Her zaman yorgun musunuz? Yorgunluğun Tıbbi Sebepleri

Her zaman yorgun mu hissediyorsun? ? , tam 8 saatlik bir uyku alıp, yatağa gittiğiniz gibi  uyanmaktan daha kötü bir şey değildir. Kronik yorgunluk tedavisi, yeterli uyku almamadan daha fazlasıdır, herhangi bir altta yatan tıbbi durumla açıklanamayan aşırı yorgunluk ile karakterize edilen karmaşık bir bozukluktur. Sürekli yorgunluk hissi fiziksel veya zihinsel aktivite ile daha da kötüleşebilir, ancak dinlenmeyle düzelmez. Ne yazık ki, kronik yorgunluk tedavisi için bir test yok, ama sorunun kökünde olabilecek birkaç şey var.

 

Her zaman yorgun musunuz? Yorgunluğun Tıbbi Sebepleri
Her zaman yorgun musunuz? Yorgunluğun Tıbbi Sebepleri

Kronik Yorgunluğunuza Neden Olabilir?

Kronik yorgunluğunuza neden olabilir
Kronik yorgunluğunuza neden olabilir

Sürekli uyku hali halsizlik neyin belirtisi?  Sürekli yorgunluk hissi neden olabilecek kronik yorgunluk tedavisi için birkaç farklı faktör vardır. Sürekli uyku hali halsizlik neyin belirtisi elbette emin olmak için doktorunuzun yardımına ihtiyacınız olacaktır, fakat bu koşullardan herhangi biri tanıdık gelse, gerçek bir dinlenme için bir adım daha yakın olabilirsiniz.

 

 

Sen anemi olabilirsin

Anemi nedir? Anemi hastalığının tedavis
Anemi nedir? Anemi hastalığının tedavis

Doktorların yorgun olduklarını söylediğin zaman ve sürekli uyku hali halsizlik neyin belirtisi dediğinizde kontrol edeceği ilk şeylerden biri anemidir. Anemi, sürekli yorgunluk hissi vücudunuzun geri kalan kısmına yeterince oksijen taşımadığında oluşur. Bu, basit bir kan testi ile, bir kişi yorgunluktan şikayet ettiğinde standart bir testle belirlenebilir. Aneminin en sık nedeni demir eksikliği. Ayrıca, üşüttüğünüzde, başınız dönüyorsa, baş ağrınız varsa ve yorgun olduğu kadar sürekli olarak sinirlendiriyorsanız, anemik olabilirsiniz.

 

Anemik iseniz, özellikle diyetinizle yapabileceğiniz kronik yorgunluk tedavisi ile birlikte bazı şeyler vardır. Organik ot beslenen sığır eti, tavuk karaciğeri, ıspanak, lahana, pazı, fındık ve fasulyeler gibi demir açısından zengin yiyecekler tüketin. Dalağınızı destekleyen yiyecekler de yemelisiniz çünkü dalağınız kırmızı kan üretiminden sorumludur. Squash, özellikle kabak, palamut ve butternut squash için harika.

 

Tiroid sorunları var

Troid nedir, troid hastaliğı tedavisi
Troid nedir, troid hastaliğı tedavisi

Sürekli uyku hali halsizlik neyin belirtisi, hastalar kronik sürekli yorgunluk hissi şikayet ettiğinde test edilen ikinci en yaygın şeydir. Tiroid bezinizin bazı önemli hormonları yeterince üretmediği durumlarda, düşük bir tiroid (hipotiroidizm) ortaya çıkar. Kadınların hipotiroidizmden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir, ancak bu basit bir testle belirlenebilir.

 

Eğer hipotiroidizm ile karşılaşırsanız, doktorunuz size hayatınızın geri kalanında her gün almak zorunda olduğunuz sentetik bir tiroid hormon hapı reçete edebilir. Diyetinizi ayrıca tiroid hormon üretiminizi iyileştirmek için de kullanabilirsiniz. Somon gibi vahşi yakalanan yağlı balıklar hormon dengesi ve tiroid fonksiyonu için gerekli olan omega-3’lerle paketlenir. Hindistan cevizi yağı da sağlıklı bir metabolizmayı destekleyen, enerjiyi artıran ve yorgunlukla mücadele eden orta zincirli yağ asitleri içerdiğinden yararlıdır. Deniz yosunu da tiroid fonksiyonunuzu engelleyen eksiklikleri önlemeye yardımcı olan iyot seviyesinde olduğundan tiroidiniz için harikadır.

Depresifsin

Depresif hastaliğı ve depresiften kurtulma yolları
Depresif hastaliğı ve depresiften kurtulma yolları

Yorgunluğunuza neden olabilecek fiziksel sorunları tartıştık, ama ruh sağlığınız da aynı derecede önemli. Her zaman yorgun hissediyorsan, sabah yataktan kalkmak istemiyorsun, ya da düşüp uykuya dalmakta zorluk çekiyorsun, depresyon geçiriyor olabilirsin.

Bir önceki yazımız olan Uykusuzluk Türleri ve Onlar Hakkında Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde sosyal anksiyete bozukluğu ve uyku bozukluğu tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.