Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir

İronik bir şekilde, doğumdan sonra cinsel ilişkiye girmenin ne zaman güvenli olduğu sorusu,  hamileliğiniz sırasında her adımda sizinle birlikte olan ve hatta bebeğinizi tutan ilk kişi olan doktorun bile sorması zor olabilir.

 

Bununla birlikte hakkında gerekli bilgi için doktorunuz vücudunuzu sizin kadar iyi tanır ve yakınlık hakkında tavsiye istemek için en iyi kişidir.

 

Doğumdan sonra cinsel ilişkiye ne zaman girilir
Doğumdan sonra cinsel ilişkiye ne zaman girilir

Sağlık Köşesi Bilgi İçeriği

Vücudunuzu doktor daha iyi bilir

Tipik olarak, yeni annelerin doğumdan altı hafta sonra tam bir ilişkiye sahip olmasını beklemelerini öneriyoruz. Bu, normal bir vajinal doğum yaptırdıysanız, takip muayenenizi yaptığınız noktadır, bu yüzden doğumdan sonra ilişkide acı hakkında bilgiyi doktorunuza danışabilirsiniz. C kesiti olan kadınlar için, eğer ağrı yoksa ve iyileşiyorsa, altı hafta beklemek onun tavsiyesidir.

 

Eğer hazır hissetmeniz halinde normal doğum sonrası ilişki iki hafta sonra, nazik, nüfuz edici olmayan cinsel aktivitenin devam edebileceğidir.

 

Bazı sorunlar kadının yakınlık konusundaki hazırlığını geciktirebilir. Dr. Withers, “Eğer doğum sırasında ve gereken sütürler sırasında çok fazla yırtılma, doğumdan sonra ilişkide acı veya aşınma varsa veya herhangi bir şişlik varsa, daha uzun süre beklemeniz gerekebilir.” dedi.

 

Normal doğum sonrası ilişki, birçok kadın ayrıca hormonal bir değişimden dolayı sıklıkla hayatlarında ilk kez vajinal kuruluk yaşarlar. Östrojen seviyeleri doğumdan sonra ve emzirirken, doğal nem eksikliğine yol açar. Alarm için bir sebep yok, Withers tavsiye etti; sadece ekstra yağlayıcı kullanın. Genel olarak, emzirmeyi bıraktıktan sonra nem seviyeniz normale döner.

 

Kontrasepsiyon unutma

İlginçtir ki, Dr. Withers, aile planlaması yöntemlerini kullanan kadınlar için “gebelikten sonra doğumdan sonra ilişkide acı hissetmeniz halinde doktorunuzla tartışacağınız en önemli cinsel konunun kontrasepsiyon olduğunu” söyledi.

 

Birçok insan doğumdan hemen sonra veya emzirirken hamile kalmanın mümkün olmadığını düşünürse de bu doğru değildir. “Bebeğinizin doğumundan önce veya hemen sonra doğum kontrolünüz hakkında doktorunuzla konuşun” diyor Dr. Withers: “Hemen hamile olamayacağınız düşüncesi bir efsanedir. Emzirmek bir engel değildir.”

 

Yeni doğanın talepleri genellikle yeni anneleri korkuttuğundan, Withers en az bakım gerektiren bir yöntem kullanmayı tavsiye etti. Sekiz ila 12 hafta süren bir kontraseptif enjeksiyon tavsiye etti; her biri üç hafta boyunca etkili olan hormon salgılatıcı halkalar; ya da yıllarca yerinde kalabilen bir RİA. Withers, “Çoğu zaman, doğum kontrol halkaları doğum odasındaki rahim içine yerleştirilir.” Dedi.

 

Nihayetinde, mutlu bir cinsel yaşam sürdürürken vücudunuzu sağlıklı tutmak, doktorunuza açık ve dürüst olmakla ilgilidir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.