Folik Asit Neden Önemli ve Etkileri Nelerdir?

Folik asit, suda eriyen bir vitamindir. Folik asit doğal olarak ıspanak, bamya, kuşkonmaz, fasulye, sığır eti, karaciğer, portakal ve domates suyu gibi gıdalarda yüksek oranda yer almaktadır.

 

 

FOLİK ASİT DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?

5′-methyltetrahydrofolate 5′-MTHF, asit Folique, asit Ptéroylglutamique, asit Ptéroylmonoglutamique, Acido Folico, B Kompleksi vitamini, Complexe de Vitaminler B, Complexe Vitaminique B, dihidrofolat, Folasin, Folacine, Folat, L-methylfolate Methylfolate, Méthylfolate Pteroylglutamic Asit, Pteroylmonoglutamic Asit, Pteroylpolyglutamate, tetrahidrofolat, tetrahidrofolat, Vitamin B9, B9 vitamini.

 

 

FOLİK ASİT ETKİLERİ NELERDİR?

Folik asit özellikle folik eksikliği tedavisi ve önlenmesinde etkilidir. Böbrek problemleri, böbrek hastalığı olan kişilerde homosistein düzeylerinin düşürülmesinde etkilidir. Yüksek homosistein seviyeleri, kalp hastalığı ve inme ile bağlantılı bulunmuştur.
Folik asit ayrıca Metotreksat adı verilen bir ilaç zararlı etkilerini azaltmaktadır. Hamile kadınlar tarafından alındığında bazı doğum kusurları riskinin azaltılmasında rol oynamaktadır. Diğer etkileri arasında şunları sayabiliriz;

 

 • Kolorektal kansere yakalanma riskini azaltır. Diyette, folat ve tamamlayıcı folik asit tüketiminin artırılması, kolon kanserinin gelişme ihtimalini düşürmektedir. Fakat kişi zaten kolon kanseri olmuşsa maalesef etkinlik gösterememektedir.
 • Pankreas kanseri riskini azaltır.
 • Meme kanseri riskini azaltır.
 • Geleneksel antidepresan ilaçlarla birlikte kullanıldığında depresyona iyi gelmektedir.
 • Vitiligo adlı bir deri hastalığı tedavisinde etkilidir.
 • Fenitoin olarak adlandırılan bir ilaçtan ileri gelen problemlerin üstesinden gelmek için diş etlerine sürülür.
 • Gargara olarak kullanıldığında, hamilelik sırasında diş eti hastalığı tedavisi için idealdir.

 

Bunların dışında yeterli kanıt olmasa da folik asitin faydaları arasında şunlar da yer almaktadır.
Anjiyoplasti sonrası kan damarlarının yeniden-blokaj önlenmesi, karaciğer hastalığı, alkolizm, Alzheimer hastalığı, bellek ve yaşlı insanların düşünme fonksiyonu, gebelik kaybının önlenmesi, servikal kanser önleme, kısırlık, akciğer kanseri, huzursuz bacak sendromu, yaşa bağlı işitme kaybı, orak hücre hastalığı, ülseratif kolit hastalığı nedeniyle oluşan kanser, osteoporoz (kırılgan kemikler) gibi sağlık sorunlarına da destek olmaktadır.

 

 

FOLİK ASİT NASIL ETKİ EDER?

Folik asit, insan vücudunun düzgün bir şekilde gelişmesi için gereklidir. DNA adı verilen genetik materyal üretiminde ve pek çok diğer vücut fonksiyonlarında elzem olan bir vitamindir.

 

folik asit

 

NE KADAR GÜVENLİ?

Folik asit, çoğu insan için güvenlidir. Çoğu yetişkin, 400 mcg kadar önerilen miktarı her gün tükettikleri zaman herhangi bir yan etkisi şikayetinde bulunmamışlardır. Doktorunuz önermedikçe günde 400 mcg dan fazla folik asit almayınız.

Yüksek dozda folik asit karın krampları, ishal, döküntü, uyku bozuklukları, sinirlilik, bilinç bulanıklığı, bulantı, mide rahatsızlığı, davranış değişiklikleri, deri reaksiyonları, nöbetler, gaz, heyecanlanma ve diğer yan etkilere neden olabilir.

Ön araştırmalar, folik asit, kalp sorunları olan kişilerde kalp krizi riskini arttırdığını göstermektedir. Diğer ön araştırma, yüksek dozda kanser riskini arttırdığını göstermektedir. Bir multivitamin büyük miktarda artı ayrı bir folik asit takviyesi alan erkeklerde prostat kanserine yakalanma olasılığının artmasına sebebiyet verebilme olasılığı bulunmaktadır.

 

Önerilen miktarlarda kullanıldığında folik asit, hamile veya emziren kadınlar için güvenlidir. Hamile kadınlar için 600 mcg günde tavsiye edilir. Emziren kadınlar için 500 mcg günde tavsiye edilir.

 

Aşağıdaki durumlara sahipseniz, TIBBİ BİR ÖNERİ OLARAK günlük 400 mcg’dan fazla dozda folik asit kullanılabilmektedir.

 

 • Anemi
 • Epilepsi veya nöbet bozukluğu
 • Şizofreni gibi psikiyatrik bir durum
 • Bir kalp rahatsızlığı
 • Kanser gibi durumlarınız varsa folik asit kullanmamanız yerinde olur.

 

 

HERHANGİ BİR İLAÇLA ETKİLEŞİMİ VAR MI?

 

 

5-Fluorourasil


Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyonu olabilir. Bu bakımdan dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.

5-fluorourasil ile büyük miktarda folik asit alınması, 5-fluorourasilin özellikle mide problemleri üzerine olan bazı yan etkilerini artırabilir. Folik asit almadan önce sağlık kuruluşu ile konuşun.

