Kadınlarda Aşırı Dozda İlaç Kullanımı

Reçeteli ağrı kesiciler ve bazı ilaçların ölümcül etkilere sebep olabiliyor. Son 10 yılda aşırı doz ilaçtan ölen kadınların sayısı 4 kat arttı. Uyuşturucu madde bağımlılığının ölümle sonuçlandığını zaten biliyoruz. Bunun yanında bazı reçeteli ilaçların yanlış dozda kullanılması sonucunda yaşanan ölümler de oldukça fazla. Anneler, eşleri, kız çocukları ve kız kardeşleri çok sık etkileyen bir durum. Bilinçsiz içilen ilaçların kullanılması ölüm dışında kalıcı sağlık sorunlarına da neden olmaktadır.

Uzman doktorlar tarafından yazılan , hangi ilacın ne kadar dozda kullanılması gerektiği yazmakta. Hatta eczane çalışanları da bu yönde sizi uyarırlar. Uyarılmamızın sebebi aşırı dozda ilaç kullanılmasının önüne geçmektir.

kadınlarda aşırı dozda ilaç kullanımı

Yıllık ölüm oranlarında araba kazalarını bile geçen bir faktör. Acil servislerde çoğu vakada aşırı doz veya yanlış dozda ilaç kullanımı görülmekte. İlacın kötüye kullanımı da cabası. Reçeteli ağrı kesici ilaçların fazla miktarda üst üste kullanılması kötü sonuçlar yaratıyor.

 

Pek çok riski olan bu ilaçlar şiddetli ağrılara ve kansere bile sebep olabiliyor. Ömür boyu bağımlılık ve hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabiliyor. Erkeklerde de oranlar yüksek olsa da son yıllarda kadınlarda ilaca bağımlılık daha fazladır.

 

Kadınlarda %34 oranında intihar ve artmıştır. Yanlış veya kötüye kullanılan ilaç tüketimi artmıştır. Narkotik ağrı kesiciler ve uyuşturucu kullanımından ölümler 4 kat artmıştır. İnsanlar gereksiz yere hayatını kaybediyor. Bu ilaçların zararlı etkileri kamuda açıklanmalı.

Kadınlarda kronik ağrı görülme oranı daha fazla bu nedenle ilaca yönelim başlıyor. Doktor reçetesinde verilen bu ilaçlar tamamen temiz olmayabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Menopoz Nasıl Kolay Hale Getirilir başlıklı makalemizde menopoz, menopozun yan etkileri ve orta yaş krizi belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.