Febril Nöbeti Hakkında Bilgiler

?

Febril nöbeti genç çocuklarda gözlemlenen ve yüksek ateşin neden olduğu bir havaledir. Nöbet birkaç dakika kadar sürse de bu durum anne ve babalar için oldukça endişe verici olabilir.

 

Nöbetler göründüğü kadar tehlikeli bir durum değildir. Yüksek ateşle ortaya çıkan nöbetler genellikle zararsızdır ve uzun süreli bir sağlık sorununun belirtileri değildir. Rahatsızlığın belirtileri hastalığın şiddetine göre değişiklik gösterir.

 

febril nöbeti belirtileri

 

Çocuklarda

  • Yüksek ateş,
  • Bilinç kaybı,
  • El ve bacaklarda istem dışı hareketler,
  • Nefes almada sorun,
  • Gözlerde istem dışı hareketler olarak ortaya çıkabilir.

 

Bahsedilen bu belirtiler çocuklarda görülebilecek muhtemel febril nöbeti belirtileri arasındadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, nöbet sırasında çocuğun ateşini düşürmeye çalışmamalısınız.

 

yüksek ateş

 

Birçok febril nöbeti genellikle birden artan yüksek ateşe bağlı olarak ortaya çıkar. Atakları tetikleyen yüksek ateş, viral veya bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak oluşabilir. Hastalığın teşhisi ve tedavi için genellikle önce doktor tarafından fiziksel inceleme yapılır ve ardından kan ve idrar testleri uygulanır.

 

Nöbet sırasında çocuğun ateşini düşürmeniz gerekmez. Ayrıca bu sırada çocuğa ilaç vermeyi de denemeyin. Çünkü sağlık açısından sakıncası olabilir. Çocuğunuzu düz bir yere yatırarak beklemek nöbet sırasında yapılabilecek en doğru şeydir. Febril nöbeti genellikle bir iki dakika içerisinde geçer. Eğer nöbet beş dakikadan fazla sürerse mutlaka tıbbi yardım isteyin.

Bir önceki yazımız olan Spina Bifida Nedir? Spina Bifida Belirtileri ve Risk Faktörü başlıklı makalemizde spina bifida ameliyatı, spina bifida ilaçları ve spina bifida nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

1 yorum

  1. Arsen Biçer diyor

    Çocuklarda febril nöbeti dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklardan biri diye düşünüyorum. Çünkü ilerde kalıcı hastalıklara da neden olabilir. Febril nöbeti belirtileri arasında en çok yüksek ateş bulunmakta. Biraz ilerleyen aşamasında el, kol ve ayak gibi eklem bölgelerinde istemsiz hareketler olabilir. Bazen febril nöbeti belirtileri nefes almada sorun çeken çocuklarda var. Anne ve babaların çocuk sağlığı üzerinde araştırmalar yapması ve çocukları üzerinde gözlem yapması gerek diye düşünüyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.