Dış Gebelik ve Düşük Yapmanın Zararları

?

Ne yazık ki pozitif sonuç veren bir gebelik testi mutlaka bir bebeğiniz olacağı anlamına gelmez. Yaklaşık her 4 gebelikten 1 ‘i düşükle sonuçlanır ve bu da düşüğün sık görüldüğü anlamına gelir. Kadınların yaklaşık yüzde 25′i en az bir kez düşük yapar. Ama doğa bir sonraki denemede başarma şansı tanıma açısından cömerttir. Tekrarlayan düşükler neyse ki nadir görülür ve çiftlerin yalnızca yüzde 1’ini etkiler.

Bazen bebek gelişmeye başlayamaz; büyümesi durur ve döllenmeden yaklaşık 6 hafta sonra ölür. Ancak uyarıcı bir bulgu olan ağır kanama 2-3 hafta sonrasına kadar başlamayabilir. Bu nedenle pek çok kadın 10.-12. haftalarda düşük yapar. Günümüzde hafif bir kanamadan sonra bile yapılan erken ultrasonografi erken hamilelik döneminde meydana gelen bu kayıpların pek çoğunun daha erken (8. hafta civarında) saptanmasını sağlar.

düşük yapmanın nedenleri

?

Bütün düşüklerin yaklaşık yarısının nedeni, döllenmiş yumurtanın kromozomlarındaki anormalliklerdir. Bu durum anne yaşı ilerledikçe daha sık görülür; bunun dışındaki nedenleri iyi bilinmemektedir. Annenin ya da babanın kromozomlarındaki bir sorun, tekrarlayan düşüklere yol açabilirse de bu durum nadirdir.

 

Düşüğün diğer nedenleri

  • Rahimde döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engelleyen yapısal anormallikler düşüğe yol açabilir.
  • Bazen bir hormon dengesizliği de durumdan sorumlu olabilir. Âdetleri çok düzensiz olan kadınlar zor gebe kalabilir ve gebe kaldıklarında da düşük riski biraz daha yüksektir.
  • Antifosfolipid antikorları rahim ve plasentaya olan kan akımını etkileyerek gebeliğin herhangi bir döneminde düşüğe neden olabilir. Tekrarlayan düşük yapan kadınların yüzde 15′e varan oranında kan testiyle saptanabilen antifosfolipid antikorları bulunur. Düşük doz aspirin ya da heparinle tedavi, etkilenen kişilerde düşük riskini azaltabilir.
  • Az sayıda kadının yumurta ile sperm arasındaki bağışıklık reaksiyonu nedeniyle düşük yaptığı düşünülmektedir.

 

  • Hafiften ağıra kadar değişen derecelerde kanama.
  • Karnın alt bölümünde âdet sancısına benzer kramplar.
  • Ancak bazen hiç belirti olmaz. Rutin ultrasonografi genellikle fetüsün gelişmediğini ya da ölmüş olduğunu ortaya çıkarır.

düşükte uyarıcı belirtiler

Dış gebelik ve düşükte tedavi

Rahmin boşaltılması önemlidir; geride kalan herhangi bir doku ağır kanamaya yol açabilir. Ayrıca bu dokular enfekte olarak hem hastalanmanıza neden olur hem de gelecekteki doğurganlığınızı etkileyebilir. Erken evrelerde, yani son âdetten sonraki 7 hafta içinde düşük olursa, doğa kendi işini mükemmelen halleder. Yapılması gereken yalnızca rahmin boşalmış olup olmadığını kontrol etmek için ultrasonografiyle incelemektir. Ancak 8. haftadan sonra genellikle küçük bir girişim gerekir. Bu işlem lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir.

Daha sonrası

Kendinizi yorgun ve tükenmiş hissetmeniz doğaldır ve hormon düzeylerindeki ani düşme bebeğin kaybının getirdiği depresyonu körükler. Kendinize karşı anlayışlı olun ve toparlanmanız için biraz zaman tanıyın. Kendinizi suçlamaya başlamayın; düşüklerin çoğu doğanın üzücü rastlantılarından biridir ve bunun olmasını engellemek için hiç kimse hiçbir şey yapamaz. Yeniden hamile kalmak için ne kadar beklemeniz gerektiğine dair katı kurallar yoktur. Bazı hekimler on az 1 ay beklemenizi önerirler; ancak daha uzun süre beklemeyi gerektirecek kansızlık gibi tıbbi nedenler olmadığı sürece hemen yeniden deneyebilirsiniz. Bu konuyu hekiminizle görüşün.

 

Düşük o kadar sık görülen bir durumdur ki bir ya da iki kez olduğunda herhangi bir test yaptırmanız gerekmez. Ârna 3 kez düşük yaptıysanız altta yatan nedenin araştırılması için sizin ve eşinizin bazı incelemelerden geçmesi gerekir.

 

Dış gebelik rahmin dışında gelişen gebeliktir. İngiltere’de her 100 gebelikten birinde görülür En sık failop tüplerinde gelişir ama yumurtalıklarda ya da daha nadir olmakla birlikte kann boşluğunda bile görülebilir.

 

Uyarıcı belirtiler 

Bunlar genellikle geciken âdetten 2 hafta sonra ortaya çıkar.

  • 1 – 2 gün hafif seyrettikten sonra genellikle şiddetlenen kanama (ancak bazen ilk belirti ani başlayan ağır kanama da olabilir).
  • Tıpkı kanamada olduğu gibi hafif bir rahatsızlık hissi ile ani şiddetli ağrı arasında değişkenlik gösteren pelvik ağrı.

Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ve bu belirtilerden biri varsa hiç vakit kaybetmeden hekiminizle görüşün.

 

Nasıl tanı konur?

Dış gebelik ihtimaline dair en ufak bîr şüpheniz bile olsa gebelik testi ultrasonografi yaptırmanız gerekir.

?

Evet, çok tehlikelidir. Dış gebelik ilerledikçe failop tüpüne zarar vererek tüpün aniden yırtılmasına yol açabilir.

 

Bunun sonucunda yaşamı tehdit edebilen şiddetli kanama olur.

 

Ma yapılabilir mi?

Erken dönemde dış gebelik tanısı konursa, metotreksat adlı ilacın enjekte edilmesiyle fetüsün ortadan kaldırılması mümkün olabilir ve bu durumda cerrahı girişim gerekmez. Ancak kanama ağırsa, tek seçenek hemen cerrahi girişim uygulayarak ya sadece fetüsü ya da daha sık olduğu gibi fetüsle birlikte hasar gören failop tüpünü de çıkarmaktır. Ne yazık ki dış gebelik kaçınılmaz oiarak bebeğin kaybedilmesi demektir. Bugüne kadar fetüsün rahme aktarılması mümkün olmamıştır.

 

Alternatif tedaviler

Bu durumda alternatif tedaviler bir seçenek değildir. Dış gebelikte olabildiğince hızlı biçimde tıbbi tedavi uygulanması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Hamile Yastığı Nedir Hamile Yastığı Faydası başlıklı makalemizde hamile yastığı, hamile yastığı faydaları ve hamile yastığı nerede satılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.