Göz çevresinde kolesterol birikmesi: Nedenleri ve doğal ilaçlar

Göz çevresinde kolesterol birikimi yüksek kolesterol belirtisidir. Durum ayrıca ksantelazma veya korneal arkus ya da  olarak adlandırılır. Gözlerin etrafında kolesterol birikimi her zaman yüksek kolesterolü temsil etmese de, kanınızı kontrol etmek çok  önemlidir, çünkü bu durum bir semptom olarak görülebilir.

 

Göz çevresinde kolesterol birikmesi: Nedenleri ve doğal ilaçlar
Göz çevresinde kolesterol birikmesi: Nedenleri ve doğal ilaçlar

Gözlerin etrafındaki göz kapağı kisti rahatsızlık vermez, ancak bazılarında göz kamaştırıcı bir görüntü olabilir. Bu lekeler, sarımsı renkte görünebilir ve boyut olarak değişebilir. Göz kapağı, hatta gözlerin köşeleri de dahil olmak üzere göz çevresine uzanabilirler.

 

Göz çevresinde ksantelazma tedavisi cerrahi olarak çıkarılabilse de, bazı durumlarda bu önerilmez. Örneğin, nokta göze çok yakın ise. Ayrıca, bu yara izi olabilir.

 

Aşağıda göz çevresindeki kolesterol birikintilerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olmak için ev ilaçları bulacaksınız.

Göz çevresindeki kolesterol birikiminin nedenleri

Göz çevresinde göz kapağı kisti kimselerde ortaya çıkabilir, ancak yaşlılarda daha sık görülür ve sıklıkla yüksek kolesterolü olan kişilerde görülür. Göz çevresindeki kolesterol birikiminin diğer nedenleri arasında bazı tip kanserler, diyabet,  primer biliyer siroz ve metabolik bozukluklar bulunmaktadır. Bu koşullar, kanda daha yüksek lipit seviyelerine yol açarak, göz çevresindeki kolesterol birikimlerine ve goz kapagi estetigi katkıda bulunabilir.

 

Göz çevresindeki kolesterol birikintilerinden kurtulmak için doğal ilaçlar

Hint yağı:  asit hintyağı göz çevresindeki ksantelazma tedavisi olması için kolestrolü azaltmak için tespit edilmiştir. Saf soğuk preslenmiş bir hint yağı içine bir pamuk topu ıslatın ve bölgeye uygulayın. Ya ıslatın ya da pamuk topun bölgeye girmesini sağlayın. Gece boyunca bırakın ve sabah ılık suyla durulayın.

 

Elma sirkesi:  Elma sirkesinin ksantelazma tedavisi yapılmasında kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir, bu nedenle düzenli olarak alındığında LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye ve goz kapagi estetigi yaptırmamayayardımcı olabilir  . Ayrıca elma sirkesi ve biraz su ile bir pamuk topunu sulandırıp, inceltip bölgeye uygulayabilirsiniz.

 

Çemen tohumu:  Soak çemen tohumu su içinde gece boyunca ve azaltmanın bir yolu olarak aç karnına sabah karışımı içiniz  kolesterol düzeylerini . Sıvıyı gözünüzün etrafındaki alana da uygulayabilirsiniz.

 

Soğan:  Soğandan biraz meyve suyu alın, tuzla karıştırın ve birkaç saat bekletin. Yatmadan önce, karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve ya gece boyunca bırakın ya da cilde masaj yapınca ksantelazma tedavisi uygulamış olabilirsiniz. Kolesterolü düşürmek için suya biraz soğan suyu da karıştırabilirsiniz.

 

Muz kabukları:  Göz çevrenizdeki olgun muz kabuğunun içine yerleştirin ve bir bandajla gece boyunca bırakarak sabitleyin. Sabah, kabuğu çıkarın ve bölgeyi durulayın. Geceleri tekrarlayın.

 

Kişniş:  Yaklaşık 10 ila 15 dakika çay içerken dik kişniş tohumları ve kolesterolü düşürmek için günde birkaç kez su içirin.

 

Portakal suyu:  Portakal suyunun LDL kolesterol sayılarını arttırdığı bulunmuştur, bu nedenle günde birkaç kez içmek göz kapağı kisti azaltmaya yardımcı olabilir ve bu da gözlerinizdeki tortulara katkıda bulunur.

