Hamilelik Döneminde Zerdaçal Faydası

Hamile bir kadın, hamilelik sırasında tükettiği her şey için kritik öneme sahip olmalıdır, çünkü doğmamış bebeği vücudundaki zararlı maddeleri emebilir. Birçok öğenin güvenliğini, özellikle herhangi bir çalışmanın veya değerlendirmenin odak noktası olmayan doğal maddeleri belirlemek zor olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi‘ne göre, , gıdayı beslemek için kullanıldığında hamile bir kadın için güvenli kabul edilir. Hamileyseniz emin olmadığınız bir şey tüketmeden önce  doktorunuza danışın.

 

Hamilelik döneminde zerdaçal faydası
Hamilelik döneminde zerdaçal faydası

Zerdeçal Temelleri

Curcuma longa olarak da bilinen zerdeçal, esas olarak Hindistan’da yetişen bir bitkidir. Bitkisel tedavi kökleri ilaçlarda ve gıdalarda kullanılır ve takviyeler toz, ekstrakt veya kapsül şeklinde bulunabilir. Zerdeçal ve onunla yapılan ürünler, bakkal ve sağlık gıda mağazalarında bulunabilir ve yüksek dozlarda veya uzun bir süre tüketildiğinde, mide yanmasına ve mide rahatsızlığına neden olabilir.

 

Yemekte Zerdeçal

Zerdeçal bir tür gıda boyası olarak kullanılır ve genellikle toz zencefilin faydaları hardal, tereyağı ve peynirlerde bulunur. Ayrıca köri, popüler bir Hint baharatı ve diğer çeşitli baharatlarda kullanılır. Zerdeçal tozu ayrıca çay yapmak için sıcak su ile karıştırılabilir.

 

Zerdeçal Tıpta kullanır

Medline Plus’a göre zerdeçal zencefil tarçın, geleneksel Asya tıbbında kullanılmaktadır. Toz zencefilin faydaları sindirim problemlerini tedavi etmek için kullanılır ve anti-inflamatuar özellikleri, yaraların tedavi edilmesini ve artrit semptomlarının giderilmesinde yardımcı olur. Sindirim güçlüğü yaşayan hamile bir kadın için zerdeçal çekici bir doğal çözüm olarak görünebilir.

 

Zerdaçal ile ilgili çalışmalar

Medline Plus’a göre, hiçbir hayvan çalışması zerdeğin bir fetüste anormal gelişmeye neden olmadığını, bu nedenle hamile bir kadının bebeğinin toz zencefilin faydaları zerdeçal tüketiminden doğum kusurlarına sahip olması muhtemel değildir. Bununla birlikte, Medline Plus, zerdeçal zencefil tarçın, uterusun uyarılmasına neden olabileceğini ve bu durumun daralmaya ve adet akışına yol açabileceğini belirtmektedir.

 

Hamilelikte Güvenlik

Uterin uyarımı hamilelik sırasında, özellikle 37 haftada tam dönem gestasyona ulaşmadan önce tehlikeli olabilir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi, zerdeçalın hamile bir kadın için tükettiğini, ancak sadece mevsim yiyecekleri için bir baharat olarak kullanıldığında güvenli olduğunu belirtir. Ek olarak zerdeçal zencefil tarçın almak veya hamilelik sırasında bir alternatif tıp olarak kullanmak güvenli değildir. Zerdeçal alerjiniz varsa, hamilelik sırasında bundan kaçınmalısınız.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

  1. Aysun Gemlik diyor

    Hamilelik döneminde zerdaçal faydasını daha önce de bir yerden duymuştum. Çok faydalı ve sağlıklı olduğu söyleniyor. Acaba zerdeçal zencefil tarçın arasında ne gibi değişiklikler var? Hepsini bir arada mı kullanmak gerekiyor yoksa ayrı ayrı mı kullanmak gerekiyor? Bunun hakkında fikri olan varsa, bana yardımcı olabilir mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.