Diyet Yaparken Ne Kadar Tuz Kullanılmalıdır?

Tuz yönünden fakir bir rejimin hiçbir tehlikesi yoktur

İnsan yaşamı boyunca az tuzla beslenebilir ve hatta öyle beslenmelidir. Kalp hastaları, böbrek yetmezliği olanlar ve hipertansiyon hastaları her zaman tuzsuz beslenirler. Ama hiçbir problemle karşılaşmazlar. Sağlığımız için az tuzla beslenmek tansiyonu da düşüren bir önlemdir. Ama yine de tuz yönünden çok sıkı bir rejim, özellikle fazla su tüketimiyle de birleşince, kanın hacmi düşerek damarlardaki basınç daha aşağı inebilir ve eğer bu basınç zaten normalde de düşükse, yorgunluk ve ani kalkışlarda baş dönmesi hissine yol açabilir. Bu kişilerin tuzu kısmakta aşırıya kaçmamaları ve günde bir buçuk litreden fazla su içmemeleri gerekir.

Diyet yaparken çok az tuz kullanılmalıdır

Tuz yaşamın devamı için vazgeçilmez bir maddedir ve tüm besinlerde belli oranlarda bulunur. Yemeğe eklenen tuz ise yalnızca alışkanlıktan, yemeklerin tadını artırmak için eklenir ve iştahı açar.

diyet yaparken ne kadar tuz kullanılmalıdır

 

Öte yandan, çok tuzlu beslenmek vücut dokularınızda su tutulmasına neden olur

Sıcak ülkelerde, çalışanlara güneş nedeniyle su kaybına uğramamaları için düzenli olarak küçük tuz paketleri dağıtılır.

 

Kadınlarda, özellikle âdet öncesi ve menopoz öncesi dönemde ya da hatta hamilelik süresince güçlü hormonal etkiler altında kalan kadınlarda, vücudun birçok bölümü su toplayabilir ve şaşırtıcı miktarlarda su tutabilir.

 

Bu kadınlar için, Dukan Diyeti, tam anlamıyla suyu azaltan bir diyet olup olabildiğince az tuz tüketildiği takdirde tam etkisini gösterir ve kortizon tedavisinde olduğu gibi içilen suyun organizmaya daha hızlıca nüfuz etmesini sağlar.

diyet tuz ilişkisi

Bu nedenle, rejim yapan insanların bunu bıraktıktan sonra günde bir, hatta iki kilo almaktan şikâyet ettiklerini sık duyabilirsiniz. Böyle kilo almak tabii ki yalnızca rejimi bırakmanın sonucu olamaz. Neler yendiğini tam olarak incelediğimizde, bu kadar kısa sürede fazladan iki kilo almaya neden olacak 18.000 kaloriyi bulmamıza imkân yoktur.

 

Konu yalnızca tuz ve su alım oranlarının değişmesiyle ilgilidir, ayrıca alkol de içilen suyun emilmesini zorlaştırır. Bir litre su bir kilo ağırlığındayken, 9 gram tuzun bir kilo suyu bir veya iki gün boyunca hücrelerde tutabildiği asla unutulmamalıdır.

 

Bu durumda, rejim yaparken bir gün kaçamak yapmak isterseniz, çok tuz ve su almamaya çalışın, ertesi sabah çabalarınızı ve kendinize güveninizi yok edecek şekilde şişkinleşip kilo aldığınızı görebilirsiniz. Önceki halinize dönebilmek için ertesi gün mutlaka rejime daha sıkı devam edin ve tuzu çok azaltın.

 

Tuz iştahı artırır ve azaltılması iştahı keser

Yukarıdaki cümle bir tespit içeriyor. Tuzlu gıdalar vücudun tuz oranını ve mide asidini artırır, bu da iştahı kapatır. Buna karşılık, az tuzlu gıdalar sindirim salgılarının nispeten daha az çalışmasını sağlar ve bu nedenle iştahı pek bastıramazlar.

diyet yaparken tuz

Ayrıca maalesef tuz eksikliği susamayı da engellen Dukan Diyeti ise özellikle ilk günlerinde sıvı alımının yüksek seviyede olmasını önerir, bu sayede sık susama isteğinin ve su içme alışkanlığının kazandırılması kolaylaşır.

 

Sonuç olarak

’nin dört evresi içinde başlangıç ve en önemli aşama olan saf protein dönemi diğerlerinden farklı olan bir diyettir. Bu dönemde yalnızca en fazla protein içeren gıdalara dayalı tek tip bir beslenme uygulanır.

Planın bu evresinde ve devamındaki diğer evrelerinde kalori hesapları kesinlikle yapılmaz. Çok ya da az tüketmek sonuçları fazla değiştirmez, önemli olan yalnızca bu besinle beslenmektir.

 

Ayrıca Dukan Diyeti, aç olunmadığında bile fazla yemeyi öneren tek rejimdir. Çünkü açlık hissedildikten sonra daha az kontrol edilebilir hale gelir ve izin verilen proteinler değil, ödül niteliğindeki, besleyici değeri çok az ama duygusal tatmini fazla olan; şekerli, yağlı ve dengesiz gıdalar alınır.

 

Dukan Diyeti’nin etkililiği ise tamamen seçilen besinlerle ilgilidir. Tatları çok güzel, ama besleyici olmayan gıdalar sınırlı alınmalıdır. Ancak kaçamak yapılırsa, kalori sayma kuralına üzülerek de olsa geri dönülmelidir. Daha net bir ifadeyle, bu diyeti uygularken kalori sistemini, değil, kategori sistemini takip edeceksiniz. Dolayısıyla, artık hesap yapmanız değil, belli sınırlar içinde kalmanız gerekiyor. Ancak eğer listenizdeki besinlerin dışına çıkarsanız, artık bol miktarda yeme hakkınız olmaz ve ağzınıza attığınız her lokmanın kalorisini hesap edersiniz.

 

Dolayısıyla, bu program yarım yamalak yapılamayacak bir diyettir» Ya hep ya hiç kuralına göre işler, Hem metabolizmaya etkisi, hem de kilo vermeye çalışanlar üzerindeki çok olumlu psikolojik etkileri bundan ileri gelir.

 

Psikolojisi sık sık iki uç arasında gidip gelen, çaba gösterirken kararlı olup morali bozulduğunda hemen vazgeçiren zayıflama adayı, Dukan Diyetiyle çabalarının sonucunu alır ve dört evrenin her birinde de başarı elde edilmesi sağlanır.

Psikolojik durum ve rejim yapısı arasındaki yakın ilişkiyi bilmeyen birinin bunu anlaması zordur. Ancak, bunu yaşayanlar için bu son derece önemlidir. Bu karşılıklı uyum zayıflamayı mutlaka kolaylaştırır, ancak kilonun sabitlenmesi için rejimin son dönemi büyük önem kazanır; haftanın bir günü, kurtarıcı, vurucu ama etkili saf protein rejimi sürdürülmelidir. Hayatları boyunca mevcut kilolarıyla mücadele etmiş ve kilo almaya yatkın olan kişiler ancak bu şekilde tedavi edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Dukan Diyetinin Son Koruma Evresinin Uygulanışı başlıklı makalemizde beslenme, diyet ve dukan diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.