 

Badem: Badem  gibi ağaç fındık tüketen kolesterolü artırdığı gösterilmiştir. Bazı sütleri badem tozuyla karıştırabilir ve macunu bölgeye uygulayabilirsiniz.

 

Doğal olarak gözlerin etrafında kolesterol birikimini yönetmek için diğer yöntemler

Kolesterol birikintilerini göz çevresine çekmek istiyorsanız, vücudunuzdaki kolesterolü azaltmak önemlidir. Bu, sağlıklı bir diyet yeme, düzenli egzersiz yapma, sigarayı bırakma, sağlıklı bir kiloyu koruma, lif bakımından zengin yiyecekler tüketme  , kırmızı et ve süt ürünleri alımını en aza indirgeme, alkolden kaçınma ve  daha fazla meyve ve sebze yemeyi içerir.

 

Kolesterol birikimleriniz diyabet gibi başka bir durumun sonucu ise, bu durumu doğru bir şekilde yönetmeniz önemlidir, böylece kan lipid düzeyleriniz yükselmez.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Bir Bağırsağa Nasıl Sahip Olunur? başlıklı makalemizde sağlıklı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

18 Yorumlar

 1. Sedef Yaman diyor

  Kolesterol oranı ne kadar yüksek olursa diyabet riski o kadar fazla oluyor. Kan lipid oranı çok düzensiz olduğu için göz çevreside de kolesterol birikmesi görülür. Kolesterol birikmesinin önüne geçmek için en etkili yöntem portakal suyu deniliyor. Portakal suyunun göz kapağı kisti azalmasına neden olacağı söylenir.

 2. Ferihan Özgüven diyor

  Muz kabuklarınında göz çevresinde biriken kistlere karşı iyi geldiği söyleniyor. Muz kabuğunu göz çevresine sabitleyecek şekilde yerleştirildiğinde beklemeye alın. Gece boyunca bu şekilde göz çevresinde kaldığında baya etkili oluyor. Ben denemiştim etkisini gördüm.

 3. Haluk Bergin diyor

  Ksantelazma tedavisi hakkında bir makale yazar mısınız? Ksantelazma hastalığı hakkında bilgi edinmek istiyorum. Çünkü göz kolesterol birikmesinin ksantelazma tedavisiyle ilişkili olduğunu düşünüyorum. Pek fazla bilgim olmadığı için araştırma yapıyorum. Ancak bilgi bulamadığım için kısıtlı araştırma yapabiliyorum. Sağlık köşesi konulara daha hakim olduğu için bu konuyla ilgili makale paylaşırsınız diye düşünüyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

 4. Erdoğan Meriç diyor

  Bu saydığınız doğal ilaçların dışında doğal olarak gözlerin etrafında biriken kolesterol torbalarını gözlerden arındırmak için diğer yöntemler var mı? Yani önerebileceğiniz başka yöntemler nelerdir? Çünkü bahsedilen şeyleri ben çok denedim. Pek bir etkisini göremedim. Sanırım içlerinden bir tek soğanı denemedim. Soğan ile göz torbalarında birikme oluşan yerlere faydası olduğunu duymuştum. Ama daha önce deneme fırsatım olmamıştı.

 5. Meltem Cangöz diyor

  Çok güzel yorumlar yapılmış. Göz çevresinde kolesterol birikmesinin nedeni ksantelazma olmasından kaynaklıdır. Ksantelazma tedavisi için en doğal yöntemler doğal ürünleri kullanmaktan geçer. Makalede çok iyi tavsiyeler verilmiş. Uygulamakta fayda var diye düşünüyorum.

 6. Ayhan Rengekli diyor

  Aynen size katılıyorum meltem hanım. Makalede verilen bilgiler gerçekten sağlam bilgiler. Doğal ürünleri kullanarak göz çevresinde kolesterol birikmesinin önüne geçilebilir. Ancak uzman hekimlerden önce muayene ve tavsiye almakta fayda var.

 7. Kerim Sarıoğlu diyor

  Göz çevresinde veya vücudunuzun diğer bölgelerinde kolesterol düşürmek için kişniş denilen bitki türünü tüketmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca kişniş daha birçok yönü sağlığa faydası olan tarafları var. Bunun yanında muz kabuklarını kolesterol olan gözün çevresine koyarak bekletmeniz daha kısa sürede bu göz çevresinde kolesterol birikmesini azaltacaktır.