 

Kapesitabin (Xeloda)


Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyonu olabilir. Bu bakımdan dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.

Büyük miktarda folik asit ile kapesitabin almak özellikle mide problemleri olan ishal ve kusma gibi yan etkileri artırabilir. Folik asit almadan önce sağlık kuruluşu ile konuşun.

 

Fosfenitoin (Cerebyx)


Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyonu olabilir. Bu bakımdan dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.

Fosfenitoin (Cerebyx) nöbetler için kullanılır. Folik asit, vücudun fosfenitoin (Cerebyx) ilacının parçalanma hızını artırabilir. Fosfenitoin (Cerebyx) ile birlikte folik asit almak fosfenitoin (Cerebyx) ilacının nöbetleri önlemek için olan etkinliğini düşürebilir.

 

Metotreksat (MTX, Rheumatrex)


Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyonu olabilir. Bu bakımdan dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.

Metotreksat (MTX, Rheumatrex), folik asitin vücut hücreleri üzerine olan etkilerini azaltır. Metotreksat ile birlikte folik asit hapları, metotreksat (MTX, Rheumatrex) etkinliğini düşürebilir.

 

Fenobarbital (Luminal)


Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyonu olabilir. Bu bakımdan dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.

Fenobarbital (Luminal) nöbetler için kullanılır. Folik asit almak, fenobarbital (Luminal) ilacının etkisini düşürebilir.

 

Fenitoin (Dilantin)


Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyonu olabilir. Bu bakımdan dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.

Vücut ilacı kullanmak için parçalamak zarundadır. Folik asit ise ilacın parçalanma hızını artırabilir. Sonuç olarak ise Folik asit ile beraber ve fenitoin (Dilantin) alınması ilacın etkinliğini azaltıp, nöbet olasılığını artırabilir.

 

Primidon (Mysoline)


Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyonu olabilir. Bu bakımdan dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.

Primidon (Mysoline) nöbetler için kullanılmaktadır. Folik asit, bazı kişilerde epileptik nöbetlere neden olabilir. Primidon (Mysoline) ile birlikte folik asit almak nöbetlerin önlenmesi için yararlı bir ilaç olan primidonun etkisini düşürebilir.

 

Pyrimethamine (Daraprim)


Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyonu olabilir. Bu bakımdan dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.

Pyrimethamine (Daraprim), parazit enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Folik asit, parazit enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan pyrimethamine (Daraprim) ilacının etkinliğini düşürebilir.

 

 

FOLİK ASİT İLE İLGİLİ DOZAJ

Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:

Ağızdan:
Folik asit eksikliği için: Tipik doz günde 250-1000 mcg (mikrogram).

Nöral tüp defektleri önlemek için: Hergün en az 400 mcg folik asit takviyeleri veya zenginleştirilmiş gıdalar, gebe kalacak olanlar ve gebeliğin ilk ay boyunca devam edilerek alınır. Nöral tüp defektleri öyküsü olan kadınlar genellikle bir ay önce başlayarak, üç ay boyunca devam günde 4 mg. ile devam ederler.

Kolon kanseri riskini azaltmak için: Günde 400 mcg.

Kandaki homosistein yüksek düzeyde tedavisi için: 0,8-1 mg / gün daha etkili olmasına rağmen 0.5-5 mg (miligram) / gün dozu kullanılmaktadır.

Son dönem böbrek hastalığı olan kişilerde, yüksek homosistein düzeyleri tedavisi çok güçtür. Bu tedavide 0,8-15 mg / gün dozlarda kullanılır. Diğer bir dozu ise 2.5-5 mg günde 3 kez haftalık olarak da kullanılabilir. Günde 15 mg daha yüksek dozlarda daha etkili olduğu görünmüyor.

Depresyon ilaçlara yanıt geliştirmek için: Günde 200-500 mcg kullanılır.

Vitiligo için: 5 mg genellikle günde iki defa alınır.

Romatoid artrit (RA) veya sedef hastalığının tedavisinde metotreksat tedavisi ile ilişkili toksisitenin azaltılması için: 1 mg / gün muhtemelen yeterli olacaktır, ancak en fazla 5 mg / gün kullanılabilir.

Bağlı maküla dejenerasyonu önlemek için: Günlük folik asit 2.5 mg, B12 vitamini (Siyanokobalamin) 1000 mcg ve B6 vitamini (piridoksin) 50 mg.

 

BEBEKLER İÇİN KULLANIM

Bebekler için yeterli alımı 0-6 ay bebekler için 65 mcg, 7-12 ay yaş bebekler için ve 80 mcg’dır.

Besin folatı ve zenginleştirilmiş yiyeceklerdeki folat ve besin takviyeleri dahil olmak üzere tavsiye edilen günlük folat alım miktarı;
Çocuklar 1-3 yaş 150 mcg;
Çocuklar 4-8 yaş 200 mcg;
Çocuklar 9-13 yaş 300 mcg;
13 yaş üstü yetişkinler 400 mcg;
Hamile kadınlar 600 mcg; ve emziren kadınlar 500 mcg.

 

 

Folatın tolere edilebilir üst alımı düzeyleri (UL)

1-3 yaş çocuklar için 300 mcg
4-8 yaş için 400 mcg
9-13 yaş çocuklar için 600 mcg,
14-18 yaş için Ergenlerde 800 mcg,
18 yaş üzerindeki herkes için 1000 mcg.

Bir önceki yazımız olan Apranax fort 550 mg nedir ne için kullanılır? başlıklı makalemizde apranax fort, apranax fort hamilelik ve apranax fort yan etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.