Düşük Testosteron Nedenleri ve Tedavisi

?

Yorgunluk, olmasının baş nedenlerinden biridir. Alışık olduğunuz enerjik halinizden eser kalmaz. Normal yaşlanma ve depresyon da bu sonuca neden olabilir. Yeterli uyku alamamak yorgunluğa ve düşük testosteron seviyesine neden olabilir. Cinsel dürtülerinizde olan azalma ve cinselliğinizdeki değişimler de diğer sebebidir. Erektil disfonksiyon, erkeklerde meydana gelen cinsel sorunlar nedenlerindendir. Zihinsel odaklanma ve hafıza problemleri bulanık düşünmeye sebeptir ve bu da testosteron seviyelerini etkiler.

Stresi azaltmak için yardım alın, tedavi olun. Bunun yanında meditasyon ve yoga yapın. Ayrıca testosteron seviyenizi arttırmak için daha önceden yazmış olduğumuz “Testosteron doğal olarak arttırmanın yolları” başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz. İlaç tedavisi almadan testosteron seviyenizi arttırmanıza yardımcı olacaktır diye düşünüyoruz.

düşük testosteron nedenleri ve tedavisi

Kötü ve depresif ruh halleri de bu seviyeyi düşürebiliyor. Zevk alma ve mutlu olma duyguları yok olur ve kişilik birden değişebilir. Bu gibi durumlar cinselliği direk olarak etkiler. Testosteron kas oluşturmanıza yardımcı olur, azaldığında kas kütlesi ve gücü de etkilenir.

 

  • Düzenli egzersiz yapın, ağırlık çalışarak kaslarınıza iyi bakın.
  • Kaslarınızı koruyun ve yağ kaybetmeye bakın.
  • Fazla yağlı erkeklerde testosteron seviyesi düşer.
  • Sağlıklı beslenin ve olabildiğince en iyi beslenme yollarını öğrenmeye çalışın. Aşırı kilolar sağlığınızdan edebilir.
  • Egzersiz yapın, sigara ve alkolden kaçının.
  • Uykusuzluk ve stres de kötü bir etkendir.

 

Düşük testosteron seviyesi, erkeklerde saç hariç vücut kıllarının dökülmesine yol açabilir. Düşük testosteronun olması halinde kol, bacak, kasık kılları ile sakallarda seyrelme görülür.

 

Kemik kütle kaybı kemik zayıflaması ve osteoporoza da nedendir. Bol bol egzersiz hareketleri yapmalı ve bunun yanında sigara ve alkolden uzak durmanız gerekir. Ayrıca uykusuzluk ve stres gibi durumlarda da testosteron seviyesinde düşme görülmektedir. Bol bol uyumalı ve stresten uzak durulması lazım.

 

İş sorunları, odaklanma sorunları, düşük enerji ve duygu durum dalgalanmaları da bu seviyeyi etkiler. Sağlık kontrolünden geçin ve bu uyarıları dikkate alın. Aksi halde düşük testosteron seviyesi daha da düşmeye devam eder.

Sağlık, kişilerin uzun bir ömürle yaşamasının önünü açar. Bir ölümsüz olamazsınız ama ömrünüz boyunca mutlu yaşayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Erkeklerde Saç Dökülmesi başlıklı makalemizde erkek tipi saç dökülmesi, erkeklerde saç hangi yaşlarda dökülür ve saç dökülmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.