 8. Kemal Çetin diyor

  Kerim bey aynen size katılıyorum. Kişniş bitkisinin vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Bunun yanında makalede de söz edildiği gibi kişniş kolesterol oranını düşürmektedir. Göz çevresinde kolesterol birikmesini daha çabuk geçirmek isteniyorsa muz kabuklarını gözünüze koyarak bekletmelisiniz. Faydasını en kısa sürede göreceğinizden eminim.

 9. Selin Atasöz diyor

  Göz çevresinde kolesterol birikmesi bende de başladı. Sağlık köşesinde verilen bilgiler ve yorumlar bana faydalı bilgi gibi geliyor. Henüz denemedim ama işe yarar gibi… Göz çevresiyle ilgili kolesterol birikmesi hakkında başka bilgiye sahip arkadaşlar varsa, bilgilerini bizlerle paylaşırsa sevinirim.

 10. Ahmet Güzelyalı diyor

  Göz çevresinde kolesterol birikmesinin nedeni olarak ben strese bağlı olarak artış göstermeye bağlıyorum. Çünkü benimde gözlerimde böyle şişme oluşmaya başladı. Büyük bir ihtimal bende de kolesterol birikmesi başladı. Tabi ki doktora gitmek gerekiyor. Ama gösterilen belirtiler, bende de kolesterol olduğunu gösteriyor.

 11. Cansever Tekin diyor

  Kolesterol birikmesi hakkında güzel bilgiler sunulmuş. Yorumlarda ayrı bir bilgi içeriyor. Herkese teşekkürler.

 12. Sude Filiz diyor

  Göz çevresinde kolesterol birikmesi hakkında daha başka yazılar paylaşırsanız sevinirim. Kolesterol yüksek olunca hangi besinler yenilmeli veya kolesterol düşük olması durumunda hangi yiyecekler yenilmesi lazım. Bunun gibi bilgileri de bizlerle paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 13. Sercan Yutkan diyor

  Sude hanıma katılıyorum. Göz çevresinde kolesterol birikmesi hakkında nedenler ve doğal besinler konusunda bilgilendirme yapmışsınız. Ama sude hanımında dediği gibi kolesterol yüksek ve kolesterol düşük olduğunda hangi yiyecekler vücudumuza daha sağlıklı olur? Bunun gibi bilgilere ihtiyacımız var. Bu konular hakkında da paylaşımlar yaparsanız çok güzel olur. Bu arada bu ve diğer bilgileri bizlerle paylaştığınız için sağlık köşesi ekibine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

 14. Ceylin Ankurt diyor

  göz çevresinde kolesterol birikimi basit bir olay olarak görülsede ciddi hastalıklara neden olabilir. Herkesin bu konuya ağırlık vermesi gerekiyor.

 15. İsmet Yusufoğlu diyor

  göz çevresinde kolesterol hakkında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sağlık köşesi sayesinde sağlık bilgileri hakkında güzel bilgiler elde ediyoruz. Başarılarınızın devamını dilerim. Bu arada yorum yapan sağlık köşesi kullanıcılarını da takip ediyorum. Onlarada teşekkür ederim.

 16. Ali Çağan Çelik diyor

  Benimde kız arkadaşımın göz çevresinde kolestrol birikmesi var. O da benzer kolesterol birikmesi için tedavi görüyor.

 17. Serhat Fındık diyor

  Göz çevresinde biriken kolesterol ilerde daha kötü durumlara sebep olabilir. Kolesterol değerlerinizi sık sık kontrol ettirmelisiniz. Çünkü kolesterol değeriniz yüksek ise, bayılma yada daha kötü sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bir yakınımın göz çevresinde kolesterol yok ama, kolesterol oranı çok yüksek çıkıyor. Tedavisi ise rejim ve diyet yemekleri tüketmesi gerekiyor. Yiyeceklerine dikkat etmesi gerekiyor. Şayet kolesterol oranınız yüksekse, kısa zamanda doktor kontrolünden geçmeniz gerekiyor. Allah göstermesin ölüme kadar gidebiliyor bu hastalık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.