Egzersize Başlangıç Hareketleri

Formunuzu geliştirmek için gündelik hayatta birçok fırsat bulunmaktadır. Asansör yerine merdivenleri kullanmayı kural haline getirin. Yürüyen merdi­venlerde durmayıp basamakları çıkın, kısa mesafelerde arabayla gitmek yerine yürüyün yada bisiklet kullanın. Ev işlerine gayretle sarılın ve çocuklarınızla enerjik oyunlar oynayın. Bunun dışında yürüyüş yapabilirsiniz. Her gün en az 30 dakikalık yürüyüş yapmanız egzersiz türlerinden biridir. Ancak egzersiz dışında, egzersize hazırlık aşaması olarak yürüyüş yapmanız, yapacağınız egzersiz hareketlerinin daha fazla faydasını görmeye başlayacaksınız.

Yaşamınızı daha aktif kılmak istiyorsanız kendinize gerçekçi hedefler koyun. Vücudunuzun ısınmak için zamana ihtiyacı vardır; birden yüklenirseniz cesaretiniz kırılabilir, hatta canınızı yakabilirsiniz.

 

Formunuzun biraz dışında da olsanız, yavaş yavaş başlayın, zamanla, kuvvet ve emniyet kazandıkça harcayacağınız zaman ve eforu belirleyin.

egzersize başlangıç hareketleri

Kısa vadeli hedefler oluşturun; iki hafta boyunca her sabah yürüme kararlılığını gösterebilmek, havuzda belli bir mesafeyi yüzmek için belli bir zaman birimine ulaşmak ya da ağrısız 20 kez mekik çekebilmek gibi…

 

Unutmayın ki, başlamak için hiçbir zaman geç değildir. Araştırmalar, düzenli ılımlı egzersize 70’li yaşlarda başlayanların beklenen yaşam sürelerine bir yıl ekleyebileceklerini göstermektedir.

Bunun yanında 30′lu yaşların sonlarında başlanırsa, ortalama 2.5 yıl daha uzun ömürlülük demektir.Formunuzda değilseniz ya da önemli bir sağlık sorununuz varsa, yeni bir rutinine girmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bir önceki yazımız olan Ne kadar zamanda ne kadar kilo verilmelidir? başlıklı makalemizde egzersiz, kilo kaybı ve kilo verme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.