Kadınlarda Beyaz Akıntı (Lökore)

Beyaz akıntı (ayrıca “leucorrhea= lökore” da bilinir), kadınlardaki aşırı akıntı kaşıntı ya da yanmaya neden olabilir. Lökorenin fizyolojik veya patolojik olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Yani her beyaz renkli akıntı kötü anlam ifade etmiyor olabilir.

 

 

Kadınlarda Beyaz Akıntı Çeşitleri

 

Fizyolojik lökore kadınlarda normal olarak ifade edilen akıntı çeşitidir. Genellikle bol ve oldukça parlak değil ve kokusuzdur. Kadınlarda beyaz fizyolojik akıntı, deri veya mukozayı tahriş etmez, zarar vermez. Kadınlarda fizyolojik beyaz akıntı adet öncesinde bir miktar artabilir. Hamile kadınlarda, fizyolojik vajinal akıntı miktarı cinsel ilişki sırasında ve doğum sonrası dönemde artar. Beyaz akıntı ergenlik çağındaki kızlarda da oluşabilir.

 

kadinlarda akinti cesitleri

Patolojik lökore bol miktarda olması yönü ile hemen fark edilen bir akıntıdır. Patolojik olması onun bir hastalık tarafından tetiklendiğini anlatmak için kullanılır. Bu tür akıntılar ise yeşilimsi ve sulu yapıda, ayrıca hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Beyaz renkli patolojik akıntı genellikle bulaşıcı hastalıkların bir belirtisidir ve yanma, kaşıntı ve genital bölgenin neminin artmasına neden olur.

Çoğu zaman, kadınlardaki patolojik lökore ndan kaynaklanır. Bu enfeksiyonlar, vajinit veya colpitisolarak adlandırılır. Servisit () hastalığının ana tehditi ise diğer hastalıklar ile birleşerek kadını daha fazla etkilemesidir.

 

 

Beyaz Akıntının Kaynağı

 

Fallop tüplerinden lökore – Beyaz akıntı fallop tüplerinin iltihabının bir belirtisi olabnilir. İltihap yada irin içeren bir sıvı fallop tüplerinde birikir. Bunun nedeni bulaşıcı bir enfeksiyon yada inflamasyon olabilir. Sonraki aşama bu irin vajina ve rahim içine doğru giriş yapar. Daha sonra madde rahim ve vajina girer. Fallop tüpünden bu şekilde gelen bir beyaz akıntı fallop tüpü kanseri belirtisi olabilir. Fallop tüplerinden gelen sulu akıntı kan ile karışarak açık sarı bir renge sahip olabilir.

 

Uterin rahim patolojileri kadınlarda lökoreye neden olabilir. Polipler,fibroidler, miyomlar ve kanser de akıntıya neden olmaktadır. Endometriti olan kadınlarda rahimden beyaz renkli akıntı meydana gelebilir. Bu akıntı genellikle pürülan (irinli) veya suludur.

 

kadinlarda beyaz akinti

Servikal bezlerin işleyişindeki bozukluklar servikal lökorenin salınmasına neden olur ve mukus salgılanmasında bir artış meydana gelir. Kadınlarda bu beyaz akıntı yaygın hastalıklar (tüberküloz ve endokrin sistem bozuklukları) ve kadın hastalıkları (servisit, polipler, rahim yırtılması sonrasında meydana gelen sikatrisyel değişiklikler) neticesinde ortaya çıkabilir. Servikal mukus doğal olarak lökoredir. Servisit yaşayan kadınlarda, bu akıntı irin içerebilir ve polip yada polipleri olan kadınlarda ise akıntı kan içerebilir.

 

Vajinal leukorrhea kanın sıvı kısmı kılcal damarların dışına çıktığında meydana gelir. Özellikle mukoz membran (mastürbasyon) yada kimyasal / termal etkisi (sıcak sıvılar şırıngalama) üzerinde mekanik bir etki olduğunda kadınlarda bu beyaz akıntı oluşabilir. Vajinadan beyaz akıntı ayrıca patojen mikroorganizmaların neden olduğu vajinanın mukoza iltihabı gibi tıbbi bir durumdan da kaynaklanabilir.

 

 

Beyaz Akıntının Nedenleri

 

Kadınlarda lökore jinekolojik hastalıkların bir belirtisidir. Kadınlarda lökorenin sık nedenleri arasında enflamasyon, travma ve tümörler yer almkatdır. Beyaz akıntı, kaynaklandığı yer (rahim fallop tüpü, servikal, vajinal, vestibüler) itibarı ile meydana gelebilir. Beyaz akıntıya eşlik eden irin varsa bu durum büyük ihtimal ile inflamasyon nedeni ile oluşmaktadır. Kan ile karışık olan durumlar ise bir tümör, olası sorumlu olabilir.

 

 

Jinekolojik Hastalığı Olan Kadınlarda Beyaz Akıntının Nedenleri Nelerdir?

 

 • Adneksit
 • Vajinit
 • Colpitis
 • Colpoptosis

 

Ayrıca bunların dışında;

 • Şırınga kullanma
 • Düzenli kimyasal kontraseptif kullanımı
 • Pelvik bölgede durgunluk
 • Sedanter yaşam tarzı
 • Genital hijyen kurallarına dikkat etmeme

 

 

Kadınlarda Beyaz Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?

 

Beyaz bir akıntı oluştuğunda hemen bir jinekologa görünmelisiniz. Doktor laboratuvar tanısı yapmak ve bir tedavi yöntemi belirleyecektir. Bu tür akıntıların kişiye özel tedavi gerektirdiğini unutmayın ve başkasına iyi geldiğini düşündüğünüz bir ilacı siz kullanmayın. Sadece sadece bir jinekolog size yardımcı olabilir ve doğru ilaçları reçete edebilir. Aşağıdaki ilaçlar sıklıkla beyaz akıntı varlığında reçete edilen ilaçlardır;

 

 • Antibiyotikler
 • Vajinal mumlar
 • Fizyoterapi

 

 

Beyaz Akıntı Nasıl Önlenir?

 

Öncelikle, lökoreyi önlemek için profesyonel bir jinekolog ile görüşerek hijyen kurallarına dikkat etmelisiniz. Partneriniz ve kendinizin cinsel organlarınızın hijyeni ve bir hastalığının olmaması, hem hastalığın oluşmaması hem de devam etmemesi açısından önemlidir. Ayrıca cinsel organlar ve üreme sistemi ile ilgili kuşkulandığınız yada farklı bir durum hissettiğinizde bu durumu mutlaka doktorunuz ile paylaşın.

 

Yukarıdaki önemli unsurların dışında akıntınızda herhangi bir renk, koku veya vajinal akıntının yoğunluğu konusunda dikkatinizi çeken bir durum sözkonusu olduğunda hemen bir jinekoloğa görününüz.

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda İdrar Kaçırma Problemi başlıklı makalemizde detrüsor instabilitesi, stres inkontinans ve üromik dinami hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.