Hemoroid (Basur) Hastalarının Beslenmesi

Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroid, anüste yani makatta kanamalara ve meme oluşumuna neden olur. Başlangıç belirtisi sadece kanamadır. İlerleyen aşamada ise yoğun bir şekilde ağrılar olmaya başlar. Ancak iç hemoroid (basur) hastalığında kaşıntı veya ağrı pek görülmemektedir. Basur rahatsızlığı başka bir hastalığında tetiklemesi sonucu oluşabilir.

Hemoroidin en büyük tetikleyicileri ıkınmalar ve kabızlık problemleri görülmektedir. Dışkının kıvamını sıvılaştırıcı yönde uygulanacak bir beslenme şekli hastalığın kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.

hemoroid (basur) hastalarının beslenmesi

?

Kepek, kepekli ekmek, yulaf gibi gıdalar tüketmeli, bol meyve ve sebze yemeli, günde ise en az 1.5-2 litre sıvı alınması çok önemlidir.

 

?

Spor yapmak bağırsak hareketleri üzerinde etkisi olduğundan, uzun süre ayakta kalmaktan ve oturmaktan kaçınılması gereklidir.

 

Hemoroid (basur) hastalarının beslenmesi nasıl olmalıdır?

Kayısı, elma, pancar, armut gibi meyvelere daha çok tüketin. Kahve, sigara, alkol gibi içeceklerden, ayrıca ekşi ve acı yiyeceklerden de uzak durun. Bunun yanında bol bol sarımsak tüketin. Sarımsak, hemoroid (basur) hastalığına iyi geldiği gibi diğer hastalıklarında önüne geçmede oldukça faydalı besin türüdür.

 

Protein ihtiyacınızı karşılamak için daha farklı besin türlerine yönelmeniz lazım. Çünkü kırmızı et, basur hastalığı için sakıncalı bir yiyecektir. Bu yüzden kesinlikle kırmızı eti azaltın.

 

Protein değeri yüksek diyet programları uygulayın. Diyet programı yapamıyorsanız bile sabahları yağlı tohumlar tüketin.  Ekstra olarak ara öğünlerde atıştırmalık yemekler yiyin. Kısacası hiç yemek yememe yerine yediklerinizi azaltmalı ve kontrollü tüketmeye özen göstermelisiniz.

Her gün 2 çay kaşığı keten tohumu yiyin. Keten tohumu hem sağlıklı besin yiyeceği olup hem de basur hastalığına oldukça faydası bulunmaktadır. Vücudun sindirim sistemine oldukça faydası bulunan keten tohumu, hemoroid çözümü için birebir olumlu yöntemler arasında yer alır. Ayrıca yemeniz gereken diğer besin türleri ise; brokoli, lahana, havuç, fasulyebezelye gibi sebzeleri bolca tüketin.

Bir önceki yazımız olan Diyabet ve Tansiyon İlişkisi başlıklı makalemizde diyabet hastalığı, tip-1 diyabet ve tip-2 diyabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.