir. Gelişen demans ve Alzheimer olasılığını tahmin etmede.

 

BEYIN SEVER VE EGZERSIZ YAPAR.

Mediterranean-DASH yaklaşımını takip etmenin yanı sıra, ekstra yaban mersini eklenmesi ve düzenli egzersiz rutini de uzun bir yol kat edecektir. Yaban mersini içindeki antosiyaninlerin bilişsel gerilemeyi geciktirmeye ve genel beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Yaban mersini düşürdüğünde, tenis ayakkabılarını giy. Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yapılan bir 2018 çalışması, egzersiz eksikliğinin beyindeki önemli sinir liflerinin bozulmasını hızlandırdığını ve bunun da zayıf beyaz madde ve daha düşük beyin fonksiyonu ile sonuçlandığını bulmuştur.

Gizem, bazı insanların Alzheimer ve diğerlerinin almamalarına neden oluyor. Ama biz bunu biliyoruz: kadınları endişe verici bir oranda etkiliyor ve diyet bir rol oynuyor. Seçeneklerinizi doktorunuzla tartışmak ilk adımdır, ancak bu arada diyetinizi temizlemeniz ve daha fazla hareket etmenin kesinlikle olumlu bir etkisi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kadınların Sağlıklı Olması Gereken Tıbbi Testler başlıklı makalemizde aşı, kan hücresi ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.