Erkeklerde Saç Dökülmesi

En yaygın olarak görülen saç dökülme tipi erkek tipi saç dökülmeleridir. Baş bölgesinin üst kısım ve şakakların olduğu kısımdan başlayarak başın genelini kaplayan bu tip oldukça yaygın olarak görülmektedir.

 

Şakaklarda ve başın üst kısmındaki saçlar önce cılızlaşma, daha sonra dökülmeye başlar. Böylece saç, sadece başın yan kısımlarında kalır. Ve üst kısımda daha da fazla kelleşen bir bölge oluşacaktır.

 

sac dokulmesi

 

Fakat erkeklerde saç dökülmesi ve bunun doğuracağı sonuçların önüne kısmen geçmek mümkündür. Tıbbi yaklaşımlar sonucunda erkeklerde görülen saç dökülmelerinin sebebi çevresel faktörler olduğu kadar genetik faktörler de olduğu yönündedir.

 

Birçok erkeğin korkulu rüyası haline gelen saç dökülmesi, genetik faktörlerin ve hormonların da kontrolü altındadır. Bilim ve tıp dilinde androgenetik alopesi olarak bilinen erkek tipi saç dökülmesi 25 yaş ve altı erkeklerde %25 görülme sıklığıyla; 25 ve 40 yaş arası erkeklerde %40 sıklığında ve 40 ve 50 yaş aralığında erkeklerde %50 sıklığında seyretmektedir.

 

Oldukça yaygın olarak görülen ve gerekli önlemeler alındığında kısmen engellenebilen olarak merak edilen birkaç nokta bulunmaktadır. Özellikle jöle kullanımı sebebiyle saçların döküldüğü iddia ediliyor olsa da, tüm sebep sadece jöle kullanmak değildir.

2 aylık periyotlarla  acaba saç dökülmesi gibi bir sorunu engeller mi düşüncesi de bulunmaktadır. 2 aylık periyotlarla saç kesilmesi, saç uçlarının sağlık açısından oldukça önemlidir. Fakat 2 aylık periyotlarla saç kesilmesi doğrudan erkeklerde saç dökülmesini engelliyor da diyemeyiz. Saç sağlığı açısından faydalı ve dolaylı yoldan saç dökülmesinde etkilidir…

Bir önceki yazımız olan Varikosel Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavisi başlıklı makalemizde varikosel belirtileri, varikosel nedir ve varikosel tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.