Kadınlarda Kemik Erimesi (Osteoporoz)

Kemik erimesi (Osteoporoz) Nedir?

Kemik erimesi, kadınlarda kemik kütlesinin azalmasına verilen addır. , genellikle kadınların menopoz evresinden sonra görülür. Bu, kadınlık hormonlarındaki azalmaya bağlıdır. Hormonların azalması neden olan bazı etmenler bulunmaktadır.

Bu etmenleri ortadan kaldırmak için kadınlık hormonunu arttıracak yöntemler veya uzman hekimlerden tavsiyeler almak gerekmektedir. Kemik erimesinin nedenlerini öğrenmek için öncelikle doktora görünülmesi gerektiğinin altını çizerek söyleyelim.

kadınlarda kemik erimesi (osteoporoz)

Kemik erimesinin nedenleri

Kemik erimesinin başlangıç safhaları ancak testlerle belli olur. Çünkü kadınlarda kemik erimesi, başlangıçta belirti vermeyen bir hastalıktır. İlerleyen safhalarda eklem ağrıları, bel ağrısı ve sırt ağrısı gibi belirtiler vermeye başlar. Son safhada ise kemikler kolaylıkla kırılabilecek dereceye gelir. Bu aşamaya gelmeden hastanın mutlaka tedavi olması gereklidir.

 

Kemik erimesinin olup olmadığını anlamak için kemik ölçümü (dansitometri) testi yapılmaktadır. Bu test sonucunda kemik erimesinin olup olmadığı ve varsa hangi safhada olduğu belirlenebilmektedir.

 

Kadınlarda kemik erimesi risk grubunda olan kişiler 3’ ten fazla doğum yapmış kadınlar, kalsiyum yönünden fakir beslenenler, kafein türevleri, kırmızı et tüketenler, alkol ve sigara kullananlardır. Kemik erimesi bu nedenlere bağlı olabileceği gibi kalıtsal olarak da bir sonraki kuşağa geçebilmektedir.

 

Kemik erimesinden korunmak için süt ve süt ürünlerine ağırlık verilmeli, sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Kahve, sigara, alkol kullanmaktan kaçınmalı ve aşırı protein içeren gıdalar yenilmemelidir.

Bunların yanında düzenli olarak yürüyüş yapmak ve çeşitli sportif aktiviteler de kemik erimesinden korunmaya yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Aşırı Dozda İlaç Kullanımı başlıklı makalemizde aşırı doz kullanımı, ilaçla intihar eğilimi ve kadınlarda aşırı dozda ilaç kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.