Fizik Egzersizlerinin Vücuda Yararları

?

Uygulaması oldukça basit ancak yararları konusunda yeterince bilgi sahibi olunamayan fizik egzersizinden bahsetmek istiyoruz. Fizik egzersizin beden sağlığında yararı sonsuzdur. Egzersizler, vücudunuzun görünüm bakımından fit olmanızı sağladığı gibi, vücudunuzun iç organlarında da belirli bir sistemin düzenini de sağlar. Böylece egzersiz yapılarak sağlık açısından dengeli de beslenmenize olanak vermektedir.

Fizik hücrelerin yaşam süresini uzatır. Artan ve hızlanan kan akışından dolayı vücudun her organı her hücresi daha iyi beslenir. Kan akışı düzene girdikçe vücudunuzun iç organlarında da yenilenme görünmeye başlar.

fizik egzersizin faydaları

Düzenli yapılan egzersizden en çok faydalanan organ kalptir. Kasılma ve gevşeme özelliğine sahip kalbimizin içinde ve üzerinde yeni damarcıkların yeni kanalların oluşmasına yardım edecek olay egzersizdir. Kalp sağlığı için yapılması gereken bazı egzersiz yöntemler bulunmaktadır.

 

Böylece kalbe giden kan damarlarında onu besleyen damarlarda meydana gelen değişiklik sayısında artma kan miktarında da artma demektir. Kalp damarlarının ani tıkanması diyebileceğimiz kalp krizi geçirme ihtimalini de azaltır. Kalp krizi riski olan kişilerin, bu yönde çeşitli egzersizleri her gün yapması gerekmektedir.

 

Ancak hiçbir zaman unutulmaması gereken nokta herkesin düzenli bir egzersiz programına başlamadan önce yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladığımız gibi uygulamalı olarak yapabilirsiniz.

 

Bunun yanında hangi egzersizleri ne zaman, hangi metabolik durumda, ne kadar süreyle yapması gerektiği hususunda bir hekime muayene olunmasını tavsiye ederiz. Düzenli egzersizin diğer yararlarına gelince;

  • Bel ve sırt ağrısını yok eder.
  • Zihinsel ve bedensel gevşeme sağlar.
  • Mevcut enerjide artış sağlar.
  • Kişinin kendisine güveni arttırır.
  • Endişelerde azalma sağlar.

Bir önceki yazımız olan Yaşam Tarzı ve Ruh Sağlığınız başlıklı makalemizde kadın hastalıkları, ruh sağlığı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.