Doğacak çocuğun cinsiyeti nasıl belirlenir

Bilinmesi gereken ve uygulanması gereken bazı sağlıksal durumları ciddi incelemelere dayanmakla birlikte, yapılması gereken incelemeler hali hazırda bilimsel bir kesinlik kazanmış değildir. Bu sebep ile, tavsiyelerin uygulanışı bir başarı garantisi olduğunu söylemekte fayda var. Yapay dölleme ile meydana gelen beş çocuktan üçünün erkek, ikisinin kız oluşu üzerine bazı bilim adamları tarafından, mutlaka bir erkek çocuk isteyen çiftler için bu teknikten yararlanmalarını öğütle­meye başladılar. Bilimsel olarak ortada her hangi bir yöntem bulunmadığı için, tavsiyeler ile hareket eden aileler bulunmaktadır. Ancak günümüzde genleri seçebilme alternatifi de çıkmaya başlamıştır.

X kromozomu taşıyan spermatozoitlerden meydana gelen doğan kız çocuklar, Y kromozomu taşı­yanlardan ise oluşan erkek çocuklar olarak dünyaya gelmektedir. Y spermatozoitleri ince ve yuvarlak başlı öbürleri iri ve oval başlıdırlar. Bu biçim ayrılığına bir de davranış farkı eklenir. Erkek spermato­zoitlerin çevik ve hızlı olmalarına karşılık, dişiler sakin ve yavaştır. Böylece erkek ve kız kromozomlarında farklılıklar olduğu anlaşılmaktadır.

doğacak çocuğun cinsiyeti nasıl belirlenir

Yu­murtacığa doğru koşuşta Y spermato­zoitleri daha hızlıdır; X spermatozoitleri ise iri yapılı olduklarından döl yolu sıvısında güçlükle ilerleyebilir. Döl yolundaki eşit ortam, spermatozoit­leri bir an önce serviks (döl yatağı boynu) kanalındaki alkali ortama gitme­leri için zorlayarak döllemeyi kolay hale getirir.

 

Mukusun alkali niteliği bazen farklılıklara uğrar, mesela yumurtlama sıra­sında alkalilik artar. Böylece erkek sper­matozoitlerin işine yarar. Yumurtlama sırasında yapılan cinsel birleşmenin çoğu kez erkek çocuk vermesi bu yüzdendir. Yapay dölleme genellikle yumurtlama günü uygulandığından belirlenen bu yönteme başvuran kadınların çoğunluk­la erkek çocuk dünyaya getirmeleri akla yakındır.

 

Buna karşılık cinsel birleşme yumurtlamadan iki ya da üç gün önce yapılmışsa, ilke olarak bir kız çocuk doğacak demektir. Gerçekten de, asit ortama karşı dirençleri zayıf olan Y spermatozoitleri ancak bir gün yaşaya­bildikleri halde, X spermatozoitleri meninin döl yoluna boşalışından itiba­ren etkinliklerini üç gün sürdürebilmek­tedir.

 

Yahudi cemaatlerinde kızdan daha çok erkek çocuk doğar. Bu durum aybaşı kanamalarını izleyen hafta içinde dinsel yaşamın bütün cinsel ilişkileri yasaklamasından ileri gelir. Böylece birleşme günüyle yumurtlama günü çakışmış olur. Bazı doktorlara göre, evli çift kız çocuk istediği zaman, kadın döl yolunu hafif asitli suyla (mesela sirke katılmış suyla) yıkamalı ve birleşme sırasında, spermatozoitlerin döl yatağı yakınında birikmesini önleyecek bir duruş seçme­lidir.

 

Son olarak da, tıbbi bir buluş olmaktan çok halk inancına dayanan bir yöntem önerilir. Buna göre yumurtlamadan önceki hafta içinde defalarca cinsel ilişkide bulunmalıdır. Böylece sık sık meni çıkararak dişi öğeler bakımından daha zengin bir sıvı oluşturulur.

Erkek çocuk isteyenlere ise bunların tam tersi öğütler verilir. Yani yumurtla­ma gününe kadar cinsel ilişkide bulun­mamalı; cinsel birleşmeden önce döl yolu sodyum bikarbonattı suyla yıkanmalı ve birleşme sırasındaki duruşla erkeğe meniyi döl yatağının çok yakınına bo­şaltma olanağı sağlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Dış Gebelik ve Düşük Yapmanın Zararları başlıklı makalemizde dış gebelik tehlikeli midir, düşük neden olur ve düşükte uyarıcı belirtiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.