Düşük Kolesterol ne anlama geliyor?

Düşük kolesterol, kolesterol türüne bağlı olarak iyi bir şey olabilir. Bir kolesterol tipi istisnadır – yüksek yoğunluklu lipoprotein veya HDL. Düşük yoğunluklu lipoprotein veya LDL ve total kolesterolünüzden farklı olarak, HDL kolesterol kalp hastalığı riskinizi azaltmak için yüksek olmalıdır. O halde hdl kolesterol nedir?

Düşük kolesterol ne anlama geliyor
Düşük kolesterol ne anlama geliyor? Sağlıklı Kolesterol Seviyelerinin Korunması

Kolesterol Çeşitleri

Üç ana kolesterol çeşidi vardır – LDL, HDL ve total kolesetrol. Üçü de bir şekilde kalp hastalığına katkıda bulunur. LDL seviyeniz 129 mg / dL veya daha azsa ve seviyeniz 200 mg / dL’den düşükse, doktorunuz kolesterolü düşük tutar ve kalp hastalığı riskinizi azaltır. Düşük kalp hastalığı riskini korumak için HDL seviyeniz 60 mg / dL veya daha yüksek olmalıdır; Bir erkekte 40 mg / dL veya daha az veya bir kadında 50 mg / dL veya daha düşükse, kalp hastalığı riski artar.

? HDL’nin Önemi

HDL kolesterol sağlığınız üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kanınızda aşırı miktarda LDL veya total kolesterol varsa, arter duvarlarınız boyunca plak olarak bilinen bir madde oluşturur. Zamanla, plak sertleşir, kan damarlarınızın geçiş yollarını daraltır ve kalbinize ve beyninize kan akışını kısıtlar. HDL kolesterolünüz kan ve atardamarlarınızı atar, kendini aşırı LDL ve total kolesteroya bağlar, vücudunuzdan taşır. Bu, kan kolesterolünüzü kalp hastalığı riskinizle birlikte azaltır.

dusuk kolesterol

Sağlıklı Kolesterol Seviyelerinin Korunması

LDL’niz ve total kolesterol düzeyiniz sağlıklı bir aralıkta ise, savaşın yarısı kazanılır. Sağlıklı bir kiloyu korumak önemlidir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, yüksek kolesterolün obeziteye eşlik ettiğini not eder. Kırmızı et, yüksek yağlı süt ürünleri, yumurta ve bitkisel yağ gibi doymuş yağlardan uzak durun. Trans yağlar daha kötüdür. Kaynaklar arasında çerezler, kekler, hamur işleri, patates cipsi ve aperatif krakerleri yer almaktadır.  ton balığı, somon, pisi balığı ve morina balığı ekleyin. Bunlar, kolesterolü düşüren sağlıklı bir yağ olan omega-3 yağ asitlerini içerir. 30 dakika boyunca haftada en az beş gün egzersiz yapın.

HDL’nizi artırın

Düşük bir HDL tedavisi, öncelikle hdl kolesterol nedir sorusuna cevap bulmakla geçiyor. Yukarıda bu cevabı aldığımıza göre hdl tedasi, sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasını yansıtır. Fazla kilo verirseniz, HDL’nizi her 6 libre için 1 mg / dL artırabilirsiniz. kaybettin. Egzersiz ve kolesterol diyeti listesi, bu kolesterol tipini ortalama sedanter yetişkinde iki aylık bir süre boyunca yüzde 5’e kadar artırır. Sigarayı bırakan sigara içenler HDL seviyelerinde yüzde 10’luk bir artış bekleyebilir. Bu değişiklikler yeterli değilse, seviyenizdeki daha hızlı bir artış için kolesterol ilacına ihtiyacınız olabilir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.