Evde Yapabileceğiniz Kalça ve Basen Eritme Egzersizleri

Bugün sizlerle oldukça yararlı bir egzersiz programı paylaşacağım. Herkesin kolayca evinde yapabileceği, resimli egzersiz hareketleri ! Diyet yaparken hızlı kilo vermenin en kolay yolu egzersiz yapmaktır. Egzersiz yaparak kilo verdiğimiz taktirde hem daha hızlı hem daha sağlıklı hem de daha fit bir görünüme sahip olabiliriz. Egzersizler için günde sadece 20 – 30 dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Bu süre zarfında çok daha hızlı kilo verdiğinizi göreceksiniz.

 

Özellikle bugün sizlerle paylaşacağım egzersizler basen, kalça bölgesini eritmek isteyenler için.. Basen eritmek aslında düşündüğünüz kadar zor bir durum durum değil. Kalçalarımız vücudumuzda en çok kas içeren yerlerden birisidir. Bununla birlikte en kolay kilo alan bölgelerden biridir. Çünkü kalça bölgemizde yağ dokusu fazla olduğundan kan dolaşımımız daha yavaş, kaslarımızda daha yumuşak ve oldukça gevşemeye müsaittir. Tabi bununla birlikte bizim de vücudumuzla birlikte kalça ve basenlerimizi de çalıştırarak orada oluşan yağları eritmemiz gerekmektedir.

 

Egzersiz programını haftanın 3 ya da 4 günü yapmanız yeterli olacaktır. Burada egzersiz programının içinde kalçamızı 5-6 dakika kadar hareketli şekilde çalıştıracak egzersiz hareketleri mevcuttur. Bu sayesinde kalça ve basenleri eritebileceksiniz. Fakat dediğim gibi bu hareketli düzenli, disiplinli ve aksatmadan 5-6 ay kadar sürdürmelisiniz. Unutmayın bütün ünlüler, mankenler bu şekilde spor yapmaktalar ve sporlarını kesinlikle bırakmamaktalar. Fit bir vücut için egzersiz şart!

 

Kalça ve Basen Eriten Egzersiz Hareketleri

Hareket 1 
hareket1

 

Açıklama: Bu hareket ile kalçamızın iç ve dış yüzeyivi güçlendirerek sarkık bir bacağımızın olmasını engellemiş oluruz. Bacağımızda sıkılık hissederiz. Atletik ve fit bir bacağa sahip oluruz.

 

Uygulama: Bacağınızı aynı resimdeki gibi yanlamasına uzatın. Altta kalan bacağınızı resimdeki gibi 90 derece bükün. Üstteki bacağınızı ise yere dönük olarak sıkı ve ağır bir şekilde yukarı kaldırıp aşağıya indirin. Parmak uçlarınız yere baksın. Her seanstan sonra bacak değiştirin.

 

Programı

 • 1 Hafta boyunca 3 x 10
 • 2 Hafta 4 x 15
 • 3 Hafta 5 x 20

 

Hareket 2 

 

basen hareketi

Açıklama: Bu hareket ile kalça bölgemiz sıkılaşır ve selülitleri yok ederek oluşmasını engeller.

Uygulama: Emekleme pozisyonu alıyoruz. Sonrasında bir bacağımızı sabit olarak zemine dizimizi koyuyoruz. Öteki bacağı yukarı aşağı kaldırıyoruz. Gergin ve resimdeki gibi olması önemlidir.

 

Not: Bu hareketi uygularken ayak topuklarımız yukarıya doğru bakmalıdır. Belimizi, sırtımızı tamamen düz tutmaya özen göstermeliyiz. Kalçalarımız mümkün olduğu kadar sıkı tutulmalıdır. Bacağımızı da zorlamayacak şekilde kaldırın, ellerimizle değil kol dirseklerimiz ile destek almalıyız. Her hamlede bacağımızı yukarı – aşağı yaptığımızda düzenli nefes almalıyız.

 

Programı

 • 1 Hafta 3 x 10
 • 2 Hafta 4 x 15
 • 3 Hafta 5 x 20

 

Hareket 3

kalça zayıflatma

 

Açıklama: Bu hareket ile kalça ve bacaklarımız sıkılaşır, güçlenir ve vücudun daha fazla kalori yakmasını sağlar.

Uygulama: İki bacağımız arası 1 metre aralık bırakmalıyız. Bir adım yürüyecek gibi durun. Arka bacağı bükerek dizinizi yere doğru götürürken kalça ve önde duran bacağınızın arasına dik bir açı oluşturmaya çalışın. Yani bükülmeden dizinizi kırarak, eller belde olacak şekilde eğilin.

 

Not: Bu hareket ile karın kaslarımız kasılmalı. Arkada kalan bacağınız üzerinde yaylanın. Arkada kalan ayağımızın topuğunun kalkık olmasına özen gösterin. Dizimizi kesinlikle zemine değdirmemeye çalışın. Değecek gibi olsun ama değmesin. Yukarı – aşağı şeklinde devam edin.

 

Program

 • 1 Hafta 3 x 10
 • 2 Hafta 4 x 15
 • 3 Hafta 5 x 20

 

Hareket 4 

kalca ve basen hareketi

Açıklama: Bu hareket ile kalça bölgemizi çalıştırarak sıkılaştırırız.

Uygulama: Yere sırt üstü uzanarak bacaklarınızı ve kalçanızı sıkarak yukarıya kaldırın. Ayaklarımızın tabanı yerde olmalıdır, kesinlikle kaldırmayınız. Kalçamıza da yakın tutmalıyız. Topuklarınız ile iterek kalça ve sırtınızı kaldırıp, indiriniz.

 

Not: Egzersiz sırasında sırtımızın üst kısmı ve omuzlarımız yerde tutulmalıdır. Yukarı – aşağı egzersiz yaparken kalça kaslarımızı ve karın kaslarımızı sıkmalıyız. Yukarı çıkmaya çalışırken dizlerimiz birleşik olmalı ve aralarını açmamalıyız. Her tekrardan sonra değil seans tamamlandıktan sonra dinlenin. Düzenli nefes alın.

 

Program

 • 1 Hafta 3 x 10
 • 2 Hafta 4 x 15
 • 3 Hafta 5 x 20

 

Hareket 5

 

kalca zayiflatma egzersizi

Açıklama: Bu hareket kalçayı sıkılaştırır ve güçlendirir.

Uygulama: Emekleme pozisyonu alınız. Bir bacağı gergin bir şekilde arkaya doğru uzatıp yukarıya doğru kaldırın. Her seri sonunda bacak değiştirin.

 

Not: Sırtınızı olabildiğince yerde tutmalı ve bacağınızı kaldırırken elinizden geldiği kadar sıkmalısınız. Bacağınızı çok yükseğe çıkarmaya gayret etmeyin. Ellerimizle destek değil de dirseklerimizle destek almalıyız. Güç harcarken nefes verin.

 

Program

 • 1 Hafta 3 x 10
 • 2 Hafta 4 x 15
 • 3 Hafta 5 x 20

 

Kalça ve Basen Eriten Egzersiz Hareketleri ile kilolara elveda! Sitemizde yer alan diyet programları ile egzersiz hareketlerini destekleyerek daha hızlı ve kolay bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Morbid Obez Nedir? Morbid Obez Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde morbid obez nedir, morbid obez tedavisi ve vücut kitle indeksi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.