İlk Cinsel İlişki Hakkında Bilgiler

Anlatılan yalan yanlış ve abartılı hikayeler nedeniyle genç kızların bir çoğunda ilk cinsel ilişkinin ve ya “gerdek gecesinin” çok ağrılı olacağına dair inanışlar vardır. Bu kulaktan duyma bilgiler aşırı korku duyulmasına neden olduğu için kadında zamanla cinsel isteksizliğe, ilişkiden haz alamamaya kadar varan cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açar.

 

 (hymen), vajen girişinden yaklaşık iki santimetre kadar içeride olan bir mukoza kıvrımıdır. Kızlık zarının esnekliği, şekli ve kalınlığı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazen cinsel ilişkiyi engelleyebilecek kadar kalın olabilirken bazen de ilişki sırasında kanama yapmayacak kadar elastik ve ince olabilir.

 

cinsel istahsizlik

 

Kadınlarda cinsel isteksizlik erkeklere oranla çok daha fazla görüldüğü gibi cinsel isteksizlik sorununun neden olduğu faktörlerde, erkeklere göre  çeşitlilik gösterir. Bu sorun  “frijidite” veya “cinsel soğukluk” olarak da adlandırılır. İstatistiklerde kadınların yaklaşık % 33′ünün hayatlarının bir döneminde cinsel ilgi ya da istek azalması sorunu yaşayabileceği tahmin edilmektedir.

 

cinsel isteksizlik

 

İlk ilişki sırasında yırtılan kızlık zarında genellikle kanama olur. Ama bazen kızlık zarının esnek olması nedeniyle penis vajinaya girse bile yırtılmamaktadır. Bu tip durumlarda kızlık zarı ilişki ile değil ancak doğumla yırtılır.

 

İlk ilişki sonrasındaki kanamanın 5-10 dakika ile birkaç saat arası sürmesi normaldir. Kanamanın hiç olmaması veya az olması normal olabileceği gibi bazen kişiyi şoka sokabilecek kadar fazla da olabilir. Bu yırtılan kızlık zarı bölgesi ve kızlık zarının anatomik şekli ile alakalıdır.

 

Düzenli bir cinsel hayata sahip erkeklerin çok daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam standardı olduğu bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. Düzenli seks hayatının erkeklere faydaları şunladır;

 

cinsel iliski

 

 • Erkeklerin daha sağlıklı, kaliteli bir hayat sürmesini sağlamaktadır.
 • Seks dış görünüşü gençleştirip, yaşlanmayı geciktirir.
 • Düzenli cinsel hayatı olan erkekler, güçlü kemik yapısı ve fizik olarak daha iyi görünüme sahip olurlar.

 

Andropoz erkeklerde, yaşlanmaya bağlı olarak erkeklik homonunun yani testosteronun kandaki seviyesinin azalmasına denir. Bu durum erkeklerde kademelidir. Kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Kadınlarda ki menopoz döneminin tersine, erkeklerin bu dönemlerinde üreme yetisi azalmış olsa da sona ermez. Ortalama 45′li yaşlardan sonra erkeklerin testosteron hormonunda kısmen azalmalar başlar. Andropoz sadece hormonal azalmaya bağlı olarak gelişmez.

 

menopoz

 

Bir kadın karşısındakine ne kadar güveniyorsa, ilişkiye ne kadar hazırsa ve ilişkiyi ne kadar çok arzuluyorsa vajenin kayganlığını sağlayan salgılar o derecede çok salgılanacağı için ilişki ağrısız olacaktır. Kadın kendini hazır hissetmeden ilişkiye girilmesi kızlık zarının düzensiz yırtılmasına yol açabileceği için kanama ve ağrı daha fazla olur. Özellikle ilk cinsel ilişki öncesinde kadının tam olarak uyarılması yani ön sevişmenin daha uzun tutulması gerekir. Normal bir ilişkiye başlamada ilk şartlardan birisi çiftlerin birbirine karşı güven duyması ve anlayışlı olmalarıdır.

Bir önceki yazımız olan Vajina Kokusu İçin Önlemler başlıklı makalemizde cinel organda kokuyu gidermek için ne yapmalı, vajina kokusu ve vajinanın kokmaması için ne yapmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

18 Yorumlar

 1. Davut Pektemek diyor

  İlk cinsel ilişki hakkında mevcut bilgiler genelde sapkın içeriğe sahipken, sizler daha nezih ve sağlık açısından iyi değerlendirme yapmışsınız. Bu konuda başka içerikler paylaşmanız diğer sitelere örnek olacaktır.

 2. Sadık Utkun diyor

  Davut beye katılıyorum. Birçok sitede ilk cinsel ilişki hakkında bilgi çok gereksiz şekilde verilirken, sağlık köşesi tarafından oldukça doğru ve uygun bilgiler sunulmuş. İlk cinsel ilişki hakkında verilen bilgilerin dışında güncel cinsel sağlık bilgileri de oldukça doyurucu olmuş.

 3. Kadir Güve diyor

  Halk dilinde cinsel soğukluk olarak bilinen frijidite denilen erkeklerde görülen bir isteksizlik türüdür. Kadınlara göre erkeklerde cinsel isteksizlik daha fazladır. Sanırım aldatma olayları da bundan dolayı gerçekleşiyor. Psikolog ve diğer dallardaki bilim insanların bu konu hakkında araştırma yapması gerekir diye düşünüyorum. Bu arada sağlık köşesi, verdiğiniz bilgiler için sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

 4. Deniz diyor

  ilk cinsel ilişki tatmin edici olması için kadının uyarılması gerekir. Aksi taktirde kadında kasılma meydana gelir ve acı çekmesine neden olur. Erkeklerin bu konuda daha hassas olması gerekiyor.

 5. Olcay Sevim diyor

  Kadınların cinsel arzusunu yerine getirmeden yaşanacak cinsel ilişki tatmin edici olmaz. Öncelikle erkeklerin ilk cinsel ilişki esnasında kadınını ön sevişme ile cinsel ilişkiye hazırlaması gerekiyor. Hormonların yükselmesi için heyecan ve arzu ile ilişki öncesi hazırlık yapılmalı. Böylece hazzı daha yüksek alarak acıyı arka plana atabilir kadın.

 6. Tezene Aksu diyor

  İlk cinsel ilişki denilince nedense aklıma ilk gelen gerdek gecesi oluyor 🙂 Cinsel ilişki hakkında pek bir bilgim yok. Ancak sağlıklı bir birliktelik için bu kadar bilgi sahibi olmak benim için ilginç bir durum.

 7. Hakan Eren diyor

  Bu konular bana çok uzak 🙂 Yaşım daha küçük olduğu için şimdilik öğrenmesemde olur. Ama bu paylaşımlarla bireyleri bilinçlendirdiğinizi görmek büyük bir başarı diye düşünüyorum. Sağlık köşesi olarak çizginizden sapmadan aynı şekilde paylaşım yapmanızı gönülden destekliyorum.

 8. Bedirhan Polat diyor

  Cinsel sağlık alanında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Cinsel sağlık yazarı Onur beyin bizlerle paylaştığı makaleleri çok beğeniyorum. İlk cinsel ilişki hakkında verdiği bilgiler gerçekten bilgi kokuyor.

 9. Sakine Pekgedik diyor

  Valla ben bu makaleye pek bir şey diyemiyorum. Çünkü okurken bile yüzüm kızardı 😛 Yinede bu bilgilere ihtiyacı olanlar için güzel bir makale yazısı olmuş. Sonuçta her şey sağlık için diyerek yorumumu sonlandırıyorum 🙂

 10. Patik Dostu diyor

  Bende bu konu hakkında pek bir şey demek istemiyorum Selvi hanım gibi. İlk cinsel ilişki deneyimi yaşamadığım için bir şey demek istemiyorum 🙂 Utandım bir an ya 😀

 11. Handan Kalyon diyor

  Bence utanılması gereken bir şey değil bu konu. İlk cinsel ilişki ve cinsellik hakkında diğer bilgileri, ergenlik çağındaki gençlere okullarda ders olarak verilmesi gerektiğini düşünen biriyim. Yorumlara baktığımda, yorum yazan genç arkadaşları görüyorum. Burada bile ne kadar utanıp mahcup oldukları yazdıklarından anlaşılıyor. Gençler size tavsiyem öğrenmemek ayıptır. Öğrenmenin utanılacak hiçbir tarafı yoktur.

 12. Ela Günçelik diyor

  Kadınlarda menopoz varsa erkeklerde de andropoz var. Kadınların cinsel sağlıkta önem verdiği kadar, en az erkeklerinde önem vermesi gerekli. İlk cinsel ilişki hakkında daha fazla paylaşım yaparak gençleri bilinçlendirmede fayda sağlayacağını düşünüyorum.

 13. Adnan Zambak diyor

  ilk cinsel ilişki hakkında bilgiler çok ilginç geldi bana. Ayrıca yorumlara bakacak olursak sadece bana da ilginç gelmemiş 🙂

 14. Cengiz Usta diyor

  ilk cinsel ilişki eski töre ve adetlerimizde gerdek gecesi olarak bilinir. Kültürümüzde, adetlerimizde ve törelerimizde var olan bu olgu malesef artık bulunmamaktadır. Ahlaksızlaşan bir toplumda bu tür konuları öğrenmenin de pek bir faydası olacağını düşünmüyorum. Çünkü artık bu tür konuları öğrenme yaşı bir hayli düşmüştür.

 15. Mehmet Ali Çiftçi diyor

  İlk cinsel deneyimlerle ilgili kurs var mı acaba? Böyle konuları gördükçe yeni yeni şeyler öğreniyorum. Enteresan ve ilginç bilgiler öğreniyorum sağlık köşesi sayesinde.

 16. Ferda Çeçen diyor

  Bana kalırsa ilk cinsel ilişki öyle es geçilecek bir konu değil. Bu konuda daha çok bilgi paylaşmanız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ilk cinsel ilişki deneyimini yaşayan kadınlar bazen acı çektikleri için cinsel ilişkiden soğumaktadır.

 17. Gülşah Zaman diyor

  Gençlerin bu konuda bilgisiz olduğunu düşünüyorum. Nereden anladın derseniz, yazılan yorumlar arasında gençlerin bakış açısını görürseniz anlarsınız. Gençler bu konu utanılacak bir şey değil. İnsanoğlunun ve diğer canlıların doğasından gelen bir şey. İlk cinsel ilişki hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız, sağlığınız o kadar iyi olